Lietuvą ir Izraelį jungia ne tik istorija, kultūra, virtuvė, bet ir didžiulė aistra krepšiniui. Kad Izraelį verta aplankyti, pasakys kiekvienas, pabuvojęs šioje šalyje. Stiprios emocijos užlieja ne tik žymiojoje Jeruzalėje, bet ir tada, kai vietiniam užklausus pasakysite, iš kur esate kilę – dažnas sutiktas izraelietis turi šaknų Lietuvoje ir nuoširdžiai jaučia mūsų šaliai sentimentus. Tautų artumas ir bendrystė juntama kiekviename žingsnyje. Šalis kitoniška, įdomi, stipri savo žmonėmis, jų likimais, žinoma, savo istorinėmis, kultūrinėmis vietomis.
Izraelyje harmoningai dera ilgaamžės vietinės tradicijos ir dabartinės kosmopolitiško pasaulio naujovės, kuriame visi miestai – su sau būdingu stipriu charakteriu. Kontrastingas Izraelis daugeliui asocijuojasi ne tik su istorinių, kultūrinių, religinių vietų, tautų gausa, persipynusiomis tradicijomis, kraštovaizdžiu, bet ir su šalimi, kupina draudimų, apribojimų, neramumų. Laura Šepetienė, turizmo agentūrų tinklo „West Express“ Produktų skyriaus vadovė sako, kad baimintis keliauti po šią šalį tikrai neverta. O išsinuomojus automobilį galima atrasti daug puikių vietų. Apie Izraelį, jo ypatumus, vietinių tradicijas, pagrįstas ir nepagrįstas baimes, įdomiausias šalies vietas ir kalbamės su Laura.
– Esate ne kartą viešėjusi Izraelyje. Ar galite įvardyti keletą vietų, kurias verta pamatyti atostogoms pasirinkus šią šalį?
– Izraelis garsėja ne tik piligriminiais keliais, nors tais keliais einant šiurpuliukai bėgioja per visą kūną. Jeruzalės senamiestyje, kurį privalu aplankyti, stiprūs jausmai apima ne kartą, ypač jei būnate iš anksto pasiruošę kelionei ir žinote, kur ir kodėl einate. Įdomus pramonės ir bahajų religijos centras Haifa. Įspūdingi, estetika dvelkiantys, spalvingi Bahajų sodai. Siūlyčiau įlipti į Masados kalnų tvirtovę ir pasitikti saulę, o galbūt išsitepti Negyvosios jūros purvu ir palikus rūpesčius pasijusti lengvesniu už pūkelį.
Pasukus į kitą šalies pusę yra Jordano upė, kurioje galima iš naujo pasikrikštyti ar upėje sušlapintą rūbą parvežti dovanų. Net ir netikintis žmogus daro viską, ką jam pataria gidas – šventina nusipirktus daiktus, klaupiasi, meldžiasi, prašo ramybės ir dėkoja už tai, ką turi. Ten apima bendras tikėjimo jausmas ir nelabai svarbu kuo tiki, tiesiog imi tikėti bendrumu. Dar įdomu pasivaikščioti po Ramojaus kraterį, įspūdingas yra Armagedono slėnis ir piligrimų traukos centras Nazaretas Galilėjoje. Be abejonės, siūlyčiau pailsėti viename iš kurortų prie Raudonosios jūros, kur lankydavosi net Egipto karalienė Kleopatra, susipažinti su šurmuliuojančiu Tel Avivu, nuvykti į vieną didžiausių pasaulyje deimantų biržų. Jei tikite burtais, traukite į Judėjos dykumą, ten yra beduinių moterų, kurios augina žoleles, iš jų gamina tepalus ir, aišku, išburia ir užkalba.
Įdomi yra kibucų kultūra, o Jeruzalėje verta apsilankyti ne tik prie Raudų sienos, bet ir užsisakyti ekskursiją tuneliais po ja – tai yra autentiška, įspūdinga patirtis. Jokiu būdu neverta praleisti muziejų, o ypač tokio kaip Yad Vašem, kur surinkta visa holokausto istorija. Įdomus yra ir Izraelio muziejus Jeruzalėje. Savo klientams visuomet pasiūlome įsiamžinti – palikti gyvą pėdsaką Šventoje žemėje. Tai galima padaryti pasodinus medelį – tokią galimybę suteikia girininkija, esanti netoli Jeruzalės. Gera žinoti ir, aišku, matyti, kaip auga ir daugėja lietuvaičių pasodintų medžių.
Jei svajojote pamatyti Jordaniją, tada tikrai verta skristi į Eilatą ir nukeliauti ten – pernakvoti burbuliniame viešbutyje dykumoje, stebint žvaigždes, pasigrožėti Petra.
– Teko girdėti, kad viešint Izraelyje ir turint mažai laiko Tel Avivas gali būti ta vieta, kurią galima praleisti ir keliauti į kitus miestus. Ar tikrai šis miestas toks nuobodus?
– Tie, kurie taip kalba, turbūt arba nėra buvę, arba buvę per trumpai ir pamatę per mažai. Verslo centras Tel Avivas – stilingas, žydintis, įspūdingas, modernus, energija, kultūra alsuojantis miestas! Sakoma, Jeruzalė meldžiasi, Haifa dirba, o Tel Avivas pramogauja. Pietų metu Tel Avivas virsta humuso ir šavarmų, o vakarais – šurmulingu ir be galo gyvu miestu. Šiame kelių miestų ir miestelių junginyje gausu ne tik meno galerijų, teatrų, šokių centrų, koncertų salių ir kultūros renginių, gatvėse, restoranuose ir baruose knibžda vietiniai, miestas apsuptas skulptūrų, meno kūrinių, fontanų, daugybės žydinčių gėlių. Akina dangoraižių fasadai, o UNESCO paveldo sąraše esantis miesto senasis centras garsus dėl beveik 4000 pastatų, pastatytų 1930-ųjų Bauhaus architektūros stiliumi, todėl vadinamas Baltuoju miestu.
Tel Avivą pasaulis žino ne tik kaip nemiegantį, pilną pramogų miestą, bet ir kaip startuolių meką. Beje, Izraelyje yra įkurta apie 250 pasaulinio lygio mokslo ir inovacijų centrų. Tokios bendrovės kaip „Google“, „Microsoft“, „Amazon“ ar „Apple“ irgi pasirinko Izraelį.
Mieste būtina pasivaikščioti po Karmel turgų, paragauti įvairiausių chalvų rūšių, pasigrožėti prieskonių ar daržovių gausa, išgerti šviežiai spaustų granatų sulčių. Tel Avivas yra prie jūros, o paplūdimyje nuolat yra sportuojančių, įvairius žaidimus žaidžiančių vietinių, prie kurių lengvai galite prisijungti. Čia įrengtos modernios ir patogios poilsio vietos, yra gultai, skėčiai. Paplūdimių prieigų sienos puoštos spalvingais gatvės menais.
Keliaujant Jafos link yra gausu žuvies restoranų, pats Jafa rajonas – seniausia Tel Avivo dalis ir vienas seniausių planetos miestų – apgyvendinta dar 7500 metų prieš Kristų, yra verta gero pusdienio. Jafa šiandien didelis meno centras, čia yra nesuskaičiuojama daugybė restoranų, galerijų, dirbtuvių, „blusų“ turgelių, muziejų, archeologinių atodangų. Iš čia taip pat atsiveria nuostabi Tel Avivo panorama. Jeigu turite slaptų svajonių, kalno viršūnėje stovi skulptūrinė kompozicija „Tikėjimo vartai“. Kiekvienas apsilankęs čia gali sugalvoti norą, o, kad jis išsipildytų, turi apeiti vartus prieš laikrodžio rodyklę, tada atsisukti į juos veidu, užsimerkti, mintyse pakartoti norą, pakelti delnus aukštyn ir užsimerkus eiti iki skulptūros, kol ją palies. Patikėkite, svajonės pildosi!
Norintiems sužinoti apie tradicinius amatus – netoli Tel Avivo yra sukurtas tradicinis kaimelis, o ryškesnių įspūdžių ieškantiems Holone yra muziejus, kur leidžia įlįsti į aklo žmogaus kailį.
– Jeruzalė, be abejonės, lyg magnetas traukia milijonus turistų.
– Miestas ir šventovių gausa Jeruzalėje stulbinanti. Siena čia nėra tiesiog siena, o gatvė nėra tiesiog gatvė. Jeruzalėje įvykių ir istorijų telpa tiek, kad apsilankę joje dar ilgai negali pamiršti takų, kuriais vaikščiojo, sienų, kurias lietė, žmonių, kuriuos sutiko, magiškos auros, kuri juos supo. Tai yra išties įspūdinga vieta, kurioje gimė viena didžiausių religijų pasaulyje. Reiktų planuoti visą dieną šiam senovės miestui pažinti, paklaidžioti mažų gatvelių labirintais tarp prekystalių ir, aišku, gausybės vietinių ir atvykėlių. Vaizdai, garsai, kvapai užburiantys.
Jei pasiimsite kartu su savimi gidą, o jį labai rekomenduoju ne tik dėl to, kad nepasimestumėte, bet ir dėl to, kad išgirstumėte daug įdomių istorijų, po kurių Jeruzalė ir takai, kuriais einate ir vietos, kuriose lankotės, įgaus kitą atspalvį. Lankydamiesi Jeruzalėje nepraeikite pro įspūdingo dydžio Raudų sieną, pastatytą Erodo laikais, apžiūrėkite karaliaus Dovydo kapą, leiskitės Kryžiaus keliu – tai penkios paskutinės Kristaus sustojimo vietos. Apsilankykite Šv. Kapo, arba Prisikėlimo, bažnyčioje.
Būnant Jeruzalėje tiesiog būtina užsukti į spalvingą ir šurmulingą Jeruzalės turgų. Duonos kepyklos, senosios humuso užeigos, prekystaliai nukloti autentiškais skoniais veda iš proto kiekvieną maisto kultūros gerbėją. Anksčiau tai buvo labiau turgus, o šiandien čia rasite pačias madingiausias užeigas, pamėgtas maisto žinovų, meno žmonių, vietinio stilingo jaunimo.
– Ne visi žino, kad Izraelio ir Lietuvos virtuvėse yra ne vienas toks pats patiekalas – bulviniai blynai, netikras zuikis, barščių sriuba, šaltibarščiai, balandėliai, medaus tortas, kugelis...
– Izraelio virtuvė yra viena geriausių pasaulyje, nes čia susipynę gausybė pasaulio virtuvių – ne tik lietuvių, bet ir italų, prancūzų, kurdų, indų, marokiečių, irakiečių, vengrų. O štai naminis vištienos sultinys ir čolentas (troškinys) yra tikri tradiciški žydų patiekalai. Nauji skoniai ir atradimai laukia kiekvieno atvykusio, jei tik jis panorės. Tel Avivo gyventojai dėl maisto yra pametę ir galvas, ir protus. Gyvenimas sukasi aplink maistą, su maistu ir dėl maisto. O Izraelio gyventojas suvartoja daugiausia vaisių ir daržovių pasaulyje.
Artimųjų Rytų virtuvė čia maišoma su Azijos maisto gaminimo technikomis, o senieji žydiški ir arabiški patiekalai virsta pačiais tikriausiais virtuvės stebuklais. Čia itin daug gerų ir skirtingų savo meniu, aplinka restoranų, kuriuose staliukus reikia užsisakyti iš anksto. Žydų virtuvė didžiuojasi garsiąja kiaušiniene šakšuka, jai dedikuojami restoranai, yra ir košerinis „McDonald's“ restoranas, kuriame nerasite sūrainio, ir daugelis kitų įdomių dalykų. Gausybė maitinimo įstaigų čia veikia ištisą parą, siūlydamos visiems skoniams ir piniginių storiams tinkamą maistą.
Beje, labai rekomenduoju paragauti vietinio šviežių citrinų limonado. Taip pat Izraelis garsėja vyndarystės tradicijomis – vynų žinovams ir mėgėjams tai pats tikriausias atradimas!
– Suprantama, kad šalis marga tautų ir religijų, bet kaip galėtumėte apibūdinti izraeliečius, kuriuos Jūs sutikote? Kokie šalies ir gyventojų ypatumai labiausiai įstrigo?
– Verta paminėti, kad Izraelis turi aukščiausią pragyvenimo lygį Artimuosiuose rytuose ir patenka į dešimtuką šalių su ilgiausia vidutine gyvenimo trukme. Keliautojai ir imigrantai čia plūsta ne tik dėl istorijos, kultūros, bet ir dėl demokratijos, religinės laisvės, geros verslo aplinkos.
O į akis pirmiausia krenta, kad Izraelyje viskas vyksta atvirkščiai: žmonės rašo iš dešinės į kairę, diena prasideda nusileidus saulei, o sekmadienis laikomas savaitės pradžia.
Visa žydų visuomenė ir gyvenimo būdas yra paremtas religinėmis normomis. Ten nešvenčiamos Kūčios, Kalėdos, Naujieji metai.
Šabas yra pati svarbiausia žydų šventė, kuri prasideda, kai nusileidžia saulė ir baigiasi po 25 valandų – nuo penktadienio sutemų iki šeštadienio sutemų yra ir visuotinio poilsio diena, per kurią nevažinėja joks viešasis transportas, traukiniai, užsidaro parduotuvės, namai arba skendi tamsoje, arba šviečia iš toli. Izraelis švenčia įvairiai: daugelis šeimomis eina į restoranus, kalba maldas ir visa šeima smagiai vakarieniauja. Jeigu būsite pakviesti į namus vakarienės šabo metu, jokiu būdu nepraleiskite tokios galimybės. Tai tokia unikali patirtis!
Patys izraeliečiai yra draugiški, atviri, neturintys kompleksų, besididžiuojantys savo tradicijomis ir nevengiantys jų demonstruoti svetimšaliams. Taip pat itin aktyviai gyvena kultūrinį gyvenimą – masiškai lankosi kultūriniuose renginiuose, parodose, viešose paskaitose, koncertuose, teatro spektakliuose.
– Ne paskutinėje vietoje keliaujant – oras. Kokiu metu geriausia keliauti į Izraelį?
– Gera žinia gerą orą mėgstantiems keliautojams – ten jis būna visada puikus, saulė šviečia visus metus. Puikus pasirinkimas keliauti žiemos sezonu – nuo lapkričio iki kovo mėnesio. Norintiems pailsėti prie jūros – Izraelis turi 273 kilometrų ilgio pakrantę, kurioje yra net 137 oficialūs paplūdimiai. Kviečiu atrasti Izraelį kaip įvairiaspalvį, kvapnų, magišką, vertą kiekvienos atostogų minutės jame būti ir, žinoma, laisvą visoms religijoms ir tikėjimams, šalį.
– Laura, na ir pabaigai – klausimas dėl saugumo. Yra manančių, kad nėra saugu keliauti po Izraelį, tarkime, automobiliu, dėl šalyje vykstančių neramumų. Kokia Jūsų patirtis?
– Išties mus visus pasiekia ir tokia informacija, kuri gali atbaidyti kelionę po šią šalį. Izraelis yra visoks, yra ir ribojimų, ir draudimų, pati valstybė buvo sukurta sąlyginai neseniai, o „gyventojai“ plūdo iš įvairiausių pasaulio kampelių, atsinešdami vis kitokias tradicijas, įprastą jiems gyvenimo būdą, prisitaikydami prie naujų gyvenimo sąlygų. Tai reiškia daug skirtingų mentalitetų, patirčių.
Žinoma, oro uoste lauks kiek ilgesnė patikra, įeinant į tam tikrus objektus pačioje šalyje taip pat galite būti sustabdyti ir patikrinti dėl savo paties saugumo. Tai jokiu būdu nėra priežastis nevykti į Izraelį. O pati šalis unikali ne tik savo religiniu aspektu, kuris čia gali pasirodyti stipriai išreikštas. Baimintis keliauti neverta, nes visur akylai saugoma, gatvėse taip pat matysite daug uniformuotų merginų ir vaikinų su automatais, kurie atlieka karinę prievolę, privalomą visiems gyventojams.
Kalbant apie kelionę automobiliu, tai šalyje galima lengvai išsinuomoti transporto priemonę, keliai čia puikūs, ženklai aiškūs, keliauti paprasta ir lengva, be to, Izraelis nėra didelis. Taip keliaujantiems tikrai verta pravažiuoti Negyvosios jūros krantu, 90 numeriu pažymėtu greitkeliu, kuris yra ilgiausias Izraelyje ir žemiausiai pasaulyje esantis greitkelis, nes yra 393 m žemiau jūros lygio. Svarbu žinoti, ką norite pamatyti!