Lietuviai kviečiami gyvai stebėti raketos paleidimą į kosmosą

Sunku patikėti, bet tai tiesa – lietuviai kviečiami gyvai stebėti raketų paleidimą į kosmosą. Kazachstano dykumos stepėse įsikūręs milžinišką teritoriją užimantis Baikonuro kosmodromas – seniausia ir viena iš didžiausių pasaulyje raketų paleidimo bazių. Vis dar aktyviai naudojamas kosmodromas buvo pirmųjų palydovų – „Sputnik 1” ir Jurijaus Gagarino pilotuojamo „Vostok 1” – kelionės pradžios stotelė.
Baikonuro kosmodrome
Baikonuro kosmodrome / „Baltic Clipper” archyvo nuotr.

Penkių dienų išvyką į kosmodromą lietuviams pasiūliusios kelionių agentūros „Baltic Clipper” rinkodaros vadovė Sigita Vaičiutė teigia, jog lankytojai turės galimybę ne tik susipažinti su bazės įrengimais bei istorija, bet ir gyvai stebėti raketos paleidimą.

„Baltic Clipper” archyvo nuotr./Baikonuro kosmodrome
„Baltic Clipper” archyvo nuotr./Baikonuro kosmodrome

„Jautėme klientų poreikį aplankyti išskirtines, netikėtas vietas, sužinoti šį tą visiškai naujo, tad pasirinkome netradicinį maršrutą: jis skirtas istorijos, nuotykių ir visatos mylėtojams”, – kalbėjo S.Vaičiutė.

„Baltic Clipper” archyvo nuotr./Baikonuro kosmodrome kyla raketa
„Baltic Clipper” archyvo nuotr./Baikonuro kosmodrome kyla raketa

Šiandien Baikonuro kosmodromas yra itin aktyviai naudojamas „Sojuz” astronautų kelionėms į Tarptautinę kosminę stotį, tad būtent vieną iš tokių raketos paleidimų ir gali tikėtis gyvai išvysti bazėje apsilankę turistai.

Originaliai kosmodromas buvo skirtas ne tokioms nekaltoms operacijoms: 1955-aisiais, Šaltojo karo metu jame išbandyta pirmoji tarpžemyninė kovinė raketa. Vėliau iš čia į kosminę erdvę pakilo pirmoji moteris, pirmąkart buvo prisiartinta prie mėnulio. Iki 1989 m. kosmodromas buvo lygiagrečiai naudojamas ginklų bandymams ir kosminės erdvės bei vandenynų tyrinėjimams.

Šaltajam karui pasibaigus, kosmodromu aktyviai ėmė naudotis ir JAV bei Europos astronautai. 2011-aisiais NASA į čia perkėlė visus savo skrydžius, kol bus pastatyta nauja tarptautinė raketų paleidimo bazė JAV.

Nors kosmodromas vadinamas Baikonuro vardu, iš tiesų jis įsikūręs už kelių šimtų kilometrų nuo šio miestelio – toks pavadinimas stočiai prieš kelis dešimtmečius parinktas sąmoningai, siekiant nuslėpti tikrąją jos buvimo vietą. Tiesa, nepaisant šio gudravimo, JAV žvalgybinis lėktuvas aptiko ir nufotografavo kosmodromą praėjus vos porai metų nuo jo įrengimo.

„Baltic Clipper” archyvo nuotr./Baikonuras
„Baltic Clipper” archyvo nuotr./Baikonuras

Kelionės metu siūloma aplankyti ne tik kosmodromą: organizatoriai kviečia smalsuolius pasivaikščioti po Kazachstano sostinę Astaną, apžiūrėti Baikonuro miestelį bei pakeliui namo užsukti į obuolių gimtine laikomą, istorinę Kazachstano sostinę ir iki šių dienų išlikusį pulsuojantį kultūros bei verslo metropolį – kalnuotąją Almatą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai