Čia puikiai tinka vokiečių filosofo Alberto Schweitzerio frazė: „Vieninteliai dalykai, kurie padeda užmiršti bėdas gyvenime – tai muzika ir katės“. Panašu, kad taip iš tiesų ir yra, nes žmonės kačių kavines myli ne mažiau nei kitas madingas kavos gurkšnojimo vietas.
Viskas prasidėjo Taivane, kai prieš kelis dešimtmečius buvo įkurtas „Kačių ir gėlių sodas“. Ši kavinės koncepcija greitai ir energingai paplito Japonijoje, kuri dabar turi daugiausiai kačių kavinių pasaulyje – apie 150.
O ir likęs pasaulis pasigavo katinų idėją (ang. Cat-ching). Niujorkas, Londonas, Paryžius ir kiti Europos miestai jau tokias kavines turi. Ne išimtis ir Lietuva – Vilniuje taip pat atsidarė kačių kavinė. Tokia greitai turėtų atverti duris ir Australijoje.
„Mes su partneriu prieš 18 mėnesių keliavome per Japoniją. Pabuvoti kačių kavinėje – nepaprasta patirtis. Grįžę į Australiją, vieną tokią nusprendėme atidaryti ir Melburne“, – pasakoja Anita Loughran, kačių kavinės, atsidarysiančios liepą, savininkė.
Nors iš pirmo žvilgsnio kačių kavinė neatrodo tokia jau sudėtinga įgyvendinti idėja, tačiau realybėje viskas yra kiek kitaip. Daugeliu atveju į jas žmonėms reikia rezervuoti vietas, nes, pavyzdžiui, Londone į 30 vietų kavinę pirmomis dienomis norėjo užsukti 20 tūkst. žmonių. Dabar užsirašyti į šią kavinę galima tik spalio mėnesį.
O ir tokie paprasti dalykai, kaip durų darinėjimas gali tapti iššūkiu, nes katės gali prasmukti į gatvę. Sanitarinės sąlygos ir higienos reikalavimai maitinimo įstaigoje taip pat apsunkina veiklą ir gal net atbaido dalį lankytojų. Galiausiai, žmonės mėgsta į miestą išsivesti ir savo augintinius, kurie kačių kavinėse yra nepageidaujami. Daugelis tokių kavinių turi taisykles, kuriomis draudžia niurkyti ar net glostyti gyvūnus, kad šie nepatirtų per didelio dėmesio ir streso.
„Kaip bebūtų, katės kavinėms suteikia gydančią ir atpalaiduojančia aplinką“, – teigia Austrijos sostinėje Vienoje kavinę atidariusi Takako Ishimitsu.
Jai pritaria ir „Cafe Katzentemple“ kavinės savininkas Miunchene Thomas Leidneris: „Šios kavinės tikriausiai populiarios dėl to, kad miestuose daugybei žmonių neleidžiama laisvai jaustis su savo augintiniais. O žmogus, juk vis tiek jaučia artumą naminiams gyvūnams“.