Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) primena, kad vienintelė priemonė apsisaugoti nuo tymų yra skiepai.
Skiepijimo apimtys vis dar nepakankamos
Tymais vis dar sergama daugelyje pasaulio šalių, kuriose skiepijimo apimtys yra nepakankamos. Europos ligų ir prevencijos centro duomenimis, nuo 2016 m. balandžio iki 2017 m. kovo užregistruota daugiau kaip 4000 tymų atvejų Europoje. Daugiausia (90 proc.) jų nustatyta šalyse, kurios priskiriamos prie endeminių teritorijų (t.y. Belgija, Prancūzija, Vokietija, Italija, Rumunija, Didžioji Britanija). Jose skiepijimo apimtys antrąja kombinuota tymų, epideminio parotito, raudonukės (MMR) vakcinos doze nesiekia 95 procentų, todėl asmenims, kurie nėra paskiepyti dviem vakcinos dozėmis, lankantis šiose šalyse išlieka didelė užsikrėtimo galimybė.
Tymus suvaldys skiepai
NVSC primena, kad vienintelė apsisaugojimo priemonė nuo tymų yra skiepai, todėl jie yra įtraukti į vaikų skiepijimo kalendorių. Šia vakcina skiepijama antraisiais gyvenimo metais (15–16 mėn. amžiaus) ir sulaukus 6–7 metų. Kuo didesnė visuomenės dalis yra pasiskiepijusi nuo tymų (mažiausiai 95 proc.), tuo didesnis yra kolektyvinis imunitetas, kuris nuo šios infekcijos apsaugo visus visuomenės narius, net ir tuos, kurie dėl sveikatos būklės negali būti paskiepyti.
Pasaulyje nuo tymų skiepijama jau daugiau kaip 40 metų. Tymų vakciną būtina įskiepyti bent du kartus, tik taip susidarys ilgalaikis imunitetas.
Jeigu nežinote, ar esate paskiepyti abiem vakcinos dozėmis, ruošiantis kelionei į endemines šalis, rekomenduojame kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris, išsiaiškinęs jūsų skiepijimo būklę, paskirs jums reikalingus skiepus.
Būdingos sunkios komplikacijos
Tymai – tai oro lašeliniu būdu plintanti virusinė infekcija, prasidedanti karščiavimu, viršutinių kvėpavimo takų, akių junginės uždegimu. Simptomai prasideda praėjus 7–17, o kartais ir 21 dienai nuo užsikrėtimo. Vienas pagrindinių simptomų yra bėrimas, kuris pasireiškia po 1–2 dienų nuo ligos pradžios. Pirmiausia pradeda berti galvos srityje, vėliau bėrimas „leidžiasi“ žemyn ir apima liemenį, galūnes.
Dažniausios ligos komplikacijos – plaučių, akių junginės uždegimas. Sunkiausia ligos komplikacija – smegenų uždegimas. Tymai buvo ir iki šiol išlieka viena dažniausių mirčių priežasčių tarp visų skiepais valdomų ligų.