Netikri kalnai, traukiantys smalsuolius ir fotosesijų gerbėjus
Dar vienas jau sovietinio paveldo elementas – fosfogipso atliekų kalnai stūksantys AB „Lifosa“ teritorijoje. Jie yra vadinami „Kėdainių Alpėmis“.
Būdavo, važiuoju iš Kauno močiutės namo senuoju Vandžiogalos keliu ir pusiaukelėje išvystu aukštus baltus kalnus. Užplūsta jausmas tarsi jau namuose esi. Ateina ramybė.
„Netikri kalnai“ mums, kėdainiečiams, buvo įprasta kraštovaizdžio dalis. O draugai, gyvenantys kitur, ir pirmą kartą išvydę „kalnus“ prasižiodavo iš nuostabos: „Kokie čia stebuklai? Kalnai Lietuvoje?“.
Šis objektas tikrai yra vienas iš neoficialių Kėdainių simbolių. Tad miesto valdžiai vertėtų pagalvoti, ar nevertėtų į Kėdainių herbą šalia Kiškų pasagos ir Radvilų erelio sparno įterpti ir fosfogipso kalnų fragmentą.
„Netikri kalnai“ mums, kėdainiečiams, buvo įprasta kraštovaizdžio dalis. O draugai, gyvenantys kitur, ir pirmą kartą išvydę juos prasižiodavo iš nuostabos: „Kokie čia stebuklai? Kalnai Lietuvoje?“.
Šią vietą yra pamėgę ir fotosesijų, filmų, vaizdo klipų kūrėjai.
„Kėdainių Alpėse“ filmuotas britų grupės „Bastille“ dainos „Things we lost in fire“ („Dalykai, kuriuos praradome ugnyje“) vaizdo klipas.
Čia gimė kai kurie Algimanto Puipos filmo „Miegančių drugelių tvirtovė“ bei armėnų kilmės režisieriaus iš Lietuvos Marato Sargsyano trumpametražio filmo „Lernavan“ vaizdai.
Tiesa, paprastiems mirtingiesiems patekti į šiuos kalnus nėra paprasta, nes jie uždaroje privačios bendrovės teritorijoje. Tokiais atvejais, kaip ir visur, padeda pažįstami arba gera idėja, kad ir tos pačios fotosesijos.
Šiame tekste sudėliojau tik žymiausius Kėdainių akcentus, tačiau mieste yra dar daug garsių, gražių, turtingą istoriją menančių pastatų ir vietų.
Visų jų nesurašysi, todėl geriausia yra atvažiuoti, pasitrinti Senamiesčio gatvelėmis, pasivaikščioti Nevėžio krantine, išlenkti bokalą alaus škotų paveldą menančiame senamiesčio restorane ir viską apžiūrėti savo akimis. Toli važiuoti nereikės – Kėdainiai yra pačiame Lietuvos viduryje, tad patogiai pasiekiami iš visų mūsų šalies kampelių.
Daugiau idėjų, ką pamatyti, patirti ir paragauti Lietuvoje, rasite bendroje Šiaulių banko ir „Pasaulis kišenėje“ projekto rubrikoje „Mūsų Lietuva“.