1. Būkite sąžiningi su savimi
Kadrai iš žygių kalnuose, snieglenčių salto ar dviračių triukai Alpių fone nuotraukose atrodo įspūdingai. Bet jei jums norisi tiesiog patinginiauti paplūdimyje, pasimėgauti vengrišku vynu Budapešte ar pasilepinti saule Andalūzijoje, neverskite savęs kankintis! Ir atvirkščiai – jei norisi adrenalino, nesutikite su įkalbinėjimais vykti į prabangų SPA kurortą.
Naujausios, madingiausios ir populiariausios kelionės bei laisvalaikio leidimo būdai gali atrodyti be galo šauniai, tačiau būkite sąžiningi su savimi. Juk tai – jūsų atostogos, jūsų laikas, taigi leiskite jį taip, kaip norite jūs, o ne kaip diktuoja sezoninės mados ar socialinių medijų žvaigždės.
2. Nuspręskite dėl biudžeto iš anksto
Taip norisi leistis į papildomą ekskursiją Venecijoje, šokti su parašiutu Algarvėje arba paragauti prabangių pietų elegantiškame Paryžiaus restorane, tačiau kišenė jau ir taip suplonėjusi? Planuokite išlaidas iš anksto. Jei keliaujate su agentūra, kur viskas apmokėta, iš anksto nuspręskite, kiek papildomų pramogų ar ekskursijų, kiek vakarienių restoranuose ir kiek pirkinių galite sau leisti, ir atsipalaiduokite: tiksliai žinant savo biudžetą, pagundų kyla mažiau, o polinkis eksperimentuoti su kreditinėmis kortelėmis gerokai nusilpsta apskaičiavus pasekmes.
3. Išlaidaukite meistriškai
Atostogų metu norisi pamiršti visus rūpesčius – tarp jų ir piniginius. Tačiau išvykę į užsienį žmonės dažnai švaisto pinigus visokiems beprasmiams niekniekiams, o grįžę kremtasi, kad neįsigijo nieko gero ir nepatyrė nieko ypatingo.
Nepirkite pigių suvenyrų (niekas iš namiškių jų vis vien nenori, patikėkite), neišlaidaukite lauktuvėms (žr. aukščiau) ir nemėtykite pinigų valandiniams gidams. Kur kas geriau įsigyti tik vieną, tačiau vertingą daiktą (gero vyno butelį, tikro šilko skarą, originalų meno kūrinį) ir sumokėti už vieną, tačiau ypatingą patirtį – pasiplaukiojimą gondolomis, žygį su žirgais ar pasivažinėjimą keturračiais motociklais dykumoje. Savitas, kokybiškas daiktas ir nepakartojama patirtis bus kur kas vertingesni nei krūva pigių suvenyrų ir nuobodus važinėjimasis turistiniu autobusu.
4. Turėkite planą B
Kad ir kaip kruopščiai suplanuotumėte kelionę, netikėtumų būna visada: prastas oras, vėluojantys lėktuvai ar autobusai, uždaryti muziejai, ne laiku prasidėjusi siesta… Visko suplanuoti paprasčiausiai neįmanoma, tačiau turėti planą B apsimoka. Jei keliaujate į kurortą, pasidomėkite ir miesto ar apylinkių muziejais, koncertų salėmis bei pramogų pasiūla, jei kartais prakiurtų lyti. Vykstate slidinėti? Pasirūpinkite gera knyga arba šaunia kompanija, jei kartais pasitemptumėte koją trasoje. Įkyrėjo architektūros ir istorijos pamokos Romoje? Kaip gerai, kad iš anksto pasirūpinote vyno degustacijos ir itališkos virtuvės pamokomis!
Nepirkite pigių suvenyrų (niekas iš namiškių jų vis vien nenori, patikėkite), neišlaidaukite lauktuvėms ir nemėtykite pinigų valandiniams gidams.
Be jokios abejonės, neverta pernelyg nerimauti – jūsų kelionė veikiausiai pasiseks puikiai, tačiau turėti keletą atsarginių variantų ar bent idėjų padės išvengti nusivylimo netikėtumų atveju.
5. Agentūra ar Google?
„Viskas įskaičiuota“ atostogos – puikus poilsis tiems, kas neturi nei laiko, nei noro naršyti internete ieškodami skrydžių ir viešbučių, o savarankiškas žygis po Pietryčių Aziją ar Peru kur kas labiau tiks nepriklausomoms sieloms, mėgstančioms improvizuoti.
Tačiau kas sako, jog negalima derinti šių dviejų dalykų? Kelionių agentūros sutaupo begales laiko, tad kodėl neįsigijus organizuotos kelionės ir nepridėjus savo pačių idėjų: papildomų ekskursijų, pramogų ar išvykų? Įsigijus „viskas įskaičiuota“ paketą, pagyvinkite jį savo pačių sugalvota programa, o jei ketinate keliauti savo jėgomis, pasidomėkite, ar agentūros negalėtų jums pasiūlyti, pavyzdžiui, tik skrydžių arba tik nakvynės – galbūt taip sutaupytumėte laiko.
6. Neturėkite išankstinių nuostatų
Egipto piramidės atims žadą, Buenos Airės pasitiks tango melodijomis, o Tailandas pakerės egzotika? Nebūtinai. Pasaulis margas ir nuostabus, tačiau visi mes skirtingi, ir tai, kas padaro neišdildomą įspūdį vienam, nebūtinai patiks kitam. Ir tai visiškai normalu! Taigi jei kelionėje kažkas nuvylė, nepatiko ar nusibodo, nebijokite būti su savimi atviri – ir keiskite tvarkaraštį.
Jei Barselona jums pernelyg šurmulinga, gal dar yra laiko patraukti į netoliese esantį Figueires, Dali gimtinę, ir pasimėgauti menu bei ramybe? Jei Luvras pasirodė pernelyg sterilus, galbūt laikas leistis į nuotykius Monmartre? Ir jei paaiškėjo, jog burlentės vis tik ne jums, galbūt galėtumėte išsinuomoti vandens motociklą ar tiesiog pasideginti?
Jei kelionėje kažkas nuvylė, nepatiko ar nusibodo, nebijokite būti su savimi atviri – ir keiskite tvarkaraštį.
7. Palikite feisbuką namie
Atostogaujant pagunda pasigirti turkio mėlynumo jūra, Niujorko dangoraižiais ar sicilietiškais pietumis – didžiulė, tačiau pamėginkite jai atsispirti. Žinoma, daryti nuotraukas ir papasakoti apie savo nuotykius socialinėse medijose norisi, tačiau labai dažnai ribos peržengiamos: tai, kas turėtų būti maloniu poilsiu ar šauniu žygiu, virsta nenutrūkstamu asmenukių pyškinimo ir statuso atnaujinimo maratonu. Išjunkite interneto planą, tam kartui pamirškite savo „Instagramo“ sekėjus ir tiesiog pasimėgaukite momentu čia ir dabar. Juk keliaujate dėl savęs, o ne „patinka“ paspaudimų skaičiaus!
8. Kompanija, kompanija, kompanija
Keliauti su žmogumi ar grupe, su kuriais nesutariate – tikrų tikriausia kankynė. Jei jums norisi leistis į žygį Pirėnais pėsčiomis, o antroji pusė reikalauja Turkijos paplūdimių, galbūt galėtumėte diplomatiškai sutarti dėl skirtingų kelionių krypčių ir vėliau drauge pasidžiaugti nepakartojamais įspūdžiais grįžus? Jei kelionės bendras nuolat burba, kad trūksta veiklos, o jūs tenorite paskaityti knygą hamake po palme, galbūt laikas kelioms dienoms išsiskirti ar rasti kompromisą?
Išsirinkti tinkamą kompaniją – be galo svarbu, nes kelionės bendražygis gali jūsų patirtį padaryti nuostabia arba, atvirkščiai, paversti ją tikrų tikriausiu pragaru. Nuspręskite dėl kelionės krypties, tikslo ir trukmės iš anksto, ir jei jūsų draugai ar antroji pusė turi kitokių idėjų – keliaukite vieni!
9. Šypsenų galia
Norisi į Kiniją, Čilę ar Kambodžą, bet bijote, kad nesusikalbėsite? Pamirškite baimes ir ramiai keliaukite: net jei nemokate tos šalies (ar net anglų) kalbos, žmonės visame pasaulyje yra be galo geranoriški. Blogiausiu atveju susikalbėsite pasinaudoję mobiliosiomis programėlėmis, gestais ir mimikomis!
Žmonės dažnai kompleksuoja arba jaučiasi nesaugiai, nemokėdami vietinės užsienio šalies kalbos, tačiau nesibaiminkite: juk sutikę pasimetusį užsienietį savo mieste mėgintumėte jam padėti, net jei jis temokėtų filipinietiškai, ar ne? Ką gi, kitų šalių žmonės – tokie pat svetingi ir nusiteikę padėti, taigi nusiraminkite. Be abejo, išmokti bent kelias pagrindines frazes naudinga – gilių diskusijų turėti veikiausiai nepavyks, tačiau bent jau pradžiuginsite vietinius, kad įdėjote pastangų pasisveikinti jų kalba.