Lietuviškas Monakas – užsispyrėlio dvasininko įkurta utopinė respublika

Ar patikėtumėte išgirdę, kad Lietuvos teritorijoje buvo įkurta atskira respublika? Baudžiavos laikotarpiu, kuomet daugumos Lietuvos gyventojų gerovė ir net gyvybė priklausė nuo žemvaldžių dvarininkų, atsirado inovatorius, įkūręs tuo metu beveik utopinę respubliką. Respubliką su savais įstatymais, mokslu ir valstiečiais, nebeinančiais lažo.
Paulavos respublika
Paulavos respublikos griuvėsiai / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Vyriausybės pareigūnas bei dvasininkas Povilas Ksaveras Bžostovskis Abiejų Tautų respublikos gyvavimo laikotarpiu, 1769-aisiais, savo žemėje įgyvendino projektą, kurio imtis nesutiko likusi šalies dalis. Nusipirkęs kelis tūkstančius hektarų žemės jis išplėtė savo dvarą, sukūrė įstatymus, teismą bei kitas institucijas, dalį žemių pardavė valstiečiams ir leido jiems ūkininkauti patiems.

Paulava pavadinta respublika, įkurta dabartiniame Merkinės kaime, Šalčininkų rajone, gyvavo beveik tris dešimtmečius. Gavę neregėtą laisvę, mokymą ir pagarbą, smurtaujančių vadovų netekę valstiečiai ėmė nešti didžiulį pelną ir mokesčius dvarui. Paulavos valdymo būdas buvo toks sėkmingas, kad jo pasižiūrėti ir pasimokyti atvykdavo kiti dvarininkai.

Skylant Abiejų Tautų respublikai ir prasidėjus Rusijos išpuoliams, Paulavos įkūrėjas nesutiko su nauja įsigaliojančia santvarka ir planais grąžinti baudžiavą, o valstiečius vėl paversti vergais. Pardavęs savo respubliką kitam dvarininkui, jis emigravo. Respublikos teritoriją galima aplankyti ir dabar, kur vis dar išlikusios dvaro bei kitų pastatų liekanos.

Paulavos istoriją sutiko papasakoti mokslų daktarė, istorikė bei knygos apie šią unikalią respubliką bendraautorė – Ramunė Šmigelskytė-Stukienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis