Tūkstantmečius besimaišiusių visų kultūrų ir civilizacijų saloje paliktą kulinarinį pėdsaką vienu prisėdimu galima pažinti restorane tiesiog užsisakius „meze“.
Meze
„Meze“ – tai net ne patiekalas. Tai patiekalų rinkinys, valgomas dvi tris valandas. Tiksliau net ne valgomas, o ragaujamas. Žodis „meze“ yra trumpinys iš žodžio „mezedhes“, kurį galima išversti kaip „maži delikatesai“. „Meze“ siūlomas visuose save gerbiančiuose Kipro restoranuose. Patiekti ant stalo galima bet ką. Kartais skirtingų patiekalų skaičius siekia 30.
Patys kipriečiai atvykėlius moko, kad „nereikia stengtis suvalgyti visko. Nereikia valgyti. Visko reikia tiesiog paragauti. Reikia mėgautis ir neskubėti“.
Pirmiausiai atnešamos kelių rūšių Kipre augančios šviežios alyvuogės, krepšelis šviežios vietinės duonos ir šviežių salotų dubuo. Kartu atnešami ir kelių rūšių padažai, kurie ragaujami su ką tik ant stalo padėta duona.
Netrukus ant stalo atsiranda raudoname vyne marinuotų aštuonkojų, gali būti ir sraigių pomidorų sultyse.
Iš paskos atkeliauja kelių rūšių mėsos patiekalai, sūriai, patiekalai iš makaronų ar net vietiniai koldūnai. Pabaigoje patiekiami saldumynai ir švieži Kipro vaisiai.
„Meze“ nėra skirtas vien turistams. Kipriečiai irgi mėgsta šį patiekalą, todėl vakarais visuose restoranuose būna pilna vietos gyventojų, kurie susėdę prie maistu nukrauto stalo ne tik valgo, bet ir ilgai bendrauja, aptaria naujienas, tiesiog šnekasi.
Kipras pasižymi puikiu klimatu ir derlinga žeme. Todėl šviežios daržovės saloje yra privalomas pusryčių, pietų ar vakarienės atributas. Jūros gėrybės čia taip pat vertinamos, saloje gausu žuvies restoranų.
Vynas
Beveik visi patiekalai užgeriami vietiniu vynu. Kipriečiai mėgsta girtis, kad dauguma populiariausių vynuogių rūšių, iš kurių spaudžiamas vynas, į Europą atkeliavo būtent iš Kipro. Net Šampanės provincijoje augančios vynuogės, iš kurių Prancūzijoje gaminamas pats tikriausias šampanas, į žemyną pateko nuo Olimpo kalno Kipre.
Nereikia stengtis suvalgyti visko. Nereikia valgyti. Visko reikia tiesiog paragauti. Reikia mėgautis ir neskubėti.Saloje yra kelios didesnės vyno gamyklos, savo produkciją eksportuojančios ir į užsienį. Be jų Kipre galima rasti daugybę smulkių vyno gamyklėlių, gaminančių nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių vyno butelių per metus. Beveik visos kaimo tavernos lankytojus vaišina tame kaime pagamintu vynu.
Turistai, kurie patys to nežinodami atsiranda netoli vietinės vyno gamyklėlės, visada pakviečiami apsilankyti viduje. Šeimininkai užsieniečiams surengia nedidelę ekskursiją ir būtinai pavaišina savos gamybos vynu. Be jokios abejonės, gamyklėlės savininkas tikisi, kad turistas vėliau ir įsigis vieną kitą buteliuką vyno, tačiau, jei po ekskursijos užsienietis išeina tuščiomis, niekas ant jo nepyksta. Gal vyno jis nusipirks, kai apsilankys kitą kartą.
Vyno gamybos tradicijos Kipre siekia antrą amžių prieš mūsų erą. Kokį vaidmenį šis gėrimas vaidina salos gyvenime, galima suprasti kiekvieno rudens pradžioje Limasolio mieste dešimt dienų vykstančioje vyno šventėje.
Šventė organizuojama prieš pat pradedant rinkti naują vynuogių derlių. Iš visos šalies į Limasolį suvažiavę vyndariai municipaliniame parke nemokamai dalija per metus neišparduotą vyną.
Įėjimas į parką, kuriame vyksta vyno šventė, kainuoja kelis eurus, tačiau iš šventės išsinešti vyno leidžiama tiek, kiek kas įstengia panešti. Taip vyndariai atlaisvina rūsius šviežiai pagamintam vynui.
Įdomu tai, kad vyno šventėje niekada nesimato girtų žmonių.
Na, o pabaigoje keli paprastų ir lengvai pagaminamų tipiškų Kipro patiekalų receptai.
Souvlakia (Kiaulienos kebabas)
Norint pasigaminti šį tradicinį, kepsninėje ant anglių kepamą kiprietišką kepsnį, jums reikės:
1 kg kiaulienos, supjaustytos kubeliais,
druskos (pagal skonį),
4 prinokusių supjaustytų pomidorų,
1 susmulkinto svogūno,
5 valgomų šaukštų smulkintų petražolių,
citrinos sulčių,
pitos (lankstoma Viduržemio jūros regiono duona).
Suverkite supjaustytą mėsą ant iešmo. Kai kepsninė pakankamai įkais, uždėkite ant jos iešmą su mėsa, viską tolygiai apiberkite druska. Iešmus su mėsa retkarčiais pavartykite, kad mėsa tolygiai apkeptų.
Baigdami gaminti šį patiekalą, šiek tiek pitos pašildykite virš grilio, kad duona būtų šilta. Nuimkite iešmus nuo grilio, nuimkite nuo jų mėsą.
Susmulkintus pomidorus, svogūnus, petražoles, iškeptą mėsą sudėkite į duoną, užpilkite citrinos sultimis. Skanaus!
Jogurtinis talatouri mirkalas
Tai padažas, į kurį mirkoma balta duona. Norint pasigaminti šį skanėstą, reikės:
0,5 kg riebaus jogurto,
3 česnako skiltelių,
0,5 puodelio alyvuogių aliejaus,
pusės suraikyto agurko,
0,5 arbatinio šaukštelio susmulkintų džiovintų mėtos lapelių.
Supilkite jogurtą į dubenį. Su česnako spaustuve išspauskite česnako skilteles į jogurtą. Nulupkite žievelę ir susmulkinkite agurką. Sudėkite jį į jogurtą ir viską gerai išmaišykite atsargiai pildami aliejų bei berdami mėtas. Patiekiant galima papuošti keliomis alyvuogėmis. Nepaprastas skonis!