PLATELIAI, ŽEMAITĖJĖ
Plateliai šio sąrašo viršūnėje atsidūrė ne dėl to, kad mano gentyje nuo seno buvo labai gerai atsiliepiama apie žemaičius: besidairydami į tolimus horizontus, dažnai artimesnių nepastebime, o jie irgi verti dėmesio.
Tad, jei vasarą dažnai pasileidžiate autostrada link jūros, nemandravokite ir vieną savaitgalių paskirkite Platelių apylinkėms.
Ežero pakrantėje įrengtas jachtklubas, kavinė, o vakarop užsiropštus ant kalno, pamatysite vieną gražesnių Lietuvoje panoramų – jo didenybę Platelių ežerą su salomis.
Aplink Platelių ežerą sukasi visas Žemaitijos Nacionalinio parko gyvenimas. Aktyvesniems apvažiuoti ežerą dviračiu bus vienas malonumas: takas čia įrengtas ir ženklais pažymėtas, o ir apžvalgos bokštas įtaisytas į vaizdingas apylinkes paveizėtė.
Smalsiems privalu užsukti į Šaltojo karo muziejų, įrengtą buvusiame Sovietų Sąjungos balistinių raketų paleidimo komplekse.
Čia, bunkerio vado kabinete, vis dar tupi rūstus pulkininkas, savo šalies kažkada įgaliotas laikyti pirštą ant „branduolinio mygtuko“.
Ežero pakrantėje įrengtas jachtklubas, kavinė, o vakarop užsiropštus ant kalno, pamatysite vieną gražesnių Lietuvoje panoramų – jo didenybę Platelių ežerą su salomis.
BIRMA
Vos per kelerius pastaruosius metus netvirti Birmos žingsniukai demokratijos link sukėlė didelę susidomėjimo bangą, tačiau iki masinio turizmo cunamio pavojaus jai dar toloka.
Tai yra mano favoritė, mano Pietryčių Azijos „Mis“. Šalis, kurią visiems linkiu pamatyti būtent dabar, o sau – grįžti vėl ir vėl.
Atvykę čia sutiksite draugiškus, besišypsančius ir ypač fotogeniškus žmones.
Matysite viena koja irkluojamas valtis Inlės ežere, tūkstančius puikiai išlikusių šventyklų Bagane (ko gero, vienoje fotogeniškiausių pasaulio vietų), iš bet kur Jangone matomą auksinę Švedagono Pagodą.
Mistiškų budizmo monumentų gausu ir kitur: pietrytinėje Monų valstijoje (būtent čia yra žymioji „Auksinė uola“), ar vakaruose esančioje Rakhaingo provincijoje, kur stūkso Mrauk U šventyklų kompleksas, kartais netgi lyginamas su žymiuoju Kambodžos Ankor Vatu.
Tad jei ieškote autentiškumo, egzotikos ir nesuskaičiuojamos galybės objektų savo smalsumui patenkinti – pirmyn į Birmą!
LOFOTENO SALOS, NORVEGIJA
Norvegijos šiaurėje, gerokai virš poliarinio rato įsitaisę Lofoteno salos. Vasaros naktys čia tokios pat šviesios, kaip ir dienos, kalnų ir jų papėdėse įsikūrusių nedidelių kaimelių panoramos – fantastiškos, žuvis kimba visur, kur įmerkiate meškerę, o net jei nesate žvejybos fanas, nepamatyti ant pastolių sukabintų džiovinamų menkių jūros – neįmanoma.
Tik čia nuo kranto vis dar galite pamatyti plaukiojančius banginius, o, jei jų nepamatėte, klajodami nedidelių kaimelių gatvėmis tikrai rasite žuvų iškamšų – Lietuvoje kilbukus gaudantiems žvejams tai bus tikrų tikriausi banginiai.
Tai kelionė aktyviems, gamtą mylintiems, o leistis į ją labai rekomenduočiau kemperiu – apie jo teikiamus privalumus jau esu rašęs.
TAIP PAT SKAITYKITE: Namas ant ratų: kodėl kemperis – geriausias būdas keliauti?
LAOSAS
Kol kaimyninėse Pietryčių Azijos šalyse jau seniai vyksta nepaliaujamas turistų kanopėlių trepsėjimas, Laosas yra tarsi balta regiono varna. Gyvenimo tempas čia nepalyginamai lėtesnis, atmosfera – užkrečiamai atpalaiduojanti, o didelių turistų srautų dar nėra.
Tai šalis tikriems keliautojams, nebijantiems nepatogumų ir ieškantiems nepramintų takų. Motoroleriu ar motociklu nesunkiai apvažiuosite pietines ir centrines Laoso provincijas, kur yra įspūdingų krioklių, urvų, kavos plantacijų, visiškai nuo Antrojo Indokinijos karo laikų nepasikeitusių kaimų.
Šiaurėje būtina aplankyti Luang Prabangą – ankstesnę šalies sostinę su gausybe puikiai išlikusių šventyklų. Vang Viengo apylinkėse galėsite išbandyti „tūbingą“ (plaukimą upe ant pripūstos padangos kameros) ir pasigėrėti fantastiškomis kalnų panoramomis.
O pačioje Laoso šiaurėje, atokiuose kalnuose gyvena vienos labiausiai izoliuotų ir civilizacijos mažiausiai paliestų genčių visoje Pietryčių Azijoje.
IRANAS
Iranas, panašiai kaip ir Birma, yra ant pokyčių slenksčio – šiltėja santykiai su Vakarų šalimis, mažinamos sankcijos. Tačiau net ir be to keliauti Irane buvo ir yra vienas malonumas.
TAIP PAT SKAITYKITE: Iranas – stebinanti ir ant pokyčių slenksčio esanti šalis
To pirmoji priežastis – ypatingas žmonių svetingumas. Čia mašinos sustoja nestabdomos, o vairuotojai nesikuklina pasiūlyti jums pagalbos ar pakviečia į svečius.
Čia jus vaišins ne todėl, kad norės ką nors įsiūlyti nusipirkti, o tam, kad padėkotų už vizitą į šalį. Čia, skirtingai nei kai kuriose musulmoniškose šalyse (pavyzdžiui, Maroke), pateksite į visas puikiai išlikusias mečetes.
Linkiu nepabijoti išplaukti į naujus vandenynus, aplankyti dar nematytas šalis. Ir visai nesvarbu, ar jos bus iš kažkieno „topo“ viršūnės: jei kur nors norite, vadinasi – reikia.
Architektūriniai šalies stebuklai kasmet vis papildo UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, o gamtos mylėtojams tikrai pakaks kalnų, oazių ar dykumų. Išdrįskite apsilankyti Irane ir pralaužę stereotipų ledus rasite tikrą turizmo perlą.
Sakoma, kad laivams uostuose saugu, bet ne tam jie buvo pastatyti.
To ir linkiu visiems – nepabijoti išplaukti į naujus vandenynus, aplankyti dar nematytas šalis. Ir visai nesvarbu, ar jos bus iš kažkieno „topo“ viršūnės: jei kur nors norite, vadinasi – reikia.
Daugiau autoriaus kelionių įspūdžių rasite čia.