„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Kokias dovanas Kalėdų proga mėgsta dovanoti įvairios pasaulio tautos?

Kalėdos ir Naujieji metai – nuostabios šventės, susidedančios iš gausybės didesnių ir mažesnių stebuklų, pradedant nuo mišku kvepiančios eglutės, kuri kasmet vis kitokia, ir baigiant šventinių dovanėlių paslaptimi.
Kalėdų dovanos skirtingose šalyse
Kalėdų dovanos skirtingose šalyse / 123rf.com nuotr.

Senosios dovanojimo tradicijos kelia susižavėjimą mums visiems, nepriklausomai nuo amžiaus, profesijos ir nacionalinių ypatybių. Jaudinančios dovanų įteikimo ir gavimo tradicijos tarsi sulygina mus visus, suteikdamos vienodų galimybių išreikšti save, dovanos pagalba pasakyti tai, ką ne visada perteiksi žodžiais. Trumpiau kalbant, dovana – unikalus dalykas. Todėl ir parinkti ją derėtų neskubant, ne pačiose švenčių išvakarėse, o iš anksto galvojant apie tą, kam skirtas jūsų dėmesys. Ypač jei dovanoti tenka užsieniečiai ar pačiam vykti į svečius svetur.

Dosniausiai savo jausmus dovanomis išreiškia ANGLAI. Dovanoja jie paprastai smulkmenas (juokingus pakabukus raktams, puodelius alui, aromatines žvakes, simpatingas suvenyrines lėlytes, įdomesnius šaukštelius arbatai), bet šios smulkmenos – nuoširdžiausias prieraišumo prie namiškių ir draugų požymis.

Šiaurinių anglų kaimynų ŠKOTŲ kalėdinėms tradicijoms itin atsiliepia šios tautos religingumas ir šeimos institucijos gerbimas. Šioje valstybėje priimta dovanoti vaikams mažyčius angeliukus ir medines Jėzaus bei Marijos figūrėles. Lygiai kaip likusioje Europoje ir Amerikoje – vėžliukus nindzes ir pokemonus (televizijos filmukų bei kompiuterinių žaidimų herojus).

O štai suaugusių AIRIŲ nepriimta lepinti „bet kokiomis materialinėmis vertybėmis“. Jeigu šios šalies žmonės per Kalėdas ir Naujuosius ateina vieni pas kitus, jie dažniausiai atsineša kokį nors skanų patiekalą, aišku, pagamintą savo pačių rankomis, na,dar raudonojo vyno.

DANAI, ateidami į svečius, atsineša įvairiausių spalvų ir formų žvakių. Danijos gyventojai perka daugiausia žvakių pasaulyje, o jau per Kalėdas ir Naujuosius jų švieselės plazdena ant visų šventinių stalų.

O štai AUSTRAI mėgsta dovanoti vieni kitiems saldumynus. Reikia pripažinti austrų konditerių meistriškumą: jų gaminiai savo skoniu nenusileidžia nei itališkiems, nei prancūziškiems. Todėl nacionalinis obuolių vyniotinis ir garsusis Zacherio tortas bet kuriam austrui yra nuostabi dovana. O šeimynykščiai vienas kitam dovanoja… reikalingus buityje daiktus. Gyvenimas Austrijoje pakankamai brangus, todėl dauguma šeimų savo nariams Kalėdų proga dovanoja praktiškus dalykus, pavyzdžiui, drabužius ar aksesuarus. Be to, čia egzistuoja puiki tradicija kviesti į balių ar į šventinį vakarą įžymiojoje Vienos operoje. Toks pakvietimas – geriausia dovana Kalėdoms, todėl, kad kiekvienas save gerbiantis austras įsitikinęs, jog privalo bent vieną kartą per gyvenimą pasimėgauti šia nuostabia atmosfera, kuri ten vyrauja.

BELGAI į dovanų pirkimą žvelgia ne vien kaip į malonų laiko leidimą, bet ir kaip į itin atsakingą pareigą. Dovanos prasmę dovanojantysis paaiškina žodžiu arba užrašo kortelėje, pridėtoje prie dovanos, ir pasirinkimas niekada nebūna atsitiktinis. Belgai vaikšto į svečius, kad pastebėtų ne tik tai, kas pas jus yra, bet ir tai, ko nėra. Ir išnaudoja tinkamą progą papildyti, tarkim, jūsų graviūrų kolekciją arba įteikti žvakidei, kurios kažkodėl neesama ant jūsų židinio.

OLANDAMS galima dovanoti knygas, muzikinius diskus, meno albumus, miniatiūrines porceliano statulėles ir visa kita, kas yra susiję su kultūringu laisvalaikiu. Mat poilsis čia užima gana reikšmingą ir laiko, ir biudžeto dalį.

Knyga yra puiki dovana VOKIEČIAMS. Nors pačiu maloniausiu siurprizu čia laikomos kelionės, kurių kryptis ir trukmė priklauso jau nuo šeimyninio biudžeto.

ITALAMS dovana pirmiausia yra subtilaus skonio ir elegancijos sinonimas. Tai visada šis tas paslaptinga, gražiai įpakuota, įteikta laiku ir vietoje. Italai, nors ir šykštoki, bet jeigu jau nutarė nudžiuginti šeimą ir draugus, kruopščiai apmąstys savo pasirinkimą, nuoširdžiai tikėdamiesi įtikti iškilmių kaltininkui. Buteliu puikaus vyno italas apsidžiaugs mažiau negu, tarkim, kašmyro šaliku ar stilingu kaklaraiščiu.

ARGENTINIEČIAI pačias brangiausias ir reikalingiausias dovanas įteikia savo šeimos nariams per kalėdines šventes. Jeigu užmiršote pasveikinti pusseserę ar antros eilės tetą, girdėsite apie tai visus sekančius metus. Įteikiamos dovanos būtinai privalo būti lygiavertės visiems šeimos nariams, todėl „dovaninis biudžetas“ – atskira šeimyninių išlaidų dalis.

Gerą paprotį turi LENKAI: per Kalėdas priimta pasveikinti ne tiktai giminaičius, bet ir kaimynus, ir būtinai įteikti dovanų. Lenkų šeimoje dovanų dalyba būtinai užsiima pats vyriausias vyriškosios lyties asmuo, persirengęs Kalėdų Seneliu. Čia stengiamasi pademonstruoti fantaziją ir įteikti viens kitam ką nors dailaus: moterims – nebrangią bižuteriją, vyrams – segtukus rankogaliams, kaklajuostes, rašiklius, pinigines.

O štai PORTUGALAI ypatingos reikšmės teikia rankų darbo dovanėlėms: nunertoms staltiesėms, nuaustiems gobelenams, iš medžio išskaptuotiems indams, medinėms žvakidėms, dėžutėms ir rėmeliams fotografijoms. Čia manoma, jog savos šilumos dalelytė, įausta į tokios rūšies dovaną, apsaugo ją nuo sulūžimo, o tą, kuris ja naudojasi, gina nuo nesąžiningų žmonių ir …betikslių pirkinių.

Originalumo stoka – štai kas labiausiai charakterizuoja SKANDINAVŲ dovanas. Į dovanų sąrašą paprastai įtraukiamas sportinis inventorius, namų apyvokos daiktai ir garsioji „Akvavita“ (greičiausiai dėl brangių alkoholinių gėrimų). Čia priimta dovanoti šeimynines dovanas, ir ne tiesiog gražius suvenyrus, o naudingus daiktus.

Ypač mėgsta dovanoti ir gauti dovanų PRANCŪZAI. Jų pasirinktas daiktas – ne duoklė tradicijai ir formalumas, o šis tas nepakartojama, originalaus, atitinkančio terminą „suvenyras“, o tai reiškia – „atminčiai“.

123rf.com nuotr./Paryžiaus dovanos
123rf.com nuotr./Paryžiaus dovanos

Pačių brangiausių siurprizų galima tikėtis iš AMERIKIEČIŲ. Ši tauta laikosi principo: dovanoti tai dovanoti! Bet, jeigu kalbėsime sąžiningai, tai dovanų nuoširdumu niekas niekada neaplenkė RUSŲ. Užsieniečių nuomone, rusiškos sielos dosnumas toli pralenkė kur kas turtingesnių pasaulio piliečių bandymus atsimokėti jiems tuo pačiu. Ir ačiū Dievui! Juk dovanojimo ceremonija tuo ir vertinga, kad dar nuo trijų išminčių laikų atspindėjo būtent širdies potraukį, o ne sąmoningą apskaičiavimą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs