Keliautojų įpročių tyrimas: lietuviai svajoja apie Tailandą, tačiau poilsiauja arčiau

Lyginant ikipandeminį laikotarpį ir 2021 m., geidžiamiausios atostogų kryptys išlieka tos pačios, tik keičiasi jų eiliškumas, rodo „Tez Tour“ užsakymu atlikto reprezentatyvaus Lietuvos gyventojų tyrimo duomenys.
Oro uostas
Oro uostas / 123RF.com nuotr.

Nors lietuviai linkę pasvajoti apie Tailandą, tačiau paprastai atostogauja arčiau esančiose šalyse, rašoma pranešime spaudai.

Sociologai pastebi, kad mūsų šalies gyventojai renkasi tai, kas patikrinta laiko ir atliepia jų poreikius. O ar Rusijos pradėtas karas prieš Ukrainą gali pakoreguoti Lietuvos keliautojų įpročius?

TOP5 geidžiamiausios šalys nepakito

Tyrimo metu paaiškėjusios TOP5 geidžiamiausios šalys išliko tos pačios, kaip ir 2019 m. Italija iš trečios vietos pakilo į pirmąją ir taip susikeitė vietomis su Turkija, Ispanija išsilaikė antroje, Graikija – ketvirtoje, o Egiptas – penktoje vietoje.

Pasak tyrimą atlikusios sociologės Daivos Plauškaitės-Camacho Andrade, geidžiamiausių kelionių sąrašas labai aiškiai koreliuoja su tuo, kas lietuviams svarbu atostogų metu – noras pabėgti nuo kasdienės rutinos ir kokybiškai pailsėti.

„Nenuostabu, kad geidžiamiausių šalių penketuką sudaro tos šalys, kuriose vyrauja puikus, šiltas klimatas, jos garsėja gerais kurortais ar nuostabiais paplūdimiais. Būtent 54 proc. tyrime dalyvavusių žmonių pažymėjo, kad keliaujant per pandemiją norisi pailsėti nuo darbo ir ištrūkti iš namų, juos ypač traukia jūra ir kalnai, o kultūros pažinimas, išskyrus per maistą, nueina į antrą planą“, – sako „Ogilvy Vilnius“ tyrimų ir strategijos skyriaus vadovė.

Jos teigimu, Ukrainoje vykstantis karas didelių pokyčių į Lietuvos keliautojų įpročius neįneš.

„Tie žmonės, kurie pastaruosius kelis metus nekeliavo į užsienį, ko gero ir toliau to nedarys. O pastovūs keliautojai, prisitaikę prie naujosios realybės, atostogaus svetur ir toliau, tik galimai rinksis saugesnes kryptis“, – dalijasi D.Plauškaitė-Camacho Andrade.

„Tez Tour“ nuotr. / Sociologė Daiva Plauškaitė-Camacho Andrade
„Tez Tour“ nuotr. / Sociologė Daiva Plauškaitė-Camacho Andrade

Anot jos, saugesnės krypties suvokimas šiuo metu keičiasi kasdien: vieniems tai gali būti šalys, kurių nepasieks Rusijos agresija, kitiems – NATO bloko šalys. Taip pat tikėtina, kad ženkliai daugiau žmonių pasitikrins, virš kokių šalių skrenda lėktuvai. Tai irgi gali prisidėti prie saugesnės krypties suvokimo.

Didžiausias šuolis – Portugalija su savo sala Madeira

Ingos Aukštuolytės, tyrimą užsakiusios bendrovės Ryšių su visuomene ir rinkodaros skyriaus vadovės, teigimu, siekiant atliepti keliautojų poreikius, labai svarbu išsiaiškinti, kokie jie yra. Pagal tai, kokios kryptys atsiranda geidžiamiausiųjų sąraše, gali būti planuojamos ne tik vasaros, bet ir visų metų kryptys.

„Šį sezoną ne veltui pristatėme naują kryptį ir pasiūlėme keliautojams aplankyti Portugalijai priklausančią Madeiros salą, esančią Atlanto vandenyne. Lyginant skirtingas tikslines auditorijas matome, kad tarp keliavusių per pandemiją gyventojų stipriai dominuoja Portugalija, o susidomėjimas Madeira išaugo kone dvigubai. Siekiame pasiūlyti savo klientams tai, ko jie trokšta ir jie tą pastebi. Tyrimo duomenimis, „Tez Tour“ yra labiausiai keliautojų rekomenduojamas kelionių organizatorius Lietuvoje“, – pastebi I.Aukštuolytė.

Atliktas tyrimas taip pat parodė, kad 2021 m. padidėjo susidomėjimas Sakartvelu, tačiau šiek tiek sumažėjo Tailando patrauklumas. Panašu, kad keliavusieji prieš pandemiją vis dar gyvena 2019 m. prisiminimais – juos labiau traukia Ispanija, Graikija ir Turkija.

Ar keliaujame ten, kur svajojame?

Atlikto tyrimo metu respondentų buvo paprašyta pažymėti šalis, apie kurias svajoja ir į kurias vyksta. Rezultatai parodė, kad nors daugiausiai svajojama apie Portugaliją ir Tailandą, bet savo atostogas praleidžia Turkijoje bei Graikijoje.

123rf.com nuotr. / Ko Lanta, Tailandas
123rf.com nuotr. / Ko Lanta, Tailandas

„Didžiausias atotrūkis tarp svajonės ir realybės, kai daugiau svajojama, tačiau rečiau į tą šalį keliaujama, matomas kalbant apie Tailandą, Portugaliją bei Sakartvelą. Jei žmonės svajoja apie šias šalis, vadinasi, ilgainiui tai gali virsti realybe. Šie rezultatai tik patvirtina vis labiau augantį susidomėjimą tam tikromis kryptimis. Tikimės, kad kliūtys, kurios trukdė įgyvendinti šias keliautojų svajones, bus pašalintos ir ateityje tas atotrūkis tarp svajonės ir realybės bus nežymus“, – sako I.Aukštuolytė.

Tyrimas taip pat parodė, kad šalys, apie kurias keliautojai mažiausiai svajoja, tačiau dažniausiai vyksta – Graikija ir Turkija. O mažiausias svajonės ir realybės atotrūkis pastebimas, kalbant apie Izraelį, Jordaniją, Ispaniją, Kiprą bei Bulgariją.

Kelionių organizatoriaus užsakymu Lietuvos gyventojų apklausa buvo atlikta 2021 m. lapkričio 19-30 d. Apklausoje dalyvavo tūkstantis 18-65 metų amžiaus respondentų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai