Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Lietuvės kelionė į Peru: nakvojo ant pasaulio krašto ir susipažino su pasaulinio garso virtuvės žvaigždės žmona

Kai prieš porą metų „Kino pavasaryje“ publika plojo po nuostabaus filmo „Atrandant Gastoną“ premjeros, žūtbūt užsibrėžiau tikslą apsilankyti Gastóno Acurio restorane Limoje. Gastónas Acurio yra ne šiaip virtuvės šefas, jis – Peru Dievas, nacionalinis herojus, kuris perujietišką virtuvę pavertė didžiausiu šios šalies eksportu, o Limą – Pietų Amerikos kulinarijos sostine.
Ajos Rutkauskienės kelionės į Peru įspūdžiai
Ajos Rutkauskienės kelionės į Peru įspūdžiai / Asmeninio archyvo nuotr.

Peru pastaruoju metu tampa labai madinga tarp viso pasaulio turistų. Keliautojus masina ne tik paslaptingas inkų miestas tarp debesų Maču Pikču, Titikakos ežero gentys ar skraidantys kondorai Kolkos kanjone, bet ir įspūdingi Limos restoranai bei prašmatnūs viešbučiai.

Į Peru siūlyčiau dviem savaitėms – skirti bent porą dienų Limai, tris paras Kusko, bent po parą Maču Pikču ir Šventajam slėniui, dvi paras skirti naujajam traukinio maršrutui, jungiančiam Kusko su Arekipa ir sustojančiam ties Titikakos ežeru, bent porą parų praleisti Kolkos kanjone.

O aštresnių pojūčių ir nuotykių mėgėjams reikėtų pridėti dar bent trejetą parų Peru džiunglėms prie Amazonės. Galiu užtikrinti, Peru yra tokia kosmiškai graži šalis, vienos kelionės į ją tikrai nepakaks.

Pažintis su Gastono žmona ir išbandymas jūrų kiaulytėmis

Atvykus į Peru pirmiausia įvykdėme neįmanomą misiją – pakliūti į Gastono restoraną. Per pažintis ir kraujus gavome staliuką „Astrid & Gastón“ restorane San Isidro rajone Limoje. Būtent sulig šios vietos atsidarymu 1994–aisiais prasidėjo Peru gastronominis atradimas.

Asmeninio archyvo nuotr./Ajos Rutkauskienės kelionės į Peru įspūdžiai
Asmeninio archyvo nuotr./Ajos Rutkauskienės kelionės į Peru įspūdžiai

Sakoma, kad iki Gastono Peru virtuvėje buvo tik tamsa, sutrikimas ir kečupas. Šį restoraną jiedu atsidarė su žmona Astrid. Pietaujame euforijoje, viską filmuojame. Staiga akis užkliūva už kažkur matytos moters. Negaliu patikėti – ta pati Astrid, legendinio šefo žmona! Ji pati puiki kulinarė. Užkalbinome, paprašėme nusifotografuoti. Šilta, maloni moteris. Pastebėjome, kad sulieknėjusi nuo to, kai filmavosi filme. Sako, pradėjau salsą šokti. Pietūs buvo nepamirštami.

Gastono restorane patiekiama tik vietoje, Peru, užaugintos gėrybės, tikras restorano pasididžiavimas – guinea pig, arba, paprastai tariant, jūrų kiaulytė. Nors tai – pasaulinio lygio restoranas, kainos pernelyg nenustebino, pietūs su vynu atsiėjo po 80 eurų.

Asmeninio archyvo nuotr./Ajos Rutkauskienės kelionės į Peru įspūdžiai
Asmeninio archyvo nuotr./Ajos Rutkauskienės kelionės į Peru įspūdžiai

Kelionė traukiniu, per kurią budi medikai

Pajutusi plūstelėjusių turtingų turistų srautą, prabangių viešbučių, laivų ir traukinių kompanija „Belmond“ Peru atidarė pirmąjį Pietų Amerikoje prabangų traukinį, Andų ekspresą, sujungiantį inkų civilizacijos sostinę Kuską ir baltąjį Arekipos miestą. Važiuojant Andų ekspresu 3 – 4 tūkstančių metrų aukštyje stinga oro. Todėl traukinyje nuolat budi medikai, keleiviams matuojamas deguonies kiekis kraujyje.

Keleiviams ant piršo užmaunamas specialus prietaisas, kuris parodo, ar keleiviui netrūksta deguonies. Tiems, kuriems svaigsta galva ar darosi silpna, medikai tučtuojau duoda deguonies kaukę. Kiekviename vagone yra specialūs deguonies balionai. Tačiau ilgiau važiuojant traukiniu, pripranti prie aukščio. Beje, perujiečiai, pripratę gyventi aukštai, blogai jaučiasi nusileidę ant žemės, todėl jiems keliavimas – irgi tikras išbandymas, nes dėl deguonies pertekliaus kyla kraujospūdis.

Nakvynė kondoro lizde arba kabantys miegamieji

Keliaudami po Šventąjį inkų slėnį Kusko regione, užsukome į visame pasaulyje žinomą, kvapą gniaužiantį viešbutį, įkurtą tiesiog kalno atbrailoje. Iš tikrųjų, tai net ne viešbutis, o visiškai permatomos stiklinės kapsulės, vadinami kabančiais miegamaisiais.

Asmeninio archyvo nuotr./Ajos Rutkauskienės kelionės į Peru įspūdžiai
Asmeninio archyvo nuotr./Ajos Rutkauskienės kelionės į Peru įspūdžiai

Prieš keletą metų pirmą kartą pasaulyje įkurti „Skylodge Adventure Suites“ siūlo patirti jausmą, ką reiškia nakvoti kondoro lizde ir paukščio akimis pamatyti slėnio didybę ir mistiką. Ir čia nereikia gyventi kaip skautų stovykloje, viskas įrengta patogiai ir stilingai, patiekiami gurmaniškus pietūs su vynu, kambariai turi atskirą vonios kambarį su ekologišku tualetu ir kriaukle. Paketo kaina – per 300 eurų, bet išbandyti bent vienai nakčiai tikrai verta, nes nuo vaizdo tikrai atima žadą.

Girdėjote, kad yra geriau nei Didysis kanjonas?

Kolkos kanjonas, esantis šimtas kilometrų nuo Arekipos miesto, Gineso rekordų knygoje įvardijamas kaip giliausias pasaulio tarpeklis. Visi yra girdėję ir dievina Didįjį kanjoną Arizonoje, bet šis savo įspūdingumu nenusileidžia amerikietiškajai grožybei, be to, dar neatrastas pasaulio turistų, neperkrautas ir unikalus. Apie Kolkos kanjoną yra girdėję nedaug žmonių, nes ši vieta yra labai atoki ir atskirta nuo viso pasaulio Andų vietovė.

„Jį sunku pasiekti, bet tie, kurie galiausiai ten atvyksta, pojūčiai atima žadą – snieguotos viršūnės, rūstieji kalnai ir gilieji tarpekliai. Daugelis į Kolkos kanjoną atvyksta stebėti gigantiškų andinių kondorų – didžiausių plėšriųjų paukščių pasaulyje. Šių įspūdingų paukščių sparnų ilgis siekia net iki trijų metrų, jie gyvena iki 70 metų ir yra vadinami Amžinybės paukščiais, ilgo gyvenimo simboliais. Kaip sklandytuvai jie skrieja nuo vieno šlaito iki kito virš turistų galvų, o šie jų skrydžius pasitinka susižavėjimo šūksniais.

Pasaulyje turistai garsiai giria Brazilijos džiungles, bet nepelnytai yra užmiršta Amazonės džiunglių dalis, priklausanti Peru.

Šios džiunglės apskirtai yra viena mažiausiai ištirtų pasaulio vietų, todėl vis dar galima pasijusti atradėju. Aišku, civilizacija atkeliavo ir į Amazonės gentis, todėl, norint patirti kuo daugiau autentikos, reikia keliauti toli į džiungles. Džiunglėse galima susitikti su vietinėmis gentimis, bet ten labai sunku patekti, reikia turėti tarpininkus, nes šiaip vietiniai nepriima atvykėlių. Iki kai kurių genčių reikia keliauti kelias paras, skristi, paskui plaukti laivais, galiausiai – valtelėmis.

Paskui paslaptingiausią Peru augalą arba ajavaskos turizmas

Ajavaska (Ayahuasca) – dar vienas itin egzotiškas dalykas, kurio turistai ieško Peru. Jis, aišku, vertinamas nevienareikšmiškai – vieni šios patyrimus laiko paprasčiausiu svaiginimuisi, kiti, dalyvaudami šamanų apeigose, tikina išsivalantys ir kūną, ir sielą ir atveriantys pasąmonės gelmes.

Žilvino Pekarsko / 15min nuotr./Peru aukštikalnės
Žilvino Pekarsko / 15min nuotr./Peru aukštikalnės

Ajavaska – tai gėrimas, gaminamas iš svaigiojo kvaitulio augalo. Ilgus šimtmečius ajavaska naudojama vietinių indėnų įvairiems tikslams: prisišaukti protėvių dvasias, rasti atsakymus į rūpimus klausimus, gydyti sunkias ligas ar pasiekti ekstazę. „Stovyklos, į kurias priimami turistai, pasislėpusios giliai džiunglėse.

Atsirinkti tinkamus šamanus apeigoms sudėtinga, nes populiarėjant ajavaskos turizmui šalyje pakanka apsišaukėlių, tesivadinančiais šamanais, tačiau iš tiesų neišmanančių, o dar blogiau neprisiimančių atsakomybės ir nemokančių kontroliuoti proceso apeigų metu.

Kaip ten bebūtų, turistai važiuoja pas Amazonės indėnus į ajavaskos gėrimo ritualus, o stovyklos kartais trunka ir kelias savaites. Kol diskutuojama apie ajavaskos legalumą, pasaulyje vyksta specialios tarptautinės kasmetinės mokslininkų konferencijos – „Spirit Plant Medicine”, „Psychedelic Science”, „World Ayahuasca conference”, kuriose medikai ir mokslininkai pateikia tyrimų rezultatus apie atliktus tyrimus su šiuo augalu gydant tokias ligas kaip Alzhaimerį, cerebrinį paralyžių , sunkias depresijos formas ir kt.

Būrimas iš kokos lapų

Šamanizmas labai gajus Peru ir turistai nori jį išbandyti. Bet čia nėra taip, kaip Indijoje, kur turistai stvarstomi už rankos pranašų, dvasios mokytojų ir būrėjų. Viešint Limoje, gavome netikėtą pasiūlymą – į viešbutį pas mus gali atvykti tikras, antros kartos šamanas. Siūlo spėti ateitį burdamas kokos lapais.

Asmeninio archyvo nuotr./Ajos Rutkauskienės kelionės į Peru įspūdžiai
Asmeninio archyvo nuotr./Ajos Rutkauskienės kelionės į Peru įspūdžiai

Ceremonija gan paprasta: turi galvoti apie tau rūpintį dalyką ar žmogų ir berti džiovintus kokos lapus. Sukritus kokos lapams, šamanas skaito pranašystę. Ši paslauga atsiėjo penkiasdešimt dolerių. Jei tokie dalykais ir netikite, vis tiek smagu pasinerti į tai kaip į nuotykį, nes šamanizmas čia – kultūros dalis. Beje, šamanai atrodo labai vakarietiškai, kai neatlieka ritualų, jie eina į samdomą darbą, bet juos reikia rinktis atsargiai, vėlgi pagal rekomendacijas.

Ką kalba plaukiojančio kaimo moterys?

Tradicinė turistinė atrakcija Peru – iškyla laivu po įspūdingą Titikakos ežerą aplankant plaukiojančias Uros ir Takilės salas, kurias vietiniai gyventojai šimtmečiais gamina iš nendrių.

Jausmas labai keistas – viskas banguoja, jautiesi, lyg vaikščiotum po raistą, atrodo, kad sala tuoj skęs. Turėjome laiko, užkalbinau vietines moteris, jos man pasirodė atviros, šiltos, ir, nors labai egzotiškos, turi tas pačias problemas kaip ir mes – vyrai, vaikai, meilės, meilės trikampiai.

Asmeninio archyvo nuotr./Ajos Rutkauskienės kelionės į Peru įspūdžiai
Asmeninio archyvo nuotr./Ajos Rutkauskienės kelionės į Peru įspūdžiai

Slidinėjimas nuo kopų

Pietinėje Peru dalyje esantis Ikos miestas gali pasigirti viena aukščiausia pasaulyje smėlio kopų, siekiančia beveik 2 kilometrų aukštį – La Marcha Sand Dune arba tiesiog Duna Grande.

Čia galima čiuožti nuo smėlio ištisus 800 metrų! Ikoje rengiamos nacionalinės Peru smėlialenčių varžybos. O šalia smėlėtų trasų – ir žalia Huacachinos oazė su ežeru ir palmėmis.

Asmeninio archyvo nuotr./Ajos Rutkauskienės kelionės į Peru įspūdžiai
Asmeninio archyvo nuotr./Ajos Rutkauskienės kelionės į Peru įspūdžiai

Ką dar nuveikti Peru?

Pasiimti pusvalandžio skrydį mažu lėktuvėliu ir apžiūrėti garsiuosius Naskos piešinius, kuriuos Naskos žmonės kažkada piešė dievams arba ateiviams. Be abejonės, must see yra Maču Pikču, mitais ir legendomis apipintas Peru pasididžiavimas.

Niekam lig šiol nepavyko atskleisti, kodėl 16 amžiuje visi miesto gyventojai paslaptingai išnyko ir kas pasiglemžė auksu tviskančius inkų lobius. Įspūdingi, šimtus metų menantys griuvėsiai laikomi vienu iš pasaulio stebuklų. Kolonijinio laikotarpio Arekipos miestas su Andalūzijos stiliaus architektūra nesusileidžia savo grožiu sostinei Limai, Arekipa išsidėsčiusi palei El Misti ugnikalnį ir yra akinančiai balta: namai pastatyti iš baltos spalvos vulkaninės uolienos.

Kokios lauktuvės yra tabu?

Siūlau atsargiai rinktis lauktuves. Turistai, skrendantys iš Peru yra po padidinamuoju stiklu.

Būnant Peru šokoladukas su koka atrodo visai smagus dalykas, kokos lapais čia gardinamas maistas, saldumynai, bet mūsų bendros grupės pakeleiviai už lauktuves iš Peru oro uoste Maskvoje buvo sulaikyti ir perujietiškos gėrybės konfiskuotos.

Pirkinių maniakams Peru yra ypatinga vieta dėl lamos vilnos gaminių, kurių kaina svyruoja nuo keliasdešimt eurų, bet teko matyti ir megztinį už 10 tūkstančių eurų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais