Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

JAV muziejai apsisprendė – prie eksponatų draudžiama darytis asmenukes su lazdomis

Ilgą laiką nervingai stebėję, kaip turistai ne gėrisi unikaliais eksponatais, bet pozuoja šalia jų asmenukėms, paprastai naudodami specialią lazdą, kuri kartais vadinama „narcizų lazda, JAV muziejų darbuotojai apsisprendė neleisti to daryti.
Teleskopinės asmenukių lazdos ypač populiarios tarp Azijos šalių gyventojų
Teleskopinės asmenukių lazdos ypač populiarios tarp Azijos šalių gyventojų / 123rf.com nuotr.

Į lankytojams skirtas taisykles greta tokių draudimų, kaip skėčiai, video kameros ir fotoaparatai su stovais bei didžiulės kuprinės, jie įtraukė ir reikalavimą nedaryti asmenukių su lazdomis.

Teigiama, kad tai padės išvengti spūsčių ir incidentų, kurių neretai kildavo dėl asmenukėms pozuojančių lankytojų įrankių. Konkrečiai – specialios lazdos, ant kurios pakabinus išmanųjį telefoną padaroma nuotrauka su pozuotoju ir meno kūriniu, skelbia „The New York Times“.

Hirshhorno muziejuje ir skulptūrų sode Vašingtone vasarį atsirado ženklai, įspėjantys, jog draudžiama daryti asmenukes su lazda.

Meno muziejus Hiustone ir Metropoliteno meno muziejus Niujorke tai planuoja padaryti artimiausiu metu.

„Nuo šiol lankytojai bus paprašyti to nedaryti. Vienas dalykas yra asmenukės, kurios padaromos ištiesus ranką, kitas – su lazda, kuri paprastai „įlenda“ į kitų lankytojų asmeninę erdvę“, – sakė Metropoliteno meno muziejaus atstovas Sree'us Sreenivasanas.

Tačiau asmeninė lankytojų erdvė – tik viena iš problemų. Kita – meno kūriniai.

Ne mažesnė problema yra ir pačių lankytojų saugumas: darydami asmenukes su lazda jie nebemato pavojų, pavyzdžiui, balkonų ar laiptų, nuo kurių gali nukristi.  

„Mes nenorime jų visų paslėpti po stiklu“, – sako Nacionalinės meno galerijos Vašingtone atstovė spaudai Deborah Ziska. Šiame muziejuje asmenukių lazdos taip pat jau uždraustos.

Ne mažesnė problema yra ir pačių lankytojų saugumas: darydami asmenukes su lazda jie nebemato pavojų.

„Pas mus netrūksta balkonų ir laiptų, nuo kurių asmenukių gerbėjai gali nesunkiai nukristi“, – pastebėjo S.Sreeenivasanas iš Metropoliteno meno muziejaus.

Kai kurie lankytojai sutinka, kad naudotis asmenukių lazdomis turistų pilnuose muziejuose gali būti pavojinga. „Tikrai gali ką nors sužeisti“, – pastebėjo studentė iš Kinijos Hai Lin.

Tačiau uždrausti pačių asmenukių muziejininkai tikrai neketina. Jie seniai suprato, kokią pridėtinę vertę tai gali duoti muziejui. Pamatę asmenukes socialiniuose tinkluose lankytojų draugai užsinori juose apsilankyti.

Dar daugiau viešumo duoda garsenybių asmenukės. Pavyzdžiui, kai dainininkė Katy Perry pernai vasarą viešai paskelbė savo asmenukę iš Čikagos menų institute eksponuotos belgo Rene Magritte parodos, muziejus sulaukė neregėto lankytojų susidomėjimo.

Kitų šalių muziejai, tokie kaip Nacionalinė galerija Londone ar Luvras Paryžiuje, kol kas nepaskelbė ketinimų pasekti amerikiečių pavyzdžiu. Nors būtent juose asmenukių lazdomis ginkluoti turistai (daugiausia iš Azijos) jau tapo įprastu vaizdu.

123rf.com nuotr./Turistės darosi asmenukę Paryžiuje prie Eifelio bokšto
123rf.com nuotr./Turistės darosi asmenukę Paryžiuje prie Eifelio bokšto

Kas sugalvojo „tą lazdą“?

Visame pasaulyje daugybės žmonių naudojamas prietaisas lietuvių kalba vadinamas asmenukių teleskopinė lazda. Nors pas mus šis atributas nėra įprastas ir atrodo kaip naujovė, asmenukių lazda skaičiuoja jau dešimtmetį.

Kanadietis išradėjas Wayne'as Frommas savo įrenginį užpatentavo 2005 metais. Padedadama socialinių tinklų, kuriuose turistai publikuodavo savo nuotraukas ir video, asmenukių lazda kaip viesulas įsiveržė į Pieryčių Azijos rinką.

123rf.com nuotr./Turistai Paryžiuje darosi asmenukę su lazda
123rf.com nuotr./Turistai Paryžiuje darosi asmenukę su lazda

Pietų Korėjos gyventojai šį įrenginį taip dažnai naudojo, kad valdžia nusprendė tai apibrėžti įstatymu.

Buvo nutarta, kad asmenukių lazda ir belaidė technologija „Bluetooth“ yra ryšių prietaisai, todėl turi būti sertifikuoti.

Visi, kurie naudosis neteisėta įranga, gali būti nubausti laisvės atėmimu iki 3 metų.

JAV ir Europoje asmenukių lazdos tapo populiarios, verslininkams pradėjus jas reklamuoti. Vien praėjusią vasarą JAV asmenukių lazdų parduota šimtai tūkstančių. Vis dėlto tokio populiarumo kaip Azijoje kitur jos niekada nepasiekė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai