Tartu pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose paminėtas 1030-aisiais, tad laikoma, kad tai seniausias miestas Baltijos šalyse.
Kijevo didysis kunigaikštis Jaroslavas Išmintingasis, XI a. užgrobęs dabartines Tartu teritorijas, sudegino atrastą gyvenvietę. Kas jį čia sudomino? Tartu buvo prekybos kelyje tarp vikingų ir graikų. Jeroslavas Išmintingasis norėjo kontroliuoti upę, kiekvieną praplaukiantį, rinkti mokesčius. Taip pat siekė ir religiškai užkariauti kraštą.
Ši istorija laikoma Tartu pradžia. Ilgainiui miestas ėjo iš vienų kitataučių rankų į kitas. Būta ir švedų laikotarpio.
Šiandien mieste veikia vienas prestižiškiausių pasaulio universitetų.
Švedų karaliaus įkurtas jis dar XVII a. Tad Tartu – akademinis miestas, pilnas jaunatviško gyvybingumo bei užsienio kalbų šurmulio.
Europos kultūros sostinės titulo Tartu siekė lygiai 20 metų ir pagaliau pasiekė – paskutinį šių metų sausio savaitgalį nugriaudėjo atidarymo renginys. Ta proga miestą aplankė ir 15min žurnalistė.
Apie nuotaiką, tvyrančią Tartu, ir kokių išskirtinių renginių jame nepraleisti šiemet, galite paskaityti pirmoje straipsnių ciklo dalyje – „Kauno brolis Tartu matuojasi Europos kultūros karūną: reivo vakarėlis su ministre ir viešų bučinių pamokos (1)“.
Antrojoje – pasivaikščiojimas su gidu ir įdomūs faktai apie šių metų Europos kultūros sostinę.
Ką pamatyti Tartu?
Su Tartu 15min sutiko supažindinti 5-erius metus čia gyvenantis ukrainietis gidas Stanislavas, turistams miestą aprodantis „už arbatpinigius“ („Free walking tours Tartu“).