15min rašė apie tragedijos dieną iš Briuselio į Vilnių turėjusias grįžti dvi lietuves Gintarę Masteikaitę bei Giną Kubiliūtę. Pas draugus Gente apsistojusi Gina galiausiai nusprendė į Lietuvą grįžti automobiliu.
Tuo metu Gintarė kurį laiką buvo likusi chaoso apimtame Briuselio centre ir tik popiet rado sprendimą, kaip jai keliauti namo. „Buvo neramu, bet panikuoti nebuvo kada. Reikėjo spręsti, kaip grįžti namo“, – sakė merginos.
Tokių kaip jos antradienį Briuselyje buvo šimtai. Daugybė turistų ar darbo reikalais Belgijos sostinėje besilankiusių užsieniečių buvo priversti spręsti čia ir dabar, ką daryti, kad saugiai pasiektų namus.
Saugumo specialistai pabrėžia, kad vietovės, kurioje įvykdytas teroro aktas, svečiai susiduria su kitokiomis problemomis nei vietiniai. Jie neturi namų, kuriuose galėtų saugiai laukti, kol situacija nurims. Juos sunkiau informuoti apie vykstančius procesus, nes jie nekalba vietos kalba, taip pat neseka vietos žiniasklaidos pranešimų per radiją, televiziją, socialines medijas.
Neturėdami plano, jie gali sunkiai orientuotis ir priimti neteisingus sprendimus. Portalas „Quartz“ siūlo susipažinti su keletu patarimų, parengtų pagal vyriausybės ir saugumo ekspertų rekomendacijas, kaip elgtis, jei keliaudami patekote į vietą, kurioje įvykdytas teroro aktas.
Turėkite planą
Nors sakoma, kad apie nelaimes nereikėtų galvoti iš anksto, turėti planą patartina. Apie savo kelionę būtinai papasakokite šeimai, draugams, kolegoms – tokiu atveju, nesulaukę jokių žinių, jie pradėtų jūsų ieškoti. Galima susitarti su toje pačioje šalyje esančiu keliautoju, kad kreipsitės į jį pagalbos, jei atsidurtumėte beviltiškoje padėtyje.
Katastrofų akivaizdoje bendruomenė paprastai susitelkia. Taip nutiko ir Briuselyje, kuriame vietos valdžia atlaisvino telefonų tinklus.
Scottas Hume, Tarptautinės gelbėjimo tarnybos saugumo operacijų vadovas, sakė, kad visuomet nešiojasi palydovinį telefoną – kaip atsarginį variantą, kurio gali prireikti, jei jis atsidurs ten, iš kur kitomis ryšio priemonėmis neturės galimybės susisiekti su pasauliu.
Susiraskite saugų prieglobstį
Vykstant teroro atakoms arba iš karto po jų keliautojams rekomenduojama kuo greičiau atsidurti ten, kur saugu – grįžti į viešbutį ar kitą vietą, kurioje anksčiau nakvojote, ar kurioje gyvena jūsų draugai. Tai padaryti reikėtų taksi, „Uber“, jokiu būdu ne viešuoju transportu. Tiesa, pastarasis tokiu atveju dažniausiai būna uždaromas. Tačiau, net jei ir kursuoja metro, traukiniai ar miesto autobusai, reikėtų jų vengti.
„Atsispirkite pagundai grįžti į atakų vietą pažiopsoti“, – patarė S.Hume ir pridūrė, kad viešbučio personalas paprastai yra gerai apmokytas, kaip reaguoti nepaprastose situacijose.
Be to, čia visuomet rasite maisto, vietą, kurioje galėsite pasinaudoti interneto ryšiu ir gauti naujausių žinių apie situaciją mieste.
Sekite naujienas
Skaitykite, kokias žinias skelbia žiniasklaida ir valdžios institucijos. Pavyzdžiui, Briuselyje Belgijos federalinis krizių centras nuolat pildė naudingus pranešimus ne tik vietos, bet ir anglų kalba, dalinosi jais „Facebook“ bei „Twitter“.
Jei nerandate vietos informacijos savo kalba, patikrinkite savo šalies Užsienio reikalų ministerijos interneto puslapį ir administruojamus socialinius tinklus.
Dar vienas geras šaltinis – jūsų šalies ambasada. G.Masteikaitė 15min sakė, kad telefonu susisiekusi su Lietuvos ambasados Briuselyje darbuotojais gavo daug naudingų rekomendacijų, kaip suplanuoti savo grįžimą į Lietuvą.
Būkite kantrūs
Nusiteikite, kad greit situacija nesikeis ir gali būti, kad chaoso apimtame mieste turėsite praleisti ilgiau nei planavote. Vietos valdžia ko gero užtruks spręsdama problemas ir užtikrindama, kad situacija kontroliuojama ir atnaujinti transporto – tiek žemės, tiek oro, tiek vandens – judėjimą yra saugu.
„Laikykitės valdžios institucijų rekomendacijų ir nurodymų. Tik jiems pranešus, kad yra saugu išvykti, galite tai daryti“, – patarė S.Hume.
Kantrybės pareikalaus ir kelionės planų pasikeitimai. Skrydžiai bus atidedami, lėktuvai perpildyti. Gali būti, kad geriausias variantas bus ne laukti, kol atsiras vieta juose, bet vykti į artimiausią kitą oro uostą ir namo skristi iš ten.