Keliautojai aplink pasaulį pasiekė Kiniją: tarp modernumo ir tradicijų su šypsenomis veiduose

Pro Kinijos vartus žengėm su jauduliu. Ikitolinės tranzavimo, svečiavimosi ar kitos taisyklės gali ir nebegalioti. Kalbos temokam viso labo pasisveikinti „ni hau“, na dar padėkoti „še še“. Su tokiu kukliu bagažu žingsniuojam į naują didžiulę žemę. Kai kurie mus tikino dar Lietuvoj, kad Kinijoje nesugebėsime pajudėti transportu nemokant už jį pinigų.
Visa giminė ir kaimynai susirinkę mūsų pasižiūrėti.
Visa giminė ir kaimynai susirinkę mūsų pasižiūrėti. / Evelinos ir Karolio nuotr.

View Aplink pasauli -- 15min in a larger map O keliavimas per šį kraštą mums tapo nesibaigianti meditacija skambant švelniai kiniškai muzikai per gamtos įvairovę ir miestų beprotybę. Nesvarbu, ar naujos statybos spindintys namai, ar kur medinukai ant polių, jų stogų krašteliai buvo elegantiškai užriesti. Miestai pasitikdavo vartais: kai kurie jų spalvingi, it iš senovės plaukę, o kai kurie modernaus dizaino su mokesčių už kelius surinkėjų būdelėmis.  
Evelinos ir Karolio nuotr./Nesibaigiantys Kinijos dirbami laukai priminė ką tik mūsų paliktą Kazachstaną.
Evelinos ir Karolio nuotr./Nesibaigiantys Kinijos dirbami laukai priminė ką tik mūsų paliktą Kazachstaną.
Šiaurės vakaruose pravažiavę į Kirgizstaną panašų gabalą, gerokai kepėm Gobio dykumoj. Vidurio Kinijoj stebėjomės žmonių išradingumu išnaudojant nepatogias kalvų erdves, paverčiant jas derlingomis terasomis. Akį jos džiugino ryškiai geltona rapsų spalva ar pavasarine žaluma. Ir ko gero šis kraštas gražiausias žydint vyšnioms ir obelims. Pietrytinėje šalies stebėjomės gamtos išdaigomis – „karstiniais kalnais“. Ir kai regis manėm atsisveikinę su žmonių paslaugumu ir vaišingumu Centrinėje Azijoje, mus vėl nustebino dėmesio sau nereikalaujantis žmonių paslaugumas ir vaišingumas. 
Evelinos ir Karolio nuotr./Viena ia mūsų lankytų aventyklų.
Evelinos ir Karolio nuotr./Viena iš mūsų lankytų šventyklų.
 
Per tris savaites įveikėm beveik 6 su puse tūkstančio kilometrų, tačiau kelionė šioje šalyje neprailgo. Dykumos viesulus ir smėlio audras keitė žali vešlūs kalnai ir paplaukę ryžių laukai. Kai tik regis baigi priprasti prie džiunglių beprotybės, jas maino kalnuose raudonžemis su išstypusiais medukais. Tik įvažiavę į Kiniją, pirmąją naktį mes miegojom prie užšalusio ežero su žieminėmis striukėmis, o jau pietryčiuose nuo drėgno karščio vandenį pliaupėme asočiais.  
Evelinos ir Karolio nuotr./Maža salelė su aventyklėle ežero viduryje, kurios įspūdingą siluetą mes matėme naktį.
Evelinos ir Karolio nuotr./Maža salelė su šventyklėle ežero viduryje, kurios įspūdingą siluetą mes matėme naktį.
Kinija – viena pažangiausių šalių pasaulyje. Jos ekonomika viena sparčiausių pasaulyje, o nuolat auganti infrastruktūra leidžia sunkvežimiams riedėti nenutrūkstamomis grandinėmis. Ir jau nuo pat jos pradžios galėjai pagalvoti, kad Kinija – tai viena didelė statybų aikštelė. Vėjo malūnai, saulės baterijom kraunami žibintai, užtvankos. Tačiau didelis oro užterštumas gąsdina vietinius – dauguma jų vaikšto užsidengę burnas. 
 
Kita vertus, pastebėjome plastmasinius gendančius sunkvežimius, kurių vairuotojai spjaudėsi sunkiai permesdami bėgius. O jei manai, kad atėjai į firminę parduotuvę, dar visai nereiškia, kad gausi kokybiškų prekių. Kai kurios prekės tiesiog perkrikštijamos naujais vardais:  „Crocs“ į  „Croos“, „Rayban“ į „Raybau“, „Monblanc“ į „Montblonc“. Argi kam rūpi tokios nežymios klaidelės? 
 
Žmonės

VIDEO: Kinija

Kinija from itervitae on Vimeo.

Kikenantys tarpusavyje, mandagūs bei besišypsantys, ir nuolat skubantys į pagalbą. Žmonių vaišingumas mums pasirodė labai nuoširdus ir nereikalaujantis jokio emocinio atlygio. Jie tai darė tiesiog iš širdies. Įsėdę mašinon vieni vandens negers, būtinai nupirks dar ir šaltos arbatos, sausainių ar net pavaišins pietumis. Kai kurie įbrukdavo mums pinigų. Vienas kuklaus veido jaunas vadybininkas parsivežė namo pietų, o po to mostais aiškina – pasilikit dar nakčiai. „Ne, mes keliausim“, – nemėgdami didmiesčių vengėm nakvynių juose. O mes netrukus atsiduriam patogiame viešbutyje prieš tai naktį praleidę apleistame name, nukarstytame voratinklių užuolaidomis. 
 
Kadangi keliavom neišmintais takais, žmonės buvo smalsūs ir dažnai palydėdavo įdėmiais žvilgsniais. Ne kartą koks senolis drąsiai prisiartindavo ir iš labai arti stebėdavo, kaip mes lankstome palapines ar verdame vandenį rankų darbo viryklėle. 
 
Retas sutiktas kinas mokėjo nors porą posakių anglų kalba, bet dažnas turėjo draugų, kurių pagalbos griebdavosi kaip skęstantieji šiaudo. Jie tučtuojau suminkydavo savo išmaniuosius telefonus ir tiesdavo mums pašnekėti su jų gelbėtojais. 
 
Smagios pažintys ir su policininkais. Dar pačioje mūsų kelionės pradžioje mus pavežė pora jaunuolių, o netrukus juos sustabdę policininkai kažką regis kamantinėjo ir apie mus. Mes klapsim nesuprantančiomis akimis, jie kikena. Tada pradeda traukti iš kišenių savo telefonus ir rikiuotis nuotraukai greta mūsų. Šypsotis tokiose situacijose nebūdavo sunku, tad mes tik skubiai persistumdydavome naujam paveikslavimui. Netrukus atriedėjo autobusas, ir policininkai pagarbiai rodo, kad mes liptumėm į jį. Vienas jų tiesiu stotu tįsė vieną mūsų kuprinių, reguliariai pažvelgdamas kolegų link, o bendradarbis kruopščiai filmavo kiekvieną mostą. Vairuotojas tik draugiškai linktelėjo, ir mes nemokėję ne juanio už autobusą įsėdom į patogias sėdynes. Tada policininkai it geriausi draugai mojavo mus laimingo kelio.
Evelinos ir Karolio nuotr./Praktiakas miesto transportas.
Evelinos ir Karolio nuotr./Praktiškas miesto transportas.
 
Kinų skrepliavimas – visuotinis ir sunkiai išnaikinamas. Vyriausybė gėdijasi, tad jau galima nemažai pastebėti užrašėlių „nespjaudyti“, arba netoliese mokyklos nupieštų pamokomųjų piešinių, gėdinančių suaugusius dėl šio bjauraus įpročio. 
 
Viešnagė Lanžu priemiesčiuose 
 
Atvežti prie miesto vartų mes dar tingiai svarstėm, ar betranzuoti tolyn, nes saulė jau žadėjo už kelių valandų trauktis iš akiračio. Aplink statokos ir kiek terasomis pakasinėtos kalvos, ant kurių tiesiog traukė ištempti palapinę. Kiek pasivaikščiojus, mes susivokėm, kad tos terasos su kauburiais – tai kapai. Ant viršūnėlių – akmenukais prispausti popieriaus lakšteliai su mintimis, šalia nudegusios žvakutės, smilkalų likučiai ir daugybė fejeverkų atplaišų. Jų aštrūs šūviai – nesvarbu koks paros metas – aidi nuo kalvų ar gatvėse pagerbiant savo protėvius. 
Evelinos ir Karolio nuotr./Mūsų lankyta miesto aventykla ant kalno.
Evelinos ir Karolio nuotr./Mūsų lankyta miesto šventykla ant kalno.
„Reikia pasižvalgyti dar aukščiau“, – nutarėm. Viršūnė – tai tarsi naujas pasaulis, atsivėręs netikėtai. Sodai su žydinčiomis obelimis ir vyšniomis, kurių saldus pavasariškas aromatas iškart sugundė nakvoti čia. Dar tolumoje ant kalvų matėsi šventyklos. Kai nuvargę ir įkaitę mes numetėm nuo pečių kuprines, išvydom soduose bedirbančias moteris, kurių linksmi šūkčiojimai ir rankų mostai mums pasirodė draugiški. Jos prisiartino – viena vyresnė ir dvi jaunesnės – ir kažką čiauškėjo. Jaunesnioji bandė dar įmesti vieną kitą anglišką žodį. „Gal turite vandens?“, – pasiteiravom kukliai. Iš rankų mostų ir džiaugsmingų akių mes suprantam – čiauškutės kviečia mus namo. Už sodų – vartai. Stiprias medžio duris pravėrus, išvydom tarsi naują pasaulį. Netikėtai patenkam į siaurą gatvelę, kurioje išrikiuotos durys raudonavo pieštais drakonais ir daugiabriauniais žibintais. 
Evelinos ir Karolio nuotr./Bevaikatinėjant miestelio gilumoje.
Evelinos ir Karolio nuotr./Bevaikštinėjant miestelio gilumoje.
Saulė jau nusileido, ir nusimetus savo kuprines jų kieme, mus staiga jie apgaubia rūpesčiu. Motina neša dubenį apsiprausti jau savaitę padoraus vandens nemačiusiu rankų. Kiek nustebęs, bet romus  ir gerų akių tėvas atsisėda prie stalelio lauke. Tuoj stalelis padengiamas obuoliais, aštrutėliais makaronais ir baltutėmis bandelėmis, kurias mes pavadiname „sangokais“. Dukra nuolat mūsų puodelius pildo žaliąja arbata. Tėvas užsirūkė cigaretę ir tuoj pat pasiūlo Karoliui. 
Evelinos ir Karolio nuotr./Atsisveikinant to mus priglaudusia aeimyna.
Evelinos ir Karolio nuotr./Atsisveikinant to mus priglaudusia šeimyna.
Netrukus į kiemą prigužėjo kaimynų, o netrukus tėvas atkimšo bent keturiolikos metų senumo vyno. Vyrai ratuku sutūpę rūkė jau kelintą cigaretę, ir smalsiai, bet labai draugiškai stebėjo svečius. Moterys kažką linksmai šnekėjo, ir vis ragino imti sausainių, obuolių, o mes jau gėrėm kokį penktą puodelį arbatos. Suskatom fotografuotis, o netrukus nupiešėm jiems visą savo kelionės maršrutą. Visi tik aikčiojo ir lingavo galvomis. 
Evelinos ir Karolio nuotr./Mūsų lankytas miestelis. Kažkurioje dėžutėje ir mes glaudėme galvas nakčiai.
Evelinos ir Karolio nuotr./Mūsų lankytas miestelis. Kažkurioje dėžutėje ir mes glaudėme galvas nakčiai.
 
Šeima gyveno viename kambaryje. Šeimininkai tuoj pat užleidę savo guolį, patys suspietė į kitą lovą. Ryte pakirdom anksti, o septintą jau visi draugiškai šlamštėm makaronus jaukioje valgyklėlėje. Išlydėję tėtį į darbą, mes patraukėm į dar vakar matytas šventyklas ant kalvų. Prie mūsų prisijungusi Wai Ya Ru angliškai kalbėjo gražiai, todėl netrukus galėjom daugiau sužinoti apie tai, ką pasakoja vietiniai, ir galiausiai padėkoti šeimininkams. O galiausiai ji išraše hieroglifais Lietuvos vardą, tad kai bandydavom pasakyti kinietiškai iš kur esam, o mūsų nelabai suprasdavo, mes traukdavom iš kišenės užrašų knygutę. „Aaa, li to van“, – regis ištardavo taip pat kaip ir mes. 
Evelinos ir Karolio nuotr./Parduotuvė.
Evelinos ir Karolio nuotr./Parduotuvė.
Su šeima atsiveikinom it seni draugai, ir kalvomis leidomės žemyn. Vėl grįžę ant kelio, mes pamąstėm, kaip netikėtai viskas gavosi. Ar tada bekopdami kapinynais aukštyn, smalsumo vedini, galėjom nuspėti, kad viršūnėje mūsų lauks tokie netikėtumai. 
 
Plačiau galite paskaityti mūsų tinklalapyje www.itervitae.me.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis