2020 m. vasarą, kai Europa buvo uždaryta dėl pandemijos, o galėjai išvykti tik į Baltijos šalis ir Lenkiją, sudėtinga buvo susiplanuoti atostogas užsienyje. Ačiū Dievui, Lenkija lanksčiau žiūrėjo į keliones pandemijos metu, todėl atostogas užsienyje planavau per Lenkiją.
Kur vykti? Ir štai viena svetainė, kurioje gali rasti skrydžius (nuo paties pigiausio iki paties brangiausio) pasiūlė skrydį į man tik girdėtas Azorų salas. 50 eurų už skrydį per Londoną pirmyn ir atgal su rankiniu bagažu skambėjo viliojančiai. Aplankiau šias salas ir pasakiau sau – aš čia grįšiu.
Azorų salos – tai vakariausias Europos žemyno taškas Atlanto vandenyne.
Azorų salos – tai vakariausias Europos žemyno taškas Atlanto vandenyne, nuo Lietuvos nutolęs kone 4200 km. Didžiausia sala – San Migelis su sostine Ponta Delgada. Tai – didžiausia sala, kitos šešios salos yra gerokai mažesnės.
Taigi šiais metais nusprendžiau į kompaniją pasiimti draugus ir vykti šią salą pažinti iš naujo. Pavyko rasti nebrangius bilietus su persėdimu Niurnberge, 10 val. kelionės – ir štai leidžiamės Ponta Delgada oro uoste. Keliolika minučių su taksi iki viešbučio ir pagaliau tikslas pasiektas.
Dieną pradedame pažintimi su miestu – miestas nedidelis ir visos įžymios vietos pasiekiamos pėsčiomis. O kur pradėti pažintį su miestu? Ją reikia pradėti taip, kaip darė keliautojai ir prekybininkai, lankę šią salą nuo 1580 m. – nuo „vartų į Ponta Delgadą“.
Siauros gatvelės, išklotos mozaikomis įvairiais raštais – kiekviena gatvelė turi savo raštą. Vaikštome po miestą ir nesuprantame – viešbučių rezervavimo platforma rodė net 99 proc. viešbučių užimtumą, o miestas tuščias, vos vienas kitas turistas. Vėliau pavyko išsiaiškinti, kad sala sulaukia nedaug turistų, nes čia nėra daug viešbučių, naujų nestatoma, todėl nakvynės lengvai nesurasi arba ji kainuos nuo 100 eurų parai.
Antrą dieną pradedame su išnuomotu automobiliu – keliausime po rytinę salos dalį. Pirmasis kelionės taškas – Miradouro da Vista do Rei – kalne esanti apžvalgos aikštelė, nuo kurios atsiveria stulbinantis vaizdas į kraterį, kuriame tyvuliuoja 2 ežerai – vienas yra žalias, kitas – mėlynas.
Į paiešką įvedus žodį „Azorai“, greičiausiai tai bus vienas pirmųjų vaizdų, jei ne pats pirmas, kurį jums pasiūlys paieška. Keliaujame toliau įspūdingais serpantinais, nuklotais milijonu hortenzijų.
Kitas kelionės tikslas – Miradouro da Grota do Inferno. Tam, kad pasiektume šį tašką, nuo pagrindinio kelio tenka eiti įspūdingu mišku, kuriame pasijunti tarsi pakliuvęs į Juros periodo parko filmo filmavimo aikštelę. Apžvalgos aikštelė – tokia pati įspūdinga, kaip ir ėjimas iki jos.
Keliaujame toliau iki vakariausio kelionės taško – Farol do Ferraria. Begalės įspūdingų vaizdų, apžvalgos aikštelių, kuriose kiekviena tavo nuotrauka – tarsi atvirukas. Farol do Ferraria yra gamtos sukurtas baseinas – nors Atlanto vandenynas buvo 10 laipsnių šilumos, patekęs į šį nedidelį baseiną, susimaišo su iš dugno kylančiu verdančiu vandens srautu ir baseine susidaro maloni 25 laipsnių šiluma. Tai verta patirti!
Trečią dieną skiriame rytinei salos daliai – kuri ne ką mažiau įdomi ir žadą atimanti – pradedant įspūdingomis atodangomis, pliažu Praia do Areal de Santa Barbara, kuriame bangos kelių metrų aukščio ir kuriame maudytis yra visiškai saugu – kaip toli benuplauktum, bangos vis tiek tave sugrąžins į krantą.
Paskui pasiekiame Gorreana arbatos fabriką – vienintelė vieta Europoje, kur natūraliai auginama arbata, renkama rankomis ir yra ypatingo skonio, nes auga vulkaninės kilmės grunte.
Tai tarsi kitas pasaulis, paralelinė visata.
Keliaujame toliau ir aplankome mažą miestelį – Furnas. Tai vienas įspūdingiausių taškų Azorų salyne, nes jo centre iš žemės į dangų kyla geizeriai. Tai tarsi kitas pasaulis, paralelinė visata.
Paskutinis aplankytas taškas Azorų salyne – ananasų plantacija. Taip, ši sala yra vienintelė Europoje, kurioje auga ananasai. Taip, tikrieji ananasai, o ne jų atmaina – abachačiai, kuriuos mes matome mūsų prekybos centruose. Čia gali paragauti tikrųjų ananasų, paragauti įvairių produktų iš šių saldžių ir ypatingo skonio vaisių.
Atodangos, įspūdinga gamta ir šimtai kitų objektų, kurių neįmanoma nupasakoti viename straipsnyje – visa tai galima rasti Azorų salose. Grožis visada slypi detalėse, o čia visa tai susideda į labai spalvotą ir įspūdžių kupiną paveikslą. O kur dar mūsų kišenei malonios kainos – jos tikrai gerokai žemesnės nei Lietuvoje.
Kelios rekomendacijos keliaujantiems:
- Azorų salos pasiekiamos jungiamaisiais pigių avialinijų skrydžiais – per Niurnbergą arba Londoną.
- Viešbučių pasiūla – labai nedidelė, todėl rekomenduoju rezervuoti nakvynę gerokai anksčiau. Tai padės sutaupyti nemenką sumą.
- Sala nėra didelė, bet jos pažinimui reikalingas automobilis, kadangi viešojo transporto beveik nėra. Iš anksto rezervavus automobilį, nuomos kainos prasideda nuo 30 eurų parai.
- Maistas kavinėse gerokai pigesnis nei Lietuvoje.
- Azorai – jūros gėrybių mėgėjų rojus. Čia jų apstu, ruošiama įvairiai ir kainos tikrai nedidelės.
- Kada vykti? Tai yra amžino pavasario sala, kurioje naktį būna apie 16–18 laipsnių šilumos, dieną – 20–25. Ir taip ištisus metus, tačiau žiemos laikotarpiu pasitaiko rūkai ir lietūs. Pavasaris, vasara, ankstyvas ruduo – pats geriausias metas kelionei į šią salą.
Ar verta ten vykti? Taip! Esu daug apkeliavęs, bet ši vieta – numeris 1. Važiuosiu ir trečią kartą.