Italijoje dirbančios gidės iš Lietuvos: „Gyvenimas sustojo“

Visoje Italijoje paskelbus karantiną gyvenimas čia tarsi sustojo. Šioje šalyje gidėmis dirbančios ir iš turizmo gyvenančios lietuvės Ieva Buliauskaitė bei Aida Skorupskaitė 15min pasakojo, kaip teko per kelias dienas radikaliai pakeisti savo gyvenimo būdą.
Venecija atrodo tuščia, kai Italijoje įvestas karantinas dėl koronaviruso.
Venecija atrodo tuščia, kai Italijoje įvestas karantinas dėl koronaviruso. / „Scanpix“ nuotr.

Iš Panevėžio kilusi ir Romoje gyvenanti gidė I.Buliauskaitė visiems, kurie dar galvoja apie keliones, pataria: „Nekeliaukite!“ O tiems, kurie planuoja keliones ateičiai, pataria palaukti bent jau iki gegužės pabaigos.

Situacija ėmė keistis valandomis

Moteris pasakojo, kad Italijoje tik ir skamba patarimas „Lik namuose“. „Tą, manau, turėtų daryti visi kovo mėnesį, ne tik italai“, – pridūrė ji.

Italijoje gyventojams iš pradžių rekomenduota laikytis atstumo ir nepriartėti prie nepažįstamųjų bent per metrą. Dabar rekomendacija pakeista ir atstumas padidintas iki 4,5 metro. Pietiečiams tai yra didelis išbandymas – jie įpratę susitikę apsikabinti, pakštelėti į skruostą.

Asmeninio archyvo nuotr./Romoje dirbanti gidė Ieva Buliauskaitė
Asmeninio archyvo nuotr./Romoje dirbanti gidė Ieva Buliauskaitė

I.Buliauskaitė skeptiškai vertina pasakymus, kad Italijoje virusas išplito dėl pačių italų požiūrio vertinti dalykus atsainiai ir neįvertinus rizikos.

„Visgi manyčiau, kad virusas išplito ne dėl to, kad per lengvai buvo žiūrima į visą situaciją... Be to, virusas išplito ne iš Italijos, o iš Kinijos, bet apie tai jau nebereikia diskutuoti, dabar reikia nedaryti prieš tai darytų klaidų – vengti judėjimo, kontakto, masinių renginių, kelionių“, – teigė pašnekovė.

Anot jos, Italijoje taip pat kurį laiką atrodė, kad virusas yra kažkur toli, tačiau situacija ėmė keistis valandomis.

Dabar italai laiką leidžia namuose su šeimomis, apsipirkti gali tik tam tikromis valandomis, laikydamiesi nurodyto saugaus atstumo. „Kol kas planų neturiu. Italija yra sustojusi, tą patį darysiu ir aš. Lauksiu balandžio 3 d., kol baigsis karantinas, o po to žiūrėsime“, – teigė Italijoje gyvenanti lietuvė, kurios pajamos glaudžiai susijusios su turizmu.

Savo paskyroje socialiniuose tinkluose ji pasidalino vaizdingu aprašymu, koks dabar gyvenimas Romoje, kur nedirba muziejai, sporto klubai, mokyklos, uždarytos bažnyčios, kavinės dirba tik iki 18 val.

O ir vakarienė namuose karantino sąlygomis Italijoje, kur dievinamas šviežias maistas, ne tokios romantiška. „Ar matėt produktų sąrašą epidemijos metu? Šaldyta žuvis, šaldyti žirniai, žuvies piršteliai... Italijoje, kur maitinimosi būdas pripažintas vienu sveikiausių pasaulyje ir kurio pagrindas – švieži maisto produktai ir valgom tai, kas užaugo dabar...“, – stebėjosi pašnekovė.

Tačiau didžiosios problemos, numato lietuvė, tik prasideda. Tai, kad tenka būti karantine, reiškia, kad milijonai žmonių Italijoje kovo mėnesį bus uždirbę... 0 eurų.

Užsidarę skaito ir žiūri filmus

Šiaurės Italijoje dvidešimt metų gyvenanti A.Skorupskaitė pasakojo, kad šiomis dienomis tenka radikaliai keisti savo gyvenimo būdą. Dar sekmadienį moteris buvo pasivaikščioti po pilis, antradienį jau atšaukė vizitą pas stomatologą. Su draugais ji stengiasi bendrauti internetu, o gerą nuotaiką kurti žiūrėdama filmus ir skaitydama. Įdomu – karantino metu mokamų kanalų tiekėjai iš vartotojų pinigų neima.

Paklausta, ar italai kiek neatsakingai iš pradžių pažiūrėjo į šį virusą, pašnekovė atsakė: „Italai garsūs savo anarchiškumu. Patarlė teigia, jog italai gyvena anarchijoje, kurią pavertė harmonija. Taigi bandysiu paaiškinti, kaip aš matau situaciją. Yra 3 faktoriai: liaudis, politika, susijusi su ekonomika ir sveikatos apsaugos sistema”, – aiškino A.Skorupskaitė.

Asmeninio archyvo nuotr./Gidė Aida Skorupskaitė
Asmeninio archyvo nuotr./Gidė Aida Skorupskaitė

Kaip pasakojo įvykių sūkuryje gyvenanti moteris, italų toks būdas – į daug ką reaguoti impulsyviai. Italams, anot jos, reikia aiškinti ilgiau nei lietuviams. Jiems dar sunku suprasti, kodėl kurį laiką reikėtų nevykti pas savo senelius ir taip pasaugoti jų sveikatą.

Politikai, net ir matydami, jog krenta ekonominiai rodikliai – tiek prekybos, tiek turizmo – impulsyviai bandė visus raminti. „Eikit gerti aperityvo, nesėdėkite namie, Italija – saugi šalis. Tokie raginimai buvo maždaug dieną, dvi. Kol nebuvo suprastas visas ligos plitimo mastas. Dabar gi raginama niekur neiti, būti sąmoningais. Mat kito kelio nėra“, – pastebėjimais su 15min dalinosi pašnekovė. Tačiau ji įsitikinusi – italai yra puikūs strategai ir jie suras išeitį iš ekonominės duobės.

Medikai – šalies didvyriai

Italijos šių dienų herojais tapo medikai. Jie dirba neskaičiuodami valandų, į pagalbą skuba ir jau pensijoje buvę medikai. Kaip pasakojo įvykius stebinti A.Skorupskaitė, netgi galvojama paskutiniųjų medicinos studijų kursų studentams iš anksto duoti diplomus, kad jie, reikalui esant, galėtų padėti.

Socialinių tinklų nuotr./Italijoje medikams prie ligoninių iškabinti plakatai, skelbiantys, kad šie – šalies didvyriai.
Socialinių tinklų nuotr./Italijoje medikams prie ligoninių iškabinti plakatai, skelbiantys, kad šie – šalies didvyriai.

Prie ligoninių iškabinti plakatai: „Jūs esate didvyriai“.

„Jie iš tikrųjų didvyriai, sakantys tik tiesą, nekreipdami dėmesio į nieką. Ir italai jais tiki“, – pastebėjo pašnekovė.

Jos kaimynystėje karantine gydosi dvi šeimos. Yra sukurta visa sistema, kaip pasirūpinti susirgusiais vienišais asmenimis. Prekybos tinklai taip pat pranešė pristatysiantys prekes į namus neimdami mokesčio.

Stebėdama įvykus Lietuvoje – krepšinio varžybas, Kaziuko mugę – A.Skorupskaitė mato atkartojamą italų bandymą atsipalaiduoti.

„Juk jei kurį laiką atsisakysime masinių renginių, kur pavojus užsikrėsti tikrai aukštas, nieko baisaus. Nes jei Lietuvoje pasikartotų Italijos scenarijus, ar Lietuvos valdyme atsirastų tų intelektualinių ir materialinių resursų?“ – retoriškai klausė moteris.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis