Bent jau vakarietiškose oro bendrovėse. Populiariausios Europos oro linijos jau ne pirmus metus keleiviams maistą lėktuvo salone siūlo išsipirkti už papildomą mokestį. Išimtimi galima laikyti nebent ilgiau nei 3–4,5 valandos trunkančius skrydžius. Oro bendrovių atstovų teigimu, tokios priemonės reikalingos tam, kad būtų galima sumažinti skrydžio bilietų kainas. Tačiau mažiau patyrusių keliautojų kišenės gali nukentėti dar labiau, kai stipriai išalkus vis dėlto teks pirkti maistą lėktuve.
Žmonėms, perkantiems vakarietiškų oro linijų bilietus, maisto lėktuve kainų klausimas tampa vis aktualesnis. Pigių lėktuvo bilietų paieškos ir kainų palyginimo servisas Airinme.lt išanalizavo populiariausių Europos vežėjų siūlomą meniu ir sudarė oro linijų reitingą pagal maisto kainas. Palyginimui pasirinkome meniu, kurį sudaro: sumuštinis, užkandžiai, karštas arba šaltas gėrimas ir taurė vyno.
Brangiausio maisto reitingo lydere tapo islandų aviakompanija „Icelandair“. Ekonomine klase skrendantys keleiviai už sumuštinį turės sumokėti nuo 8 iki 14 eurų, užkandžiai (bulvių traškučiai, riešutai arba šokoladiniai batonėliai) atsieis 3–5 eurus. Bokalas alkoholinio gėrimo pas islandus kainuoja 7–8 eurus. Sultys ir vanduo – nemokami. Išvada – užsisakęs pakankamai kuklų maisto rinkinį, keleivis už jį sumokės 18 eurų.
Menkai skiriasi ir ispanų oro bendrovės „Iberia“ maisto kainos. Rinkinys, kurį sudaro sumuštinis, karštas arba šaltas gėrimas ir užkandis, kainuoja 10 eurų. Jeigu vietoj nealkoholinio gėrimo paprašysite alaus, teks sumokėti kiek daugiau nei 11 eurų. „Iberia“ užkandžių ir vyno rinkinys kainuoja 6,5 euro. Galutinė mūsų pasirinkto meniu kaina: 16,5–17,5 euro.
Lietuvoje itin populiarus vežėjas „Wizz Air“ siūlo patį pigiausią maistą. Rinkinį, kurį sudaro sumuštinis, karštas arba šaltas gėrimas ir pasirinktas užkandis, galima įsigyti už 7 eurus. Vyno taurė papildomai kainuos dar 4 eurus – taigi, iš viso už maistą skrydžio metu sumokėsite 11 eurų. „Wizz Air“ skrydžių metu galima atsiskaityti tiek grynaisiais, tiek kortele. Apmokėjimai grynaisiais priimami eurais ir svarais sterlingais (tik banknotai). Atsiskaitant svarais sterlingais, grąžą gausite eurais, kuri bus apskaičiuota pagal tos dienos valiutų kursus.
Pigiai pavalgysite pasirinkę ir vokiečių kompanijos „Eurowings“ skrydį. Taurė vyno su užkandžiais čia kainuoja 6 eurus, o sumuštinių su karštu arba šaltu gėrimu kainos svyruoja nuo 6,5 iki 9,5 euro.
Didžiosios Britanijos vežėjas „Jet2“ taip pat leis sutaupyti vieną kitą eurą. Už 4,5 svaro (5,06 euro) galite nusipirkti sumuštinį ir traškučių, tiek pat kainuos ir vyno taurė. Vanduo ir gazuoti gėrimai kainuoja nuo 1,5 iki 2,6 euro.
Kita, mūsų šalyje itin populiari, airių oro bendrovė „Ryanair“ taip pat siūlo platų maisto meniu pasirinkimą. Taurė vyno „Ryanair“ lėktuvuose kainuoja 6–7 eurus. Panini sumuštinio, vandens arba karšto gėrimo ir užkandžio kompleksą galite įsigyti už 10 eurų. Bendra suma – 16–17 eurų.
Apskritai, tiek „Wizz Air“, tiek „Ryanair“ siūlo labai platų maisto ir gėrimų pasirinkimą skrydžių metu, tačiau geriau rinkitės kompleksinius pasiūlymus, nes perkant viską atskirai kaina gali labai išaugti.
Beje, skrydžius į/iš Lietuvos vykdanti „airBaltic“ oro bendrovė savo keleiviams siūlo maistą užsisakyti iš anksto. Pigiausias rinkinys, kurį sudaro pagrindinis patiekalas (pavyzdžiui, lietiniai, panini sumuštinis, omletas su daržovėmis, vištiena arba lašiša su ryžiais ir daržovėmis), desertas ir nealkoholinis gėrimas, kainuoja 9 eurus. Kepsnių kainos (su desertu ir gėrimu, žinoma) svyruoja nuo 12 iki 29 eurų. Vietoj nealkoholinio gėrimo pasirinkę vyno taurę už rinkinį mokėsite 1–3 eurais daugiau. Vaikiškas rinkinys, kurį sudaro dešrelės su bulvių koše ir vyšniniais pomidorais, desertas ir sultys, kainuoja 9 eurus.
Jeigu mėgstate valgyti skrydžio metu, esant galimybei, rinkitės „Wizz Air“, „Eurowings“ arba „Jet2“ avialinijas. Skrydžio su „Icelandair“ ar „Iberia“ oro linijomis atveju, turėkite omenyje, kad pasistiprinti iš anksto nebus prastas sprendimas.
Žinoma, į lėktuvo saloną leidžiama įsinešti ir savo maistą, tačiau tam, kad paskui netektų visko išmesti, įsidėkite maisto tiek, kiek realiai spėsite suvalgyti skrydžio metu. Taip pat turėkite omenyje, kad dėl kitų keleivių komforto jūsų maistas neturėtų skleisti stipraus kvapo ir nepurvintų aplinkos – sultingi vaisiai palauks, kol vėl būsite ant žemės.
Jeigu nežinote, ką geriausiai imti su savimi į lėktuvo saloną, rinkitės kažką iš šio sąrašo:
- Sumuštinį;
- Sėklas, riešutus;
- Džiovintus vaisius;
- Obuolius arba bananus;
- Daržoves: šviežius agurkus arba nuskustas morkas.
Žinoma, prieš užpildydami savo maisto dėžutę atkreipkite dėmesį į tai, kokias rankinio bagažo taisykles taiko jūsų oro linijos!
Kodėl geriau nevalgyti skrydžio metu?
Pastaraisiais metais, svarstant, ar verta pirkti maistą lėktuve, negalvojama tik apie keleivių finansines galimybes. Patyrę keliautojai ir sveiko gyvenimo būdo šalininkai ragina savanoriškai atsisakyti lėktuve siūlomo maisto ir verčiau pasiimti savo priešpiečių dėžutę ar tiesiog porą valandų pabadauti. Kuo grindžiamas toks pasirinkimas?
Lėktuvo maistas visada atrodo beskonis, nežiūrint į kainas ir garsius virtuvės šefus, kuriuos samdo aviakompanijos. Nereikia dėl to kaltinti vežėjų ir jų noro taupyti keleivių sąskaita. Kaip rašoma BBC straipsnyje, parengtame pagal Vokietijos Frauenhoferio instituto atliktus tyrimus, atsakymas yra mūsų fiziologijoje.
Maisto skonį mes pajuntame dėl suderinto liežuvio skonio receptorių ir uoslės darbo. Beje, 80% šio darbo atlieka uoslė! Tačiau skrendant dešimties tūkstančių metrų aukštyje dėl sauso oro (rodiklis nukrinta iki 12%, įsivaizduokite, netgi Saharos dykumoje jis nukrinta tik iki 25%!) ir žemo slėgio jautrumas skoniui sumažėja trečdaliu. Įdomu, kad tai liečia tik sūraus ir saldaus skonio pajautimą. Todėl lėktuvo keleiviams skirtas maistas yra sūdomas labiau nei įprastai. Nors organizmas jau ir taip kenčia nuo vandens trūkumo ir streso!
Patiekalo skonio pajautimui įtaką daro ir tai, kad maistas ilgai keliauja nuo virėjo iki galutinio vartotojo. Maistą gamina žemėje, pakuoja (blogiausia, kad į plastiko dėžutes), atšaldo ir vėl atšildo. Šis, paskutinis, etapas irgi stipriai paveikia maisto kokybę ir skonį. Lėktuvuose yra mikrobangų krosnelės, ir atviros ugnies tikrai niekas nenaudoja saugumo sumetimais. Maistas šildomas konvekcinėse krosnyse karštu ir sausu oru. Suprantama, tokiomis sąlygomis virėjams tenka galvoti ne tiek apie produktų kokybę, kiek apie tai, kad produktai po visų šių etapų išsaugotų savo prekinę išvaizdą.