Prekybos miestelyje „Urmas“ įsikūrusioje mugėje tarp gausybės senovinių baldų, leidinių, įrankių, paveikslų ir kitų iš praeities atkeliavusių daiktų kai kurie iš tolo traukia akį. Vieni savo puošnumu ar neįprastomis formomis, kiti – neabejotinu autentiškumu.
Vienas iš tokių daiktų – paties prekiautojo Šiaurės Lietuvoje, Biržų rajone, aptikta sviestasukė. Gerai išsilaikiusios medinės dėžės paskirtį iš pirmo žvilgsnio pasakyti tikrai nelengva. Juo labiau, kad tai – gana retas eksponatas.
„Tai maždaug tarpukario laikų rankų darbo gaminys. Sviestamušių yra labai daug, o štai sviestasukių – kur kas mažiau. Ir šiandien visame turguje esu vienintelis turintis tokį daiktą“, – sakė ją parduodantis vyras. Jos veikimo principas – į vidų supiltą grietinę sviestu paversti padėdavo viduje esantis ir rankena sukamas „malūnėlis“.
Dar vienas įdomus eksponatas – prašmatnus Pirmojo pasaulinio karo laikų šalmas, o netoliese akį traukia didžiulis samovaras, primenantis nemažą kubilą. Pasirodo, tokie ankstyvuoju sovietmečiu stovėdavo geležinkelio stotyse ir kitose viešose vietose, kad praeiviai galėtų atsigerti karštos arbatos ir sušilti.
Užtat albumo su garsių praeities veikėjų originaliomis nuotraukomis iš tolo nepamatysi, tačiau akylesni lankytojai jo tikrai nepraleis pro akis. Nes čia daugybė originalių, nuo laiko pageltusių nuotraukų su tokiais žymiais praeities veikėjais kaip Vaižgantas, Vydūnas, Čiurlionis. Žymus tarpukario dailininkas Kazys Šimonis ir medelius sodinantis prezidentas Algirdas Brazauskas.
Įdomi ir nuotrauka, kurioje matyti prie šventinio stalo su kompanija įsitaisęs tarpukario Lenkijos vadovas Juzefas Pilsudskis.
„Pati vertingiausia – su artimaisiais įsiamžinusio Čiurlionio nuotrauka. Mano žiniomis, tokios ar panašios niekas neturi“, – teigė šio įžymybių albumo savininkas, ant kurio prekystalio be nuotraukų galima rasti ir daugybę prieškario lietuviškų leidinių.
Senturgis „Laiko ratu“ vyks visą savaitgalį, rugsėjo 28–30 dienomis, nuo ankstaus ryto iki vėlyvos popietės Kaune, prekybos miestelyje „Urmas“.