Pasak VšĮ Europos namų vadovės Juditos Akromienės, panašios problemos buvo aktualios ir seniau.
„Juk Lietuvoje nuolat gyveno, pavyzdžiui, daug romų. Tačiau dabar, didėjant migracijai, vėl tampa svarbu apie tai kalbėti. Daugelis iki šiol turi susikurtus „baubus“, t.y. išgalvotas baimes, kurios didėja visuomenėje. Viešas diskursas yra negatyvus, o dauguma Lietuvos žmonių neturi tiesioginio kontakto ir asmeninių patirčių su kitataučiais, todėl vadovaujasi kitų sukurtais stereotipais. Todėl labai svarbu tiesioginė komunikacija, kuri padėtų laužyti stereotipus“, – sakė J.Akromienė.
Pasak jos, Lietuva – pakankamai uždara šalis. „Seniau tai galbūt padėjo mums apsisaugoti, išlaikyti savo identitetą. Bet šiais laikais tai jau kenkia“, – sakė J.Akromienė.
Ji buvo atvira: žmonės turi suprasti, kad globalizacijos nesustabdysi. Ji turi ir teigiamų, ir neigiamų pusių. Tačiau reikia išmokti gyventi su ja. „Apsitvėrimas medinėmis tvoromis nepadės“, – įsitikinusi moteris.
Būtent todėl labai svarbūs tokie renginiai, kurie vyksta Arabų kultūros dienose.
„Ypač pastaraisiais metais, dėl įvairių krizių, žmonės nuolat emigruoja. Apklausos rodo, kad Lietuvoje gyvenantiems užsieniečiams nėra lengva net išsinuomoti būstą. Todėl "4ROOMS" teatro sukurtas etiudas – itin aktualus“, – pristatydama vakaro spektaklį, kurio eigai įtaką daro ir žiūrovai, jų reakcija, sakė J.Akromienė.
Renginyje dalyvavęs Kaune jau tryliktus metus gyvenantis siras pasakojo, kad neapykantos dėl savo rasės nepatyrė.
„Tiesa, kelis kartus gatvėje pasitaikė, kad žmonės žiūrėjo keistai, tačiau viskas išsispręsdavo taikiai. Kadangi studijavau, niekas manęs neatakavo, pavyzdžiui, dėl mano tikėjimo. Mano studijos buvo tarptautinės, todėl mane gerai priėmė. Vėliau pradėjau dirbti su jaunimu, o kadangi jis nuolat migruojantis, manau, jie turėjo išsiugdę platesnį supratingumą“, – tikino atvykėlis iš Sirijos.
Norėdamas savo draugams iš Lietuvos parodyti, kokiomis sąlygomis gyvena kai kurie jo tautiečiai, vaikinas buvo nusivežęs keletą jų į gimtinę.
„Žmogus nesupranta, kol nepamato. Esu nusivežęs savo draugus iš Lietuvos į Siriją. Jiems iš tiesų ten patiko, kartais net iki šiol sako norintys nuvažiuoti dar kartą. Be to, studijų laikais mane kursiokai dažnai kviesdavo pas save į svečius – į Mažeikius, Šilutę, Biržus ir kitus miestus. Mamos priimdavo mane ir valgyti pagaminto. Manau, geriausia nuomonę susidaryti pamačius ir nuvažiavus pačiam, o ne prisiklausius kalbų“, – įsitikinęs užsienietis.
Vakaro pagrindu tapo forumo teatro „4ROOM“ gvildenama tema „Ką reiškia būti musulmonu Lietuvoje: Halos ir Hassano istorija“. Jai atskleisti pasirinktas provokuojantis, netradicinis būdas. Aktoriai suvaidino gana stereotipinę situaciją tarp dviejų gyvenamojo būsto ieškančių musulmonų ir lietuvės buto šeimininkės, kuri ieškojo nuomininkų. Pasiekus siužeto konfliktinius momentus buvo sustabdomas veiksmas ir aktoriai su žiūrovais turėjo pasirinkti tolimesnę artisto reakciją visame vaidinime.
„Forumo teatro esmė – sukūrus sintetinę situaciją išprovokuoti žiūrovų mąstymą, kad kiekvienas įsikūnytų į aktoriaus vaidmenį ir pradėtų galvoti: „Kokia mano pozicija, ką aš galiu pakeisti šioje situacijoje“. Mūsų tikslas buvo ieškoti sprendimo kartu per šias nepatogias ir ne visiems priimtinas situacijas. Svarbu žinoti, kad ne visada turi būti laiminga pabaiga, kurios dažnai tikisi visi, nes yra įpratę matyti tokias pabaigas televizijoje.
Svarbu žinoti, kad ne visada turi būti laiminga pabaiga, kurios dažnai tikisi visi, nes yra įpratę matyti tokias pabaigas televizijoje. Mes norime pabėgti nuo klišės „Kaip, kas turėtų būti“.
Mes norime pabėgti nuo klišės „Kaip, kas turėtų būti“. Juk realiuose gyvenimuose mes dažnai suprantame, kaip turėtų būti. Vis dėlto esant tikrai situacijai taip nesielgiame, todėl čia įlendame į kito kailį, stengdamiesi suprasti, kodėl jis taip pasielgė“, – pasakojo viena iš forumo teatro „4ROOMS“ aktorių Sonata Visockaitė.
Pasak jos, spektaklio epicentras yra žiūrovas, kuris vaidinimo metu tampa ir režisieriumi, ir aktoriumi. Tokio tipo spektakliai, anot aktorės, leidžia atviriau kalbėti apie nepatogias temas, pavyzdžiui, savižudybę, emigraciją, rasinę neapykantą, patyčias, ir rasti efektyvių sprendimo būdų.
Svarbiausia aktorių užduotis – įtraukti žiūrovą ir leisti jam atvirai spręsti situaciją.
„Turime moderatorių, kuris mus nukreipia pas žiūrovų grupę, seka laiką. Mažose grupėse turime galimybę ieškoti sprendimo kartu. Juk nėra jokių teisingų at neteisingų atsakymų. Žmogus turi iškeltą klausimą ir jį spręsti. Jis turi būti dėmesingas, čia ir dabar turi priimti sprendimus,“ – sakė dar vienas forumo teatro aktorius Valentinas Krulikovskis.
Šis spektaklis, parodytas Kaune, buvo vienas iš šiuo metu Vilniuje, Kaune ir Visagine vykstančių Arabų kultūros dienų renginių. Kviečiame juose dalyvauti ir susipažinti su įvairiapusiška bei skirtinga arabų kraštų kultūra.
Arabų kultūros dienos Vilniuje, Kaune, Visagine ir Rukloje vyks rugsėjo 12-16 d.
Daugiau informacijos: www.arabukultura.lt ir www.fb.com/events/1577889255575030