Kai Alpėse trūksta sniego, slides galima išmainyti į oro balioną

Alpėmis galima mėgautis įvairiai – kopiant į Monblaną ir kitas aukščiausias viršukalnes, leidžiantis slidėmis, einant į žygius žemiau besidriekiančiais takais, pro automobilio langą arba iš paukščio skrydžio, ypač šią žiemą, kai sniegu nepadengti kalnų plotai atrodo lyg vasarą.
Vyčiu papuoštas Silvijos Grikienytės-Klokk balionas
Vyčiu papuoštas Silvijos Grikienytės-Klokk balionas / Silvijos Grikienytės-Klokk nuotr.

Tai patvirtina karšto oro baliono pilotė Silvija Grikienytė-Klokk, šią savaitę dalyvaujanti didžiulėje fiestoje Šveicarijoje, Šato d'ė miestelyje. „Alpėse daug sniego, bet čia jo nėra – labai neįprasta ir vietos gyventojams“, – „Pasauliui kišenėje“ sakė oreivė, ten skraidanti pirmą kartą.

Šiemetė fiesta – jubiliejinė, rengiama jau 40-ą kartą. Į ją oreiviai atvyko iš maždaug 20 valstybių – Latvijos, Lenkijos, Ispanijos, Didžiosios Britanijos, Prancūzijos, Vokietijos. Iš viso į dangų kyla apie 70 balionų – didesnių ir mažesnių, pačių įvairiausių spalvų ir formų.

Nors įprasta balionus danguje matyti šiltuoju metu, skrydžiai Šveicarijoje įmanomi dėl ypatingo Alpių klimato.

Lietuviai šiame renginyje yra dalyvavę ne sykį, bet S.Grikienytė-Klokk, gyvenanti Norvegijoje, ten dar nebuvo. Tiesa, virš Alpių, tik kur kas labiau snieguotų, ji jau yra kilusi – prieš metus skraidė Austrijoje. Oreivės žodžiais, Šveicarijoje skraidyti kur kas sudėtingiau – tenka laviruoti tarp kalnų siaurame slėnyje. Bet ji džiaugėsi draugiškais gyventojais ir žemių, į kurias tenka nusileisti, savininkais – šveicarai nereiškia jokio nepasitenkinimo.

Keletą pirmų fiestos dienų oras skrydžiams buvo puikus, tik vėliau prognozė pablogėjo – turėjo sustiprėti vėjas ir gal net prasidėti pūga.

Pašnekovės žodžiais, skraidyti galima visą dieną, paprastai būna du skrydžiai. Rytinis prasideda apie 10 val., popietinis – apie 15 val. Nusileisti reikia iki 17.30 val., kai nusileidžia saulė. Nors šis renginys yra fiesta, kitaip tariant, labiau skirtas žmonėms pasigėrėti, o ne geriausiems pilotams išrinkti, dėl azarto jiems skiriamos ir užduotys, dažniausiai – po vieną per skrydį. Dėl sudėtingų vėjų užduotys būna nesudėtingos, pavyzdžiui, pataikyti žymeklį kuo arčiau ant žemės patiesto kryžiaus centro.

Kiekvienas taikinys „priklauso“ vienam ar kitam rėmėjui, kuris geriausią rezultatą pasiekusiam pilotui skiria prizą. Vienas taikinys „galioja“ visą dieną, o ne tik per konkretų skrydį. Šioje užduotyje reikia ant kuolelio užmauti žiedą, o ją įveikusiam skiriamas prizas – vieno iš pagrindinių rėmėjų laikrodžių gamintojo „Parmigiani“ laikrodis, kainuojantis 10 tūkst. eurų. Pernai šis prizas buvo laimėtas po 7 metų nesėkmingų bandymų.

Fiesta Šveicarijos vakaruose, netoli Prancūzijos, esančiame Šato d'ė miestelyje kasmet rengiama tuo pačiu metu – sausio pabaigoje–vasario pirmomis dienomis. 1979-aisiais pirmą kartą vykęs renginys ilgainiui išaugo į didžiulę ir prestižinę tarptautinę oreivių šventę.

Nors įprasta balionus danguje matyti šiltuoju metu, skrydžiai Šveicarijoje įmanomi dėl ypatingo Alpių klimato. Pagrindinė fiestos dalyvių starto vieta – slėnis maždaug 1 km virš jūros lygio. Jį supantys Alpių kalnai skrydžiams suteikia ypatingą prieskonį – ten pakilę oro balionai dėl meteorologinių reiškinių gali apskristi ratą ir nusileisti toje pačioje vietoje, iš kurios pakilo, arba kurį laiką skraidyti pirmyn atgal.

Būtent iš šio miestelio 1999-aisiais pakilo Bertrand'o Piccard'o ir Briano Joneso pilotuojamas balionas. Šveicaras ir britas pirmieji tokiu orlaiviu per 21 dieną be nusileidimo apskrido aplink pasaulį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų