Viskas – Dievo rankose
Iš keliautojos nuotraukų matyti, kad būdama besivystančiose šalyse ji pastebi ne tik fasadinį jų paveikslą.
Tačiau atsakyti į klausimą, kokie pasirodė ten gyvenantys žmonės, kurie, mūsų, europiečių, akimis vos suduria galą su galu arba gyvena sveikatai, o kartais ir gyvybei pavojingomis sąlygomis, Akvilei sudėtinga.
„Tai tikrai labai platus klausimas, nes šalys skirtingos. Kaip ir sąlygos – klimatas, derlingumas, vandens resursai, medicininės pagalbos prieinamumas.
Svarbiausias teigiamas dalykas, kurį įžvelgiau visose aplankytose besivystančiose šalyse, yra bendruomeniškumas. Taip pat šeimos svarba, pagarba vyresniesiems bei tradicijoms“, – pastebėjimais dalinosi keliautoja.
Akvilė pasakojo, kad jai pasirodo, jog sunkiausiai dirba moterys – tai galima būtų paaiškinti stipriu motinos instinktu.
„Ne visi žmonės ten suvokia, kad gyvena sveikatai pavojingomis sąlygomis. Kiti tai priima kaip Dievo duotą gyvenimą. Kuo skurdesnė šalis, tuo labiau tikima, kad viskas – Dievo rankose“, – sakė Akvilė, pridūrusi, kad sunkiai verčiasi ir nemaža dalis lietuvių.
Keliaudama po įvairius žemynus pašnekovė galėjo savo akimis pamatyti, kad klimato kaita – reali.
„Net vietiniai pastebi ryškias orų permainas, o tai lemia sausras, šios – vandens ir maisto trūkumą. Kitur padaugėjo ciklonų, kurie dažnai virsta agresyviomis audromis“, – kalbėjo keliautoja.
Pasak jos, ekologinių problemų daugybė – užterštas dirvožemis, oras, vandenynas. Kai kurios šalys kenčia nuo miškų kirtimo, tai lemia dirvožemio išplovimą, nyksta natūralios gamtos atstovų buveinės.
„Tai – globalus reiškinys ir dažnai nulemtas pažangių valstybių, daryti žalą pradėjusių dar kolonizavimo metais.
Žudantis plastiko paplitimas vandenynuose – taip pat globali problema, už kurią atsakingos ne tik juo atsikratančios šalys, bet ir plastiko gamintojai.
Šiuo metu opi ir per didelio žvejojimo problema – naikinami labai svarbūs mitybos grandinės atstovai. Pavyzdžiui, Vakarų Sacharos vandenys labai turtingi žuvimi. Todėl ten tarptautinės kompanijos jas masiškai žvejoja.
Nuo to kenčia vietiniai, kuriems ilgus metus žvejyba buvo pagrindinis pragyvenimo šaltinis ir maistas“, – apie globalias problemas pasakojo keliautoja.
Afrika yra vienas turtingiausių žemynų, tačiau dėl didelio korupcijos lygio pinigai į kišenę byra tik saujelei išrinktųjų.
„Kalbu ne tik apie tai, kad nesukuriama reikalinga infrastruktūra. Žmonėms iš panosės vagiamas maistas.
Manau, savarankiškai išspręsti problemas šios šalys negali vien dėl korupcijos lygio valdžioje. Pagrindinis kelias – švietimas: bazinis, ekologinis, pilietinis ir politinės valios ugdymas“, – įsitikinusi pašnekovė.
Vis dėlto yra ir gerų pokyčių: 2002 m. Bangladeše uždrausti plastikiniai maišeliai. Dabar jie draudžiami ir Mauritanijoje, Ruandoje, Kinijoje bei kai kuriose kitose valstybėse.
Keliaujant svarbu gerbti vietos kultūrą
Keliaujantiems į egzotiškus kraštus keliautoja patarė gerbti ne tik ten galiojančius oficialius įstatymus, bet ir tradicijas.
„Ne visi turistai pasidomi vietine kultūra. Daugelis galbūt net nežino, kad populiariajame Balyje vyrauja laisvesnis hinduizmas, o kaimyninėse salose – gana konservatyvus islamas.
Po jas keliaujantys turistai dažnai būna apsinuoginę – tai mums atrodo normalu, o vietinius žeidžia“, – kalbėjo Akvilė.
Daug keliaujantys žmonės pastebi, jog Europa suvienodėjo. Tačiau, anot Akvilės, ši tendencija ateina ir į kitus žemynus.
„Manau, kad tai yra neišvengiama ir nelabai tolima ateitis. Prie to prisideda turistai, didžiosios tarptautinės kompanijos – greitas maistas, telefonai, socialiniai tinklai, o naujoves ypač mėgsta jaunimas“, – mintimis dalinosi keliautoja.
Jai pačiai įdomiausi laukinės gamtos kampeliai, tropikų salos su jas supančiais koraliniais rifais bei atogrąžų miškai – visur, kur daug gyvybės. Įdomios ir unikalios kultūros, bet jų pažinimas – atsakingas momentas.
„Norėčiau aplankyti Papua Naująją Gvinėją, Ramiojo vandenyno bei Karibų salas, Centrinę bei Pietų Ameriką, Mongoliją.
Keliaudama stengiuosi pažinti šalį įvairiapusiškai. Tai sunku, nes, kaip ir visi, turiu susikurtą išankstinį vaizdinį. Labai džiaugiuosi, kai pavyksta jį palikti nuošalyje ir pamatyti šalį tokią, kokia ji iš tiesų yra. Be gražių gamtos vaizdų, mane domina tradicinė virtuvė“, – sakė keliautoja.
Kitoje pasakojimo dalyje pateiksime Akvilės Norkutės fotoreportažą – nuotraukas ir pasakojimą, pelniusį jai pirmąją vietą Europos metams vystymuisi skirtame fotokonkurse „Pasaulis tavo akimis“.
Jei norite susipažinti su pačios Akvilės kelionių įspūdžiais, užsukite į jos asmeninį tinklaraštį kurakysmato.blogspot.com