„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Kelionė į Kenijos kavos plantacijas: geriausia pasaulio kava ir kruvinos kovos dėl jos

Kur auga viena geriausių pasaulyje kavų rūšių, garsėjanti išraiškingu skoniu, intensyviu aromatu ir rūgštumu? Ogi Kenijoje. Šios šalies kava yra labai gerai vertinama ekspertų ir degustatorių. Dažnai teigiama, jog jos užpilas turi visas geriausias kavos savybes, kokių tik galima tikėtis: puikų aromatą ir balansą, rūgštumą ir stiprų vaisių prieskonį. Tačiau tokia puiki kava Kenijoje sukelia ir bėdų ne tik ekonominį klestėjimą – jau kurį laiką Kenijos kava yra tapusi gangsterių ginklu ir mafijos susidomėjimo preke. Kavos verslas Kenijoje vis labiau tampa aplietas krauju. Šį kartą „Pasaulis kišenėje“ ir portalas Kenyarep-jp.com pasakoja jums apie Keniją per šios šalies kavos istoriją.
Puiki kava Kenijoje sukelia ne tik ekonominį klestėjimą, bet ir bėdų
Puiki kava Kenijoje sukelia ne tik ekonominį klestėjimą, bet ir bėdų / Wikimedia.org nuotr.

Pirmieji kavos auginimo plotai Kenijoje atsirado XIX amžiuje. Medeliai per pietų Jemeną atvežti iš Etiopijos, tačiau tik XX amžiuje į Keniją pateko „Bourbon“ kavos rūšis, kurią atvežė šv. Augustino regulos misionieriai. Kenijos kava vertinama tarp geriausių pasaulyje „Arabikos“ rūšies kavų ir tai turi paaiškinimą. Šalis turi turtingą, raudoną vulkaninį dirvožemį, o kava auga aukštikalnėse. Be to, Kenijos kava auginama apylinkėse kur dabar yra užgęses Kenijos ugnikalnis.

Kavą augina žemdirbiai, kurie pristato pupeles į supirkimo punktus, kuriuose kava apdorojama „drėgnuoju“ būdu ir pristatoma į centrinius punktus. Kenijoje kavos derlius nuimamas du kartus per metus. Vaisiai renkami „išrinkimo“ būdu – nuraškomi tik prinokę vaisiai, dėl to kartais tenka net septynis kartus „šukuoti“ plantaciją. Iš įvairių ūkių pupelės patenka į bendrą rezervuarą, o gamintojas už ją gauna vidutinę, kokybę atitinkančią kainą. Ši sistema veikia gerai – ir gamintojai, ir pirkėjai ja patenkinti.

Kenijos Vyriausybė kavos gamybą traktuoja labai rimtai. Kavos medelių rovimas ir naikinimas yra nusikaltimas.

Kenijos kavos padėtį pasaulio rinkose iliustruoja skaičiai. 1969-1970 metais ši šalis per metus eksportuodavo 800 000 pupelių maišų, o 1985-1986 metais – 2 milijonus maišų; šiuo metu eksportas stabilizavosi – 1,6 milijonų maišų per metus. Vidutinis auginimo plotų našumas yra 650 kg/ha.

Labai švelni, nekarti kava. Greipfrutų, juodųjų serbentų, vyšnių vaisinis skonis, kuris persipina su kakavos ir primenančiu skrudintos duonos prieskoniu. Poskonis aštrus, bet gaivus.

Kavos kokybę Kenijos valdžia reguliuoja priskirdama pupelėms raides. Štai, pavyzdžiui, aukščiausios rūšies kavai priskiriamos „AA“ raidės. Tokia pupa turi turėti daugiau brangaus aliejaus  savyje, kuris duoda kavai ypatingą aromatą ir intensyvų skonį.

„AA“ reiškia dydį, formą ir pupos kietumą. Pagal tai klasifikuojamas kavos derlius ir žymimas nuo geriausio mažėjančiai AA, AB, PB, C, E, TT ir T. Kavos Valdyba taip pat dirba bendradarbiaudama su mažais ūkiais ne tik auginimo periodu, bet ir džiovinimo, pupelių lukštenimo bei rinkodaros sferoje, kad įsitikintų, jog kava tikrai atitinka kokybės reikalavimus.

Kavą prižiūri ir augina apie šeši milijonai Kenijos gyventojų. Net maži  ūkininkai, kurių dauguma turi tik pusė akro žemes, yra paprastai gerai įvaldę žemės ūkio technikas.  Be kita ko, Kavos Valdyba dosniai apdovanoja šituos ūkininkus už tai, jog jie pagamino pirmos kategorijos kavą. Ūkininkai dažnai lenktyniauja tarpusavyje savaitiniuose aukcionuose Kavos Aikštėje Nairobyje.

Tačiau atrodytų, jog pastaruoju metu smarkiai padidėjusi aukštos kokybės kavos pupelių paklausa turėtų atnešti didžiulių turtų bent keleto Afrikos valstybių kaimams, kur kasmet išauginama tonos kavos pupelių, vėliau pasiekiančių tolimiausius pasaulio kampelius. Tačiau kava garsėjančioje Kenijoje ši pramonės šaka pateko į mafijos gniaužtus. Reali padėtis ne tokia šviesi – dėl kavos pupelių Kenijoje kyla didžiulės mirtinų nusikaltimų bangos.

Siekdami apsisaugoti nuo vagių ir nusikalstamų grupuočių smulkieji šalies kavos augintojai naktimis lieka miegoti savo plantacijose. Tokiuose ūkiuose užauginama apie 70% šalies kavos pupelių.

Šalyje jos tapo savotiškais brangakmeniais, dėl kurių žmonės ryžtasi net paaukoti savo gyvybę. Vieną kartą vienoje šalies vietoje kilo kruvini susirėmimai tarp kavos plantacijas prižiūrinčių kaimo gyventojų ir į kavos pupeles besikėsinančios nusikalstamos grupuotės. Kitur esančios kavos saugyklos įrengia vaizdo kameras ir samdo ginkluotus apsaugos darbuotojus, kad šie apsaugotų čia esančias išdžiovintas kavos pupeles.

Šioje pramonėje dirba per 150 000 šalies smulkiųjų ūkininkų. Tačiau dėl kavos kainų nestabilumo ir tradicinėse kavos auginimo vietose kilusio nekilnojamojo turto bumo nuo 1970-ųjų kavos šalyje pagaminama beveik trečdaliu mažiau. Skaičiuojama, kad pastarąjį pusmetį dėl vagysčių smulkieji ūkininkai patyrė 38 mln. JAV dolerių nuostolio. Kavos augintojams tai didžiulis praradimas.

Problemą didina ir tai, jog vietos policijos vadai įtariami taip pat dalyvaujantys nusikalstamų grupuočių veikloje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs