Keliautojas Centrinę Ameriką šviečia apie Lietuvą (nuotraukos)

„Lietuva egzistuoja, ji yra Europoje, prie Baltijos jūros“ – tokią žinią keliaudamas Centrinėje Amerikoje skleidžia keliautojas Jonas Papšys.
Keliautojas Jonas Papšys
Keliautojas Jonas Papšys / Asmeninio archyvo nuotr.

„Pernai keliaudamas Pietų Amerikoje susidūriau su reiškiniu, kad vietiniai gyventojai nėra net girdėję Lietuvos pavadinimo ir net apytiksliai neįsivaizduoja, kurioje pasaulio dalyje ji yra“, – pasakojo vilnietis J. Papšys.

Vyrui kilo mintis per egzotiškas keliones pasakoti ir šviesti vietinius apie Lietuvą. Taip J. Papšys tapo projekto „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ ambasadoriumi.

Daug keliaujantis tiek darbo reikalais, tiek savo malonumui, J. Papšys stengiasi rinktis įdomius maršrutus. Pernai keliavęs Pietų Amerikoje esančiais inkų civilizacijos takais, šiemet J. Papšys mėnesio kelionei išsiruošė į Centrinę Ameriką. Besidomintis Pietų ir centrinės Amerikos senosiomis civilizacijomis Jonas sako, kad jį visada traukė šių žemynų šalys. O majų civilizacijos lobiais turtingą Centrinę Ameriką rinkosi todėl, kad ji nėra dažna lietuvių turistų lankoma vieta. Keliautojo dėka, gausiai lankomose garsiose vietose tarp daugybės brošiūrų nuo šiol užsienio turistai galės rasti ir apie Lietuvą pasakojančių VEKS lankstinukų.

15min.lt susisiekė su keliautoju ir iškvotė, kaip jam sekasi skleisti žinią apie Lietuvos egzistavimą.

Kaip sekasi keliauti? Ką jau įveikėte ir patyrėte?

Taupydami laiką, norėjome pasinaudoti vietiniu aviakompanijų paslaugomis, tačiau bilietų kainos yra kosminės – pavyzdžiui, skrydis iš Costa Ricos į Meksiką (į vieną pusę) kainuoja beveik tiek pat, kiek skrydis iš Frankfurto į Meksiką ir atgal.Mūsų kelionė jau įpusėjo – kol kas aplankėme nedidelę dalį Meksikos, Belizą ir Gvatemalą. Šiek tiek pasikeitė kelionės planai ir maršrutas, kadangi visos Centrinės Amerikos šalys turi įvairius įvažiavimo-išvažiavimo, ekologijos ir kt. mokesčius, kurie gerokai apkarpė kelionės biudžetą. Ko gero teks atsisakyti apsilankymo Hondure ir Nikaragvoje bei išsamiau pastudijuoti kitas valstybes. Šiek tiek gaila, kadangi iki šiol aplankytos 3 šalys yra visiškai skirtingos ir savaip įdomios.

Keliaujame vietiniais autobusais – tai pigiausias keliavimo būdas Centrinės Amerikos šalyse. Tik ilgesniems atstumams renkamės komfortabilius aukščiausios klasės autobusus. Automobilio nesinuomojame, kadangi keliaujame iš taško A į tašką B ir būtų problematiška grąžinti automobilį į jo paėmimo vietą. Eismo sąlygos taip pat atbaido nuo tokios minties. Taupydami laiką norėjome pasinaudoti vietiniu aviakompanijų paslaugomis didesnių atstumų įveikimui, tačiau bilietų kainos yra kosminės – pavyzdžiui, skrydis iš Costa Ricos į Meksiką (į vieną pusę) kainuoja beveik tiek pat, kiek skrydis iš Frankfurto į Meksiką ir atgal.

Kokias vietas jau aplankėte?

Pagrindiniai aplankyti objektai yra senieji majų civilizacijos miestai – Chichen Itza (Meksika), Palenque (Meksika), Lamanai (Belizas) ir Tikalis (Gvatemala). Daugelis šių vietų buvo suplanuotos aplankyti iš anksto, tik Lamanai išėjo ekspromtu. Sugundė tai, kad tai vienas seniausių majų pasaulio objektų, labai mažai ištyrinėtas, įsikūręs džiunglėse ir pasiekiamas tik plaukiant upe į džiunglių gilumą.

Kai kuriuos suplanuotus objektus praleidžiame arba pakeičiame kitais, neplanuotais. Tam įtakos turi ir vietinių gyventojų, ir kitų sutiktų keliautojų patarimai ir pasakojimai.

Kas Jums palieka didžiausią įspūdį?

Tiesa sakant, žavi viskas iš eilės – majų civilizacijos palikimas, vietiniai gyventojai, spalvų įvairovė, klimatas, maistas (stengiamės maitintis tradiciniais patiekalais, bet kartais susigundome ir kokiu nors greitai paruošiamu maistu).

Labiausiai nustebino tai, kad greta įsikūrusios šalys yra visiškai skirtingos! Meksika pasirodė tokia, kokią maždaug įsivaizdavau – spalvinga, judri, daug kolonijinių pastatų ir ispanų statytų šventyklų, maži, apvalūs žmonės (nieko panašaus į tai, ką matome meksikietiškuose serialuose), aštrus maistas ir gatvėse tvyrantis chaosas. Kirtus Belizo sieną, pasijutome lyg kitame pasaulyje – kreolai, juodaodžiai žmonės, maži kaimeliai, kur mediniai namukai stovi ant medinių pastolių iki pusės vandenyje, ir bananų plantacijos. Ši šalis labiau primena Karibų jūros salas, maždaug taip įsivaizdavau Jamaiką.

Taip pat Belize galima rasti bet kokią egzistuojančią religinę sektą, kurios čia gyvena bendruomenėmis, atskiromis teritorijomis. Gvatemala kažkuo priminė Egiptą (ypač sostinė – Ciudad Guatemala) – daug gudrių, apsukrių prekeivių, visur reikia derėtis, nes kainos tiesiog kuriamos vietoje, daug nešvaros. Tačiau gamta iš tiesų įspūdinga.

Gal teko susipažinti su kokiais nors įdomiais žmonėmis, kitais keliautojais, vietiniais?

Nepaisant įvairių gąsdinimų dėl pagrobimų, žmogžudysčių ir kitų „gėrybių“, vietiniai gyventojai (bent jau iki šiol sutikti) pasirodė labai šilti, draugiški, linkę bendrauti ir padėti.Taip, sutikome labai daug keliautojų iš kitų šalių, daugiausia iš JAV, D. Britanijos ir Australijos. Taip pat bendravome su keletu olandų ir prancūzų. Beje, pirmoji sutikta turistų grupė Meksikoje buvo iš Lenkijos. Tačiau tai buvo organizuota turistų grupė, lydima gido. Visi kiti keliautojai savarankiški. Šiek tiek kukliai pasijutome sužinoję, kad dauguma šių žmonių keliauja arba ruošiasi keliauti mažiausiai 4-5 mėnesius. Pasirodė, kad mūsų planuojamas mėnesis kelionės atrodo kaip trumpas savaitgalis.

Kadangi keliaujame visuomeniniu transportu, neišvengiamai tenka pabendrauti ir su vietiniais gyventojais. Iš jų taip pat sužinome nemažai vertingos informacijos. Nepaisant įvairių gąsdinimų dėl pagrobimų, žmogžudysčių ir kitų „gėrybių“, vietiniai gyventojai (bent jau iki šiol sutikti) pasirodė labai šilti, draugiški, linkę bendrauti ir padėti.

Ar teko bendrauti ir pasakoti apie Lietuvą, ar žmonės žinojo, kur ji yra?

Apie Lietuvą ir Vilnių žino toli gražu ne visi. Mūsų sutikti prancūzai ir belgai puikiai žinojo, kur yra Lietuva ir kad Vilnius yra jos sostinė. Tą žinojo ir keletas australų bei amerikiečių, tačiau apie pusė mūsų sutiktų keliautojų net neįsivaizdavo, kokioje pasaulio dalyje yra Lietuva. Pasakius, kad Lietuva yra Europoje ir ribojasi su Lenkija ir Rusija (apie Latviją ir Baltarusiją jie taip pat nebuvo girdėję), beveik visi Lietuvą palaikė Rusijos dalimi ir teko aiškinti apie Lietuvos nepriklausomybę, atsiskyrimą nuo Sovietų sąjungos, kalbų, kultūrų ir religijų skirtumus. Nustebino kai kurie vietos gyventojai, kurie taip pat bent jau apytiksliai galėjo pasakyti, kur yra Lietuva ar buvo apie ją girdėję.

Jūsų, patyrusio keliautojo, akimis žiūrint, kuo ši kelionė ir aplankytos šalys skiriasi nuo kitų Jūsų aplankytų?

Visos aplankytos šalys yra labai skirtingos, savaip įdomios ir unikalios. Labai sunku jas lyginti, kadangi visi skirtumai yra esminiai tiek kultūros, tiek istorijos, tradicijų ir kitų požiūriu. Tuo jos ir yra įdomios. Skirtumų tarp šalių galima nepastebėti tik keliaujant į visiškai poilsines keliones, kurių pagrindinis tikslas yra gulėjimas paplūdimyje ar prie baseino, valgymas ir miegas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų