Spalio 8-ąją, kai prasideda pagrindinio romano veikėjo Vytauto Vargalio kelionė po Vilnių, tą pačią dieną, kai Ričardas Gavelis švęstų savo gimtadienį, festivalis „Muzika erdvėje“ pakvies į muzikinę veiksmo ekskursiją po romane pasakojamas vietas. Festivalyje dalyvaujančių kompozitorių sukurtos instaliacijos Vilniaus senamiesčio erdvėse atskleis pagrindinio romano veikėjo Vytauto Vargalio santykį su miestu, kitais veikėjais ir tuo Vilniumi, jeigu jis vaikščiotų gatvėmis iki šių dienų.
Festivalio vadovai Agnė Matulevičiūtė ir Matas Drukteinis sako, kad šių metų „Muzika erdvėje“ skiriama Vilniaus įkūrimo 695 metų jubiliejui bei skatina analizuoti miesto ir žmogaus, istorijos ir dabarties, subjektyvaus ir kritinio mąstymo santykį, tapatybės temas.
„Nors švenčiame miesto jubiliejų, nesitikėkite Vilnių šlovinančios propagandos. Pradėję gilintis į romaną, taip pat susitikę su R.Gavelio žmona Nijole, supratome, kad beveik prieš 30 metų aprašytas Vilnius, visuomenės skauduliai, net kai kurios aktualijos stipriai nepasikeitė ir šiandien, o romane pateikiamos idėjos, apmąstymai, problemos yra tokios, apie kurias turėtume kalbėti būtent dabar, kai svarstome, ką mūsų šalis jau pasiekė ir ko norėtume, kad pasiektų,“ – kalbėjo festivalio organizatoriai.
Ekskursijos dalyviai aplankys buvusio Bazilionų vienuolyno erdvę, Švč. Trejybės bažnyčią, kurioje bus pristatyta Vyginto Kisevičiaus instaliacija „Kalbėk sau, bet viduje ir tyliai“. Interatyvus kūrinys įgarsins tautos kolektyvinės pasąmonės įvaizdį. Juliaus Aglinsko ir Agnės Matulevičiūtės bendra instaliacija Vilniaus gynybinės sienos bastėjoje „Ką reiškia buvo, yra ir bus?“ analizuos romane nuolat aptariamą laiko temą.
Matas Drukteinis supažindins su Vytauto Vargalio Lolita (aktorė Julija Šatkauskaitė) performatyvioje instaliacijoje „Aš juk Homo sapiens“ buvusiame „Pergalės“ saldainių fabrike. Vilniaus universiteto prieigose Marius Salynas pristatys instaliaciją „Paraleles“, kviečiančią klausytis ir iš tikrųjų išgirsti Vilnių. Mantauto Krukausko instaliacijoje „Atgal tekančio laiko monotonija“ tarpuvartėje šalia viešbučio „Narutis“ – socialinių slinkčių ir individo vietos visuomenėje tema.
Ekskursijas ves tikriausiai svarbiausi žmonės romano veikėjui Vytautui Vargaliui: jo geriausias draugas Gediminas (aktorius Andrius Alešiūnas) ir mylimoji Lolita (aktorė Aistė Zabotkaitė). Norintiems dalyvauti ekskursijose, būtina išankstinė registracija, įsigyjant nemokamus bilietus. Daugiau informacijos: Facebook.com/muzikaerdveje.
Šiais metais festivalis rengiamas kartu su organizaciniu partneriu – Lietuvos muzikos ir teatro akademija, prie įgyvendinimo prisidedant Vilniaus universitetui, Lietuvos nacionaliniam muziejui, Švč. Trejybės bažnyčios parapijai, Vilniaus tarptautinei mokyklai, Merkinės sendaikčių krautuvėlei ir kitiems.
„Paskutinius dvejus metus „Muziką erdvėje“ iš dalies finansavo ir galimybę nagrinėti muzikos, mūsų kasdienės aplinkos ir sociokultūrinius ryšius suteikdavo Lietuvos kultūros taryba. Tačiau šiais metais festivalis ekspertų nebeįtikino. Nors ir gaila, kad negalime jaustis reikalingi ir nuosekliai planuoti festivalio ateities, mes – dar laisvesni kalbėti apie tai, kas svarbu, ir taip, kaip norime. Festivalis šiemet įvyks tik neblėstančio menininkų entuziazmo ir partnerių palaikymo dėka.“ – mintimis dalinasi festivalį „Muziką erdvėje“ organizuojančios viešosios įstaigos „Meno genas“ direktorius Matas Drukteinis.
Festivalyje pasirinkta „Vilniaus pokerio“ tema toliau bus plėtojama tęstiniame projekte, kurio metu bus parengti pažintiniai maršrutai po Vilnių, audiogidas, instaliacijų paroda. Projektą vainikuos Aliaus Veverskio režisuojamas audiovizualinis spektaklis „Vilniaus pokeris“, kurio premjera numatoma kitų metų pavasarį.