Lietuvis aplankė pašėlusią Afrikos gentį: čia moterys seksu pasveikina atvykusius vyrus

Himba gentis įsikūrusi Angolos pietinėje dalyje. Tai viena unikaliausių ir ilgiausiai savo tradicijas puoselėjančių Afrikos genčių. Šios etninės grupės žmonės gyvena pagal tam tikrus ritualus ir savitus papročius. Genties žmonės nėra linkę bendrauti su svetimšaliais, todėl turistai ir prašalaičiai nėra per daug laukiami šios genties teritorijoje. Nebent, jei jie yra ne tuščiomis rankomis. Himba gentis verčiasi augalininkyste ir gyvulininkyste. Ūkininkavimas nėra paprastas, nes regione vyrauja sausas klimatas, nuolat trūksta vandens.
Himba gentis
Himba gentis / Algirdo Morkūno / „Journey.lt“ nuotr.

Autoriaus geriausius filmus galima rasti „Contribee“ ir „Youtube“. Daugiau naujienų – „Facebook“ ir „Instagram“.

Himba genties vyrai ir moterys turi pasirūpinti daugeliu dalykų. Vyrai atsakingi už maistą, gyvulius, namų priežiūrą. Moterys rūpinasi vaikais ir nešioja vandenį, taip pat melžia karves bei ožkas, renka malkas ugniai, gamina maistą.

Algirdo Morkūno / „Journey.lt“ nuotr. / Himba gentis
Algirdo Morkūno / „Journey.lt“ nuotr. / Himba gentis

Galvijai

Himba gentyje nuolat trūksta vandens, tačiau nestinga pieno, nes čia auginami galvijai. Himba genties nariai itin vertina galvijus, tad nenuostabu, jog apie vyrą aplinkiniai sprendžia pagal tai, kokia banda jam priklauso. Tiesa, nevalia atskleisti, kiek tiksliai jaunuolis turi raguočių, kadangi tai, anot vietinių, ypač nemandagu.

Meilę naminiams gyvūnams įrodo ir neįprastas paprotys. Sulaukus vos 12 metų vaikams pašalinami du apatiniai dantys, kadangi poros trūksta ir karvės burnoje. Toks ritualas leidžia įžengti į suaugusiųjų pasaulį ir tapti labiau gerbiamu vyresniųjų akyse.

12 metų vaikams pašalinami du apatiniai dantys, kadangi poros trūksta ir karvės burnoje.

Genties gyventojai negali kasdien maitintis mėsa, todėl pagrindinis jų maistas – kukurūzai. O geria jie dažniausiai gyvūnų kraują, sumaišytą su pienu.

Galvijai yra savotiška „valiuta“. Himba namų ūkiams vartojimo prekių nereikia, jie gyvena skurdžiai. Pagrindinis dalykas, kurį jie naudoja, yra vandens kanistrai. Šiaudinėse trobelėse baldų nėra, šeimininkai miega tiesiog ant šiaudinio čiužinio.

Kai ganyklos tampa netinkamos naudoti, gentis persikelia į kitą vietą. Gyvenvietės yra toli nuo šaltinių, vis tik spėliojama, iš kur himba gyventojai gauna vandens. Valdžia iškasė artezinius šulinius, kad palengvintų žmonių gyvenimą. Tačiau gentis mano, kad vanduo iš šio šulinio yra nešvarus ir gali būti naudojamas tik gyvuliams.

VIDEO: Himba genties moterys lytiniais santykiais pasveikina atvykėlius

Plaukai vaidino svarbų vaidmenį senovės Afrikos civilizacijų kultūroje, nes simbolizavo šeimos kilmę, socialinę padėtį, dvasingumą, gentį ir šeimyninę padėtį. Aprengta galva, plaukai, kepurės ir viskas, kas dėvima ant vyrų ir moterų galvų Afrikoje, įvairiose ​​gentyse simbolizavo skirtingus dalykus. Nuo bandymo suartėti su dievais, iki gyvūnų išvaizdos mėgdžiojimo.

Ochra

Maudymasis šioje gentyje nėra įprasta praktika. Jie turi specialų tepalą. Jis pagamintas iš karvės sviesto, žolelių ekstraktų ir smulkių ryškiai raudonos vulkaninės pemzos miltelių ochros.

Maudymasis šioje gentyje nėra įprasta praktika.

Tepalas kasdien tepamas ant odos ir plaukų. Beje, būtent šiuo tepalu pagalba merginos dažo plaukus. Taip jos tvirtina nuo mažumės auginamus dredus, o bijodamos juos sugadinti miega ant medinių pagalvių.

Praėjus vieneriems metams po santuokos ar gimus pirmajam vaikui, įspūdingos veltos kasos padabinamos nedideliu odiniu papuošalu viršugalvyje, simbolizuojančiu dar vieną brandos etapą. Tepalo mišinys taip pat saugo odą nuo saulės nudegimo ir vabzdžių įkandimų dienos metu. Pasta kūnui suteikia raudoną atspalvį, todėl himba dar vadinami raudonąja gentimi.

Taigi, himba žmonės laikosi savotiškos higienos. Įdomu tai, kad genties žmonių oda yra stebėtinai geros būklės.

Vyrų kepurės

Genties vyrai taip pat nemažai dėmesio skiria plaukams – iki vestuvių puoselėja vieną ragą primenantį dredą. Susituokus tenka visam laikui galvą prisidengti kepurėle, dažniausiai odine.

Tokio apdangalo negalima nusiimti, tad tam, kad pasikasytų kaitroje pradėjusią niežėti galvos odą, vedę himba genties vyrai nešiojasi strėlę primenantį įrankį.

Ne mažiau nei šukuosenomis himba žmonės rūpinasi papuošalais. Kiekviena moteris dabinasi masyviais metalo dirbiniais. Tokie vėriniai gali sverti net iki kelių kilogramų

Ugnies malda

Kaime labai svarbią vietą užima ugnis, kuriai žmonės meldžiasi, kai susergama, kai ištekama. Ugnies meldžiama gero gyvenimo, kai gimsta vaikas, šventos ugnies prašoma suteikti vaikui gerą vardą ir panašiai.

Vakare, kuomet baigia darbus, visi grįžta į kaimelį. Susisėda aplink laužą. Skirtingo amžiaus žmonių grupės sėdi atskirai. Jaunimas – su vaikais, vyresnės moterys ir vyrai taip pat – atskirai.

Algirdo Morkūno / „Journey.lt“ nuotr. / Himba gentis
Algirdo Morkūno / „Journey.lt“ nuotr. / Himba gentis

Kadangi pats esu jaunuolis, tai prisijungiu prie jauniausių. Čia genties atstovai šnekučiuojasi ir verda kukurūzų košę. Tuomet siunčia puodą per rankas, visi pasistiprina kabindami tiesiai delnais iš puodo.

Labai nustebau, kai gentyje pradėjo žaisti žaidimą. Stebėjau jį ir pamačiau, kad tai labai panašu į mums žinomą „pele, pele, pas ką žiedas“. Buvo daug gerų emocijų ir visiems buvo tikrai labai smagu. Pavakarieniavęs ir prisižaidęs jaunimėlis nuėjo šokti. Iš civilizuoto pasaulio gavę muzikinį grotuvą pasileido ritmingos afrikietiškos muzikėlės ir pradėjo judėti.

Santykiai

Himba genties gyventojai yra labai atviri ir ne tokie suvaržyti kaip mes. Genties moterys pastoja ir gimdo neištekėjusios, turi vaikų nuo skirtingų vyrų. Iš esmės jie gali elgtis kaip nori tol, kol jų genties vadas yra tuo patenkintas.

Yra kaimelių, kur genties moterys užsiima lytiniais santykiais su atvykėliais. Taip jos pasveikina atvykusius. Visumoje čia santuokos – retenybė, tačiau jei himbietis išties įsimyli, tuokiasi.

Yra kaimelių, kur genties moterys užsiima lytiniais santykiais su atvykėliais.

Kai kuriuose kaimuose, kur genties vado pažiūros kitokios, merginas ištekina sulaukusias vos 13 metų. Vyrą jai parenka tėvai. Viena iš unikalių tradicijų, kurios yra laikomasi iki šiol, — prieš vedybas tiek mergaitėms, tiek berniukams atliekamas apipjaustymas. Tai yra būtina norint sukurti tvirtą šeimą.

Algirdo Morkūno / „Journey.lt“ nuotr. / Himba gentis
Algirdo Morkūno / „Journey.lt“ nuotr. / Himba gentis

Namibė

Namibė, tai šalia jūros esantis nedidelis, 300 tūkst. gyventojų turintis, miestas. Čia turtingesni rajonėliai persipynę su skurdžiomis žvejų lūšnelėmis. Šiuo metu kaip tik ruošiamasi jūros šventei. Perdažomos pavėsinės, įrengiami prekybos pavilijonai.

Jūros šventės metu čia pardavinėjamos ne stintos, o spraginti kukurūzai. Tiesa sakant, nesu matęs tiek spragintų kukurūzų pardavėjų vienoje vietoje. Matyt, vietiniai žmonės labai juos mėgsta. Ir kaipgi be trankios afrikietiškos muzikos, kišenvagių ir daužomų butelių.

Ryte paplūdimyje belaukiant skrydžio prie manęs priėjo žurnalistai ir paprašė pasikalbėti. Kadangi turistų daugiau nebuvo, tai Angolos nacionalinė televizija didžiavosi, jog čia iš tolimų kraštų atvyko baltieji dalyvauti jūros šventėje. Aišku, mano anglų kalbos į portugalų per televiziją neišvertė, nes daugiausiai kalbėjau apie gentis.

Namibo dykuma

Namibo dykuma – dykuma Afrikos pietvakarinėje pakrantėje. Driekiasi Namibijos ir Angolos teritorijose; iš šiaurės į pietus iki Oranžinės upės. Užima 100 tūkst. kv. km plotą. Namibo dykuma yra žymi dėl savo smėlio kopų, kurios, priklausomai nuo saulės padėties ir drėgmės, intensyviai keičia savo spalvą. Kopos nuolatos pustomos ir besikeičiančios. Aukščiausia kopa siekia net 340 m. Tai yra viena aukščiausių kopų pasaulyje.

Aukščiausia kopa siekia net 340 m.

Palyginimui – mūsų mieloji Nidos kopa siekia 50 metrų. Ji yra viena aukščiausių kopų Europoje. Tačiau per XX a. paskutinį dešimtmetį kopos aukštis gerokai sumažėjo ir dabar vos besiekia 50 metrų. Anksčiau jos aukštis siekė 70 m, tačiau sumenko. Taip atsitiko Neringoje padaugėjus poilsiautojų, kai nebuvo jokių draudimų vaikščioti kopomis bei leistis nuo jų. Tai dabar, tikiuosi, suprantate ir nebepykstate, kodėl Neringoje taip saugome kopas – jų tiesiog gali nelikti.

Namibės žvejai

Namibės šiaudiniuose kaimeliuose visas gyvenimas sukasi aplink žvejybą. Dar neprašvitus valtys išplaukia į jūrą su tinklais išsemti to, kas dar liko netoli pakrančių. Jau įsidienojus ir valtims sugrįžus į pakrantę, moterys rūšiuoja žuvį, išsidalina. Už geros valandėlės ant kranto belieka tik pavieniai žvejai, tvarkantys savo valtis rytdienos plaukimui.

Moterys parsineša savo laimikį į šiaudines trobeles, prasčiausias ar pažeistas žuvis palieka valgyti savo šeimai. O geriausias arba tiesiog tinkamiausias vytinimui kartu su vaikų pagalba išdėlioja ant plėvelės šalia savo pašiūrės džiovinimui. Kadangi lauke labai karšta, tai žuvelės akimirksniu išdžiūva. Jomis nesidomi net žuvėdros, nes šios lesa tik šviežią žuvį.

Atrodo, kad kaimelis turėtų tvoksti žuvele, bet kažkaip to nepastebėjau. Kadangi pučia lengvas vėjelis, žuvelės greitai pradžiūsta. Taigi, žuvis čia pagrindinis pragyvenimo šaltinis. Vaikų daugybė, mokyklų nėra.

Algirdo Morkūno / „Journey.lt“ nuotr. / Himba gentis
Algirdo Morkūno / „Journey.lt“ nuotr. / Himba gentis

Nežinau, kas bus su panašiais kaimeliais, kuomet jūros bus visiškai iššluotos net nuo smulkiausių žuvelių. Visi turbūt bandys keltis į sostinę. Gerai, jeigu valdžia pumpuodama naftą nepamirš pasirūpinti ir gyventojais, bet kažkaip abejoju. Baisu, jeigu laukia toks pat likimas, kaip kaimyninėse skurdžiose šalyse, kur vyksta badas, plėšimai ir nuolatinės kovos tarp ginkluotų grupuočių.

Man labai patiko keliauti Angoloje, čia nesutikau turistų. Kasdien keitėsi vaizdai. Kai kurias dienas puošė kalnai, nuo kurių krito kriokliai, kitas paįvairino maži šiaudiniai ir žvejų kaimeliai, įsikūrę pakelėse ar pajūryje, trečias praleidau triukšminguose ir nesaugiuose turguose. O dykumų, kanjonų ir tarpeklių grožis nenusakomas. Taip pat gyvenau keturiose egzotiškai atrodančiose gentyse, kur pažinau jų kultūrą.

VIDEO: Ekspedicijos į Angolą atradimai: tolimas kanjonų ir dykumų kraštas

Angola – tai tolima Afrikos šalis, kurioje galima keliauti ir brangiai, ir pigiai, ir kur gyvenimas absoliučiai skiriasi nuo mums įprasto. Norintys egzotinių vaizdų, naujų skonių ir potyrių, kartais gal ir nesaugių, Angolą turėtų įsitraukti į savo norų sąrašą.

Autoriaus geriausius filmus galima rasti „Contribee“ ir „Youtube“. Daugiau naujienų – „Facebook“ ir „Instagram“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Šiame straipsnyje pateikiama informacija skirta asmenims nuo 18 metų, kurie pagal galiojančius LR įstatymus turi teisę naudotis tokio pobūdžio informacija. Jei jums nėra 18 metų, prašome spausti NE ir neatidaryti šio straipsnio. Jei jums jau yra 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad vaizdinė ir grafinė informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir saugoma nuo nepilnamečių.
Taip
Ne