Netiesa tai, neva „viskas įskaičiuota“ viešbučiuose poilsiautojai gali net nesuprasti, kuri šalis yra už tvoros – Turkija, Egiptas, Graikija ar Bulgarija. Nors jūra, paplūdimys ir saulė gali būti tokie patys, bet, pavyzdžiui, apsilankius Antalijos viešbučiuose „Rixos Sungate“ ir „Rixos Premium Tekirova“, akivaizdu – virtuvių šefai nori kuo išsamiau pristatyti vietos virtuvę.
Galbūt kulinarinės autentikos daugiau patirtumėte miesto, kuris nepatenka į „viskas įskaičiuota“ turistų akiratį, gatvėse. Tačiau viešbučių bufetai pasiūlo tai, ko negausite gatvėje – galimybę išbandyti visus tradicinius tos šalies patiekalus. Ko nepraleisti ieškant, ką įsidėti į lėkštę?
Meze – užkandžiai
Nuo užkandžių gausos Turkijoje apraibs akys – jeigu užsimiršite, įsisukus į juos skrandyje nebeliks vietos pagrindiniam patiekalui. Jogurtas su žolelėmis, humusas, ryžiais ar mėsa kimšti vynuogių lapai (dolma), mėsos kukuliukai (kofte), baklažanų salotos, užtepėlės iš pupelių, sūriai, alyvuogės ir įvairios marinuotos daržovės – pasirinkimo kiekvieno skoniui.
Karnıyarık – įdarytas baklažanas
Tai baklažanas, įdarytas malta mėsa, pagardintas svogūnais, prieskoniais ir apipiltas pomidorų padažu. Puikiai dera su ryžiais, yra sotus ir išraiškingo skonio. Kaip, beje, ir kitokie patiekalai su baklažanais Turkijoje – ši daržovė čia labai populiari ir visos variacijos su ja vertos dėmesio.
Börek – nesaldus pyragas
Kepinys iš tešlos, įdarytas mėsa, sūriu, špinatais ar bulvėmis. Gali būti ir užkandis, ir pusryčių ar priešpiečių patiekalas. Galima valgyti ir karštą, ir šaltą. Rūšių gausybė, ir ne be reikalo šį patiekalą bando atkurti įvairiose pasaulio šalyse.
Adana kebabı – maltos mėsos kebabas
Jeigu Lietuvoje įsivaizduojate, kad kebabai – ne jūsų maistas, tai pabandykite juos Turkijoje. Jie mažai ką turi bendro su pardavinėjamais Lietuvos užkandinėse. Jokių gausių padažų, kopūstų ar daug prieskonių – tik geros mėsos ir daržovių skonis. Jeigu tokio norėtumėte namuose, čia rasite instrukcijas, kaip pasigaminti tikrą turkišką kebabą.
Kumpir – kepta bulvė
Kas iš mūsų nėra kepęs bulvių – bet turkų kepama ji yra visai kito lygio. Milžiniška bulvė iškepama orkaitėje, jos vidus sutrinamas su dosniu kiekiu sviesto ir sūrio. Tada – duoklė šefo ir jūsų fantazijai. Kukurūzai, mėsa, kuskusas, alyvuogės, marinuoti agurkėliai, daržovės, jogurtas – tik dalis ingredientų, kuriais siūloma prikimšti bulvę. Pažiūrėkite, kaip šis lietuviškiems skonio receptoriams itin patiksiantis patiekalas gaminamas Antalijos viešbutyje „Rixos Sungate“
Gözleme – blyneliai
Tarsi lietuviški nesaldūs lietiniai, bet gaminami kur kas įdomiau. Tešlą jufka ant žemės sėdinčios moterys iškočioja itin plonai, į vidų kemša sūrio, mėsos ar daržovių ir kepa ant gigantiškų keptuvių. Vien pats procesas sužavi, ką jau kalbėti apie skonį.
Picos variacijos
Dažnai viešbučių bufetuose galima rasti ir itališko stiliaus picų, bet būnant Turkijoje verčiau ieškokite turkiškų variantų. Pavyzdžiui, pide – valties formos kepinys, paskanintas sūriu, malta mėsa ar špinatais. Arba lahmacun – itin plono pado pica be sūrio, bet su nuostabiu skoniu.
Jūros gėrybės
Turkiją supa keturios jūros, tad kad ir kuriame šalies kurorte ilsitės, jūsų lauks šviežios jūros gėrybės ir žuvis.
Ėriena
Turkai valgo daug ėrienos, tad moką ją paruošti puikiai. Kebabai, ėriuko kojos, ragu, troškiniai ir apkepai – verta atsivalgyti ėrienos įvairiais pavidalais.
Baklava
Jos saldžioji didenybė – tešlos sluoksniai, paskaninti smulkintais riešutais ir gausiai aplieti sirupu arba medumi. Baklavos rūšių yra kelios dešimtys, ir būnant Turkijoje verta atsargiai išbandyti bent kelias. Atsargiai – nes desertas itin sotus ir saldus. Baklavos gaminimo paslaptis galite sužinoti čia.
Firin sutlac – ryžių desertas
Vaikštant tarp bufete siūlomų desertų tikrai sunku atsispirti saldumo pažadais viliojantiems tešlos kepiniams. Nors jie fantastiški, bet mano asmeninis nugalėtojas prie saldumynų stalų buvo firin sutlac – orkaitėje keptas vanilinis ryžių pudingas. Lengvas, gaivus – idealus desertas nenorint skrandžiui paskelbti cukraus nuosprendžio.
Lokma – saldžios spurgytės
Jei norisi saldumo, bet nesinori kibti į visą gabalėlį baklavos. Nedideli tešlos rutuliukai išverdami aliejuje, o tada gausiai apliejami sirupu.
Turkiška kava
Turkiška kava išsiskiria ne tik skoniu, bet ir paruošimo procesu. Vienas iš įdomiausių būdų – jos virimas inde su karštu smėliu. Kodėl smėlyje? Nes karštis būna pastovesnis ir tolygesnis. Verta vien dėl šios kulinarinės alchemijos vieną vakarą skirti ne bufetui, o a la carte restoranui. Išgėrę kavą gal sulauksite ir būrėjos, kuri išskaitys ateitį iš kavos tirščių.