Kiek kitokia, pilna staigmenų, savaitgalio kelionė iš Vilniaus į Trakus

Turbūt jau įprasta, kad daugybė vilniečių važiuoja į Trakus praleisti savaitgalio. Šį kartą pabandykime keliauti šiek tiek kitaip ir pasilikime pačius Trakus kelionės pabaigai. Apie pačius Trakus daug pasakoti nereikia, nes pramogų ir vietų, kurias galima pamatyti ir be šio miestelio apstu.
Trakų pilis
Trakų pilis / Shutterstock nuotr.
Taigi pasiruošiame užkandžių bei gėrimų ir pirmiausiai užsukime į Trakų Vokę esančią į pietvakarius apie 17 km nuo Vilniaus miesto centro.
 
Ar žinojote, kad yra legenda, kuri pasakoja, jog kadaise prie Vokės upės gyvenusios 6 laumės seserys, kurias žmonės pavadino Vokėmis. Jos buvusios klastingos, savo žavesiu pakerėdavusios vyrus ir juos paklaidindavusios miškų tankumynuose. Kur tos seserys gyvenusios, ten ir atsiradusios 6 Vokės gyvenvietės. Anksčiau buvo 6 Vokės gyvenvietės: Baltoji Vokė, Juodoji Vokė, Trakų Vokė, Kauno Vokė, Mūrinė Vokė ir Metropolinė Vokė.
 
Trakų Vokės dvaro sodybos ansamblis
BFL nuotr./Grafų Tiakevičių rūmai Trakų Vokėje
BFL nuotr./Grafų Tiškevičių rūmai Trakų Vokėje
Į Trakų Vokę užsukome neatsitiktinai, mat joje yra Trakų Vokės dvaro sodybos ansamblis – istorizmo architektūros paminklas, turintis neoklasicizmo, neogotikos, eklektikos elementų. Dvaro rūmai nuo XIX a. priklauso grafams Tiškevičiams. Statybą vykdė italų architektas L. Marconi. Rūmai buvo restauruoti 1971–1978 metais. Rūmuose taip pat išlikę arba pagal likusius pavyzdžius rekonstruoti vertingi interjerai. Dvarą supa upės vingis ir gražus parkas, suprojektuotas garsaus prancūzų architekto Eduardo Fransua Andre. Šis prancūzų architektas XIX a. pab. – XX a. pr. sukūrė per šimtą parkų Prancūzijoje, Anglijoje, Danijoje, Liuksemburge, Olandijoje, Belgijoje, Šiaurės Afrikoje, Šiaurės ir Pietų Amerikoje bei kitur. Šiuo metu dvare vedamos ekskursijos, nuomojamos patalpos renginiams.
 
Galite pasivaikščioti palei dvaro parko šlaitą. Netoliese yra pusiau apskrita apžvalgos aikštelė, nuo kurios galite pasigrožėti nuostabia gamta ir tyvuliuojančiais tvekiniais. Pasivaikščiokite keletą valandų Vokės upės paupiu, pradedant nuo žiočių iki pat Vaidotų užtvankos. Pamatysite, jog Vokės upėje yra pakankamai daug užtvankų, kai kurios net 2-3 metrų aukščio.
 
Priėjus antrąją užtvanką ir leidžiantis pasroviui žemyn, išvysite įspūdingą upės ir gamtos grožį. Šioje gražioje vietoje galite pabraidyti upės pakrante, išsirinkę Jūsų nuomone gražiausią kampelį – papietauti surengę pikniką. Upė yra pakankamai „laukinė“, todėl galite išvysti vandens paukščių bei vandens gyvūnų – ūdrų ir vandens žiurkių. Pasivaikščioję upės paupiu ir papietavę grįžtame atgal ir vykstame į Lentvarį.
 
Lentvario Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčia
 
Pasigrožėkite Lentvario Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčia pastatyta 1906 metais ir vykite prie Lentvario ežero, esančio šiauriniame miesto pakraštyje. Prie ežero yra išlikęs XVI a. Lentvario dvaro parkas ir dvaro sodyba. Dvaras minimas jau nuo 1596 metų. XIX a. Lentvario apylinkės priklausė grafams Tiškevičiams, kurie čia pasistatė anglų neogotikos stiliaus rūmus, prie jų sodino didelį parką, įrengtą to paties garsaus prancūzų kraštovaizdžio architekto Eduardo Fransua Andre. Parko reljefas, vandenys ir vaizdingieji šlaitų pušynai tiesiog meistriškai sukomponuoti, darniai susiejant su pastatų ansambliu. Į šiaurę nuo ūkinio sektoriaus telkšančiame tvenkinyje prasideda kaskadinis upeliukas, tekantis per du mažus tvenkinius ir krintantis nuo stačių dirbtinių uolų.
wikipedia.org nuotr./Lentvario bažnyčia
wikipedia.org nuotr./Lentvario bažnyčia
Pasivaikščiokite takais, kurių posūkiuose atsiveria gražūs vaizdai. Išvysite įkalnėse išklotus skaldytų arba tašytų akmenų laiptelius. Galėsite pasigrožėti iš betono padarytomis atraminėmis šlaitų uolomis. Parke taip pat yra įdomus viadukas su požemine ola, kuriai suteiktas natūralus gamtiškas vaizdas.
 
Trakai
 
Pasivaikščioję ir pasigrožėję Letvario dvaro sodyba ir parku, vykstame į Senuosius Trakus, kurie yra vos už 10 km nuo Lentvario. Į Trakus verta nuvažiuoti vien dėl to, kad tai senoji Lietuvos sostinė. Legendos pasakoja, kad Senuosius Trakus įkūrė Lietuvos Didysis kunigaikštis Gediminas. Manoma, kad tai įvyko XIV a. pirmoje pusėje.
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./`ventės akimirka
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Šventės akimirka
 
Spėjama, kad apie 1350 m. čia, Senųjų Trakų pilyje (piliavietėje), gimė žymiausias viduramžių Lietuvos valdovas – būsimasis Lietuvos didysis kunigaikštis Vytautas. Senųjų Trakų pilis – kovų su kryžiuočiais liudininkė. Deja, 1391 m. pilis buvo sugriauta ir nebeatstatyta. Šiandien jos vietoje matome XIX a. pabaigoje statytą neogotikinę bažnyčią. Jos sienos remiasi į 1405 m. vienuolių benediktinų statytos bažnyčios pamatus. 1998 m. Trakų istorinis nacionalinis parkas pradėjo įgyvendinti projektą Vytauto Didžiojo kelias, kurį sudaro devynios medinės skulptūros, palydinčios turistus nuo Naujųjų Trakų į Senuosius Trakus.
 
Šį kartą mūsų maršrutas ir pasisuka netikėta linkme. Turbūt nedaugelis keliaudami į Trakus sugalvoja nusukti net 35 km į šalį, tačiau tikrai verta tai padaryti ir aplankyti Aukštadvarį – vieną gražiausių Lietuvos kampelių. Tai padaryti verta dėl daugelio dalykų, o ypač dėl Velnio duobės esančios šalia Aukštadvario.
 
Aukštadvario Šv. Dominiko bažnyčia
 
Pradėkime Aukštadvario krašto apžiūrą nuo Turgaus aikštės – akmenimis grįsto apie 0,7 ha užimančio stačiakampio sklypo iš visų pusių apstatyto jau šio šimtmečio pastatais. Šulinys – vienintelis akcentas, prie kurio kažkada virte virė gyvenimas. Galite apžiūrėti Aukštadvario Šv. Dominyko bažnyčią, netoliese yra Dominikonų vienuolynas, kuris per savo istoriją ne kartą degė, buvo kelis kartus perstatytas. Dabartiniu metu įsikūręs Šv.Dominyko pensionatas.
 
Aukštadvario dvaras Aukštadvaris
 
Pietvakarinėje miesto dalyje yra Aukštadvario dvaras. Tiesa, privažiavę prie dvaro – galite išvysti ženklą „Privati valda“. Neišsigąskite, galite apžiūrėti dvarą iš išorės, o esant savininkui ir iš vidaus. Į dvarą veda tuopų, liepų alėjos, žaliuoja įspūdinga liepų pavėsinė, šimtamečiai kaštonai, auga retesni medžiai – dygioji eglė, europinis maumedis, vakarinė tuja, kalninė guoba, graikinis riešutmedis. Dvare mėgdavo lankytis poetas Adomas Mickevičius, kurio vardu ir pavadintas vienas iš dvaro ąžuolų.
 
Aukštadvario piliakalnis Aukštadvaris
M.Abramavičiaus nuotr./Aukatadvario piliakalnis
M.Abramavičiaus nuotr./Aukštadvario piliakalnis
 
Visai šalia dvaro yra Aukštadvario piliakalnis. Legenda pasakoja, kad senovėje čia stovėjusi pilies valdovo duktė kartą sugalvojusi pasivažinėti. Tuomet ji iš pilies išvažiavusi puošnia karieta, traukiama net ketverto arklių. Karietoje buvusi skrynia pilna pinigų ir mažas šunelis. Besileidžiant nuo pilies kalno, arkliai kažko pasibaidė ir karalaitę su karieta nunešė tiesiog į netoli pilies esantį Pilaitės ežerą, kur visas ekipažas nuskendo. Nors tėvai dukters po to ilgai ieškojo, tačiau viskas buvo veltui. Tačiau praslinkus kuriam laikui, vietos gyventojai, ypač prieš patekant saulei, ežere kartais matydavo plaukiojančią gražią skrynią, ant kurios tupėdavęs mažas šunelis.
 
Nikronių akmuo Nikronys
R.Anuaauskaitės nuotr./Prie Nikronių akmens
R.Anušauskaitės nuotr./Prie Nikronių akmens
 
Maždaug už 5 km nuo piliakalnio, Nikronyse, yra paslaptingas – Nikronių akmuo. Yra nemažai legendų apie šį akmenį. Žmonės pasakoja, kad prie šio akmens vaidenasi. Jį dar vadina Didžiuoju akmeniu. Yra žinoma, kad apie 1904–1905 m. tas akmuo buvo riba, skyrusi pono žemę nuo valstybės žemės. Ponas savo pusėje buvo iškalęs ženklą „MOPT“. Virš užrašo yra rodyklė. Ta rodyklė rodė kryptį į pono žemę. Kiti sako, kad šį akmenį užritino kareiviai, kai Napaleonas užkasė didelį lobį.
 
Velnio duobė Aukštadvaris
M.Abramavičiaus nuotr./Velnio duobėje
M.Abramavičiaus nuotr./Velnio duobėje
 
Galiausiai – Velnio duobė, kuri yra įtraukta į Europoje labiausiai saugomų 100 gamtos paminklų sąrašą. Tai išties įspūdinga mistinė vieta. Apie šią vietą yra begalės legendų. Viena iš legendų pasakoja, kad kadaise esą čia ant kalno stovėjusi bažnyčia. Kartą keleivis, eidamas pro šalį, pamatęs kunigą, susidėjusį su mergina. Neiškentęs ir ištaręs: „Kad tu skradžiai žemėn!“ Vos taip pasakęs – kunigas prasmegęs kartu su merga ir bažnyčia. Kai duobėje buvę vandens, akyli žmonės įžiūrėdavę ten bažnyčios bokštus. Dori žmonės dar galį girdėti bažnyčios varpų skambesį iš duobės dugno.
 
Strėvos įgriuva (Zapadla jama) Strėva
M.Abramavičiaus nuotr./Strėvos įgriuva
M.Abramavičiaus nuotr./Strėvos įgriuva
 
Pabuvoję ir apžiūrėję Aukštadvario kraštą, pagaliau galite vykti Trakų link. Važiuojant į Trakus būtinai užsukite dar į Strėvą. Nuvažiuokite prie Strėvos įgriūvas. Legenda sako, kad čia stovėjo prakeikta ir prasmegusi karčiama. Dar ir dabar matyti išlindusio stogo dalis. Nuvykite prie Strėvos upelio ir pamatykite tai savo akimis, nes tai viena unikaliausių vietų Aukštadvario regioniniame parke. Po to galite pailsėti, užkasti ir išsimaudyti prie Stankos ežero, įsikūrusio šalia Strėvos kaimo.
 
Daugiau skaitykite: turizmogidas.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų