Kaune pristatyta interaktyvi meninė instaliacija, kurioje – kelionėje po Lietuvą surinktos šiukšlės

Sekmadienį Kaune pristatyta meninė instaliacija „Vartojimo dėlionė“. Ji vaizduoja Lietuvos kontūrą pasitelkiant armatūrinius kubus, kurie yra pildomi... šiukšlėmis. Tai – šiuo metu vykstančio žygio „Už švarią Lietuvą“ dalis – 1200 kilometrų einantys entuziastai viso žygio metu renka šiukšles. Instaliacija – tarsi žygio radinių mozaika - simbolizuoja įveiktas atkarpas ir jo metu surinktas atliekas.
Renginio akimirka
Renginio akimirka / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Tvaraus dizaino ir gaivios aplinkos entuziastas, „Kaunas 2022“ ambasadorius Giedrius Bučas bei „Kūrybos kampas 360“ rugpjūčio 15 dieną pradėjo darnos ir tvarumo žygį pėsčiomis aplink mūsų šalį „Už švarią Lietuvą!"

Jis tęsis 1200 kilometrų bei truks 80 dienų. Iniciatyvos ir žygio tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į perteklinio vartojimo keliamas problemas ir jų poveikį planetai bei sveikatai.

Surinktos šiukšlės analizuojamos, skirstomos į dažniausiai randamų atliekų kategorijas, o tuomet – visuomenė, verslas, mokslininkai ir valstybinės institucijos – kviečiamos ieškoti sprendimų prevencijai.

Sekmadienį Kaune, Santakos dauboje pristatyta instaliacija ir pirmosios žygeivių surinktos šiukšlės, o „Vartojimo dėlionė" – tarsi žygio radinių
mozaika, simbolizuojanti įveiktas atkarpas ir jo metu surinktas atliekas. Kartu vyko ir kūrybinės antrinių žaliavų panaudojimo dirbtuvės. Instaliacijos autorė – Laura Petruškevičiūtė.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Renginio akimirka
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Renginio akimirka

Instaliacija augs ir pildysis sulig kiekviena įveikta žygio atkarpa. Ji vaizduoja Lietuvos kontūrą pasitelkiant armatūrinius kubus, kurie bus papildomi viso žygio metu renkamais aštuoniais šiukšlių tipais – plastikiniais maišeliais, plastikiniais buteliais, rūkorių atliekomis, transporto atliekomis, vienkartiniais puodeliais, tetrapakais, daugiasluoksnėmis maisto pakuotėmis ir kitais įdomiais radiniais.

Kartu fiksuojama surinktų šiukšlių statistika įvardijant rinkimo datą, regioną, atliekų svorį bei vienetų skaičių.

Kaip 15min sakė šios idėjos autorius G.Bučas, žygio ir visos iniciatyvos tikslas yra ne tiesiog surinkti šiukšles, tačiau svarbiausia – skleisti visuomenei žinią apie darnų vartojimą, apie tai, kad vienkartinius dalykus galima pakeisti daugkartiniais ir taip kaupti mažiau atliekų. Norintieji gali paremti ir instaliacijos kūrimą finansine parama, įsigydami tam tikrus pikselius.

„Instaliacija augs visas 80 dienų, kiek mes eisim, o jos uždarymas yra numatytas lapkričio 7 dieną, baigiantis žygiui.

Visas rūšis dėsime į atskirus kubus ir jos bus išrūšiuotos, apie kiekvieną bus pateikta informacija: kurią dieną mes atvežėm, kiek kilogramų, kiek vienetų, iš kokių gamtos resursų pagaminta, kokią žalą daro aplinkai ir žmogaus sveikatai, pateiksime ir alternatyvas, kokias galėtume rinktis“, – sakė G.Bučas.

Pasak G.Bučo, su kiekviena diena žygiuoti sekasi fiziškai lengviau, tačiau būna emociškai sunkių dienų: „Nes matai, kiek visokių šiukšlių yra ir žinai, kad jų visų nesurinksi.“

Žygeiviai į atskiras žygio atkarpas kviečia prisijungti bendruomenes, pavienius žmones.

Siūlome ateiti, pakeliauti dieną ar kelias, pabūti kartu, pabendrauti, pasigrožėti Lietuvos gamta, o ką rasim kelyje – surinkti, analizuoti“, – kalbėjo G.Bučas.

Pasak pašnekovo, žmonės šiukšlinimo problemą geriausiai suvokia tada, kai pamato.

„Gali kalbėti, pasakoti kiek nori. Bet kai mes kartu rastas šiukšles surūšiuojame – žmonės įsitraukia, tai labai įtraukus procesas. Jie pamato iš tikrųjų.

Pavyzdžiui, kai atnešame du–keturis maišus šiukšlių ir išpilame jas į vieną vietą, tai yra tiesiog šiukšlių krūva. Bet kai sudėlioji, išrūšiuoji, tada ir gali pamatyti, kas dominuoja, ko mažiau, ko – daugiau, kokias šiukšles palieka žvejai, kokias – vairuotojai. Gali net sukurti šiukšlintojo portretą. Tada žmonės patys ima svarstyti, kaip šiukšlių galėtų būti mažiau, kaip vienkartinio naudojimo dalykus galima pakeisti į daugkartinio“, – kalbėjo G.Bučas.

Prie iniciatyvos ir žygio „Už švarią Lietuvą“ prisideda ir „Kaunas Europos kultūros sostinė 2022“. Pasak programos atstovės Aurelijos Prašmuntaitės, tvarumo žinutė bus skleidžiama paskaitomis, diskusijomis Kauno miesto erdvėse bei padės žygio metu užgimusiai meninei instaliacijai „Vartojimo dėlionė“ augti.

„Su „Kaunas 2022“ bendruomenių, jaunimo, dizaino platformomis stengsimės čia inicijuoti įvairias veiklas – diskusijas, dirbtuves, kino peržiūras, parodas. Visi renginiai, susitikimai vienaip ar kitaip palies vartojimo temą, norime, kad tai skatintų miestiečius ar miesto svečius užsukti ir sužinoti ne tik apie Lietuvos vartojimo dėlionę, bet kartu patiems permąstyti savo įpročius, atrasti alternatyvas“, – kalbėjo A.Prašmuntaitė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų