Išskirtinis Salantų regioninio parko bruožas – tundros kraštovaizdį primenantys riedulynai – kadagynai. Tik čia galima pasigėrėti storiausiu ir seniausiu Lietuvoje kaštonu.
Kraštovaizdžio savitumą padidina Kartenos ir Imbarės piliakalniai, ant kurių stovėjo senosios kuršių pilys. Regioniniame parke, kuris daugiausia išsidėstęs Kretingos apylinkėse, gausu pavienių stambių riedulių. Vienas jų – penktas pagal dydį akmuo Lietuvoje – Šilalės kūlis.
Šauklių riedulyne slūgso apie 300 tūkstančių kvadratinių metrų riedulių, didžioji dalis atslinko iš Švedijos ir Alandų salų. Beveik pusė visų – granito atmainos. Riedulyne vyrauja iki 1 metro skersmens akmenys, bet yra ir siekiančių 3 metrus.
Tyrinėdami apylinkes galėsite pasijusti tarsi atradėjais – regioniniame parke rastos į Lietuvos raudonąją knygą įrašytos 26 augalų rūšys. Šiaurinėje parko dalyje aptinkama net 10 rūšių orchidinių augalų: baltijinė, dėmėtoji, aukštoji, raudonoji ir gelsvoji gegūnės, vyriškoji, mažoji ir šalmuotoji gegužraibės.
Salantų regioninis parkas mėgstamas ir ornitologų, mat Minijos upės ir jos intakų šlaituose peri žaliosios meletos, vapsvaėdžiai, vištvanagiai, upių pakrantėse sutinkami didieji dančiasnapiai, tulžiai. O Šauklių ir Kulalių riedulynuose galite stebėti tetervinus.
Visa svarbiausia informacija – šiuolaikiškame lankytojų centre
Nenorintys ar nemokantys ieškoti informacijos apie tai, ką įdomaus galima pamatyti Salantų regioniniame parke, gali užsukti į ką tik atidarytą lankytojų centrą.
Jame įrengta ekspozicija „Ledynmečio pėdsakai“ pristato visą šio krašto unikalumą. Maždaug prieš 20 tūkst. metų slinkęs paskutinis ledynas suformavo Minijos, Salanto ir Erlos upių senslėnius bei natūralius riedulynus. Būtent dėl to Salantų regioninis parkas turi tokį išskirtinį kraštovaizdį.
Ledyno tema lankytojų centro ekspozicijoje atskleidžiama stilizuotu reljefu, formuojamu ant lubų ir apjungiančiu visus centro kampelius, kuris simbolizuoja šioje saugomoje teritorijoje esančias atodangas, suformuotas ledynmečio periodu.
Visur gausu riedulių bei kerpių motyvų. Kerpės, augančios ant akmenų, simbolizuoja ilgaamžiškumą, perpasakoja per tūkstančius metų gamtoje vykusius pokyčius.
Lankytojas supažindinamas ne tik su šio krašto gamta, bet ir su kultūra. Čia galima „gyvai" žemaičių tarme išgirsti, kokius padarinius paliko praslinkęs ledynas.
Mėgstantys išmanąsias technologijas galės interaktyviame žaidime patys suformuoti šio regiono kraštovaizdį, susipažinti su rieduliais bei išbandyti jėgas mėgindami „suspausti“ akmenį.
Aplankę lankytojų centrą ir jame gavę dozę naudingos inforamcijos apie saugomos teritorijos vertybes, lankytinas vietas, įdomiausius gamtinius maršrutus vėliau savarankiškai arba su gidu keliaukite po gamtą ir vieną po kito atraskite šio regiono perlus.
O jei turėsite laiko, aplankykite ir kitus Kretingos rajone esančius objektus.
Daugiau idėjų, ką pamatyti, patirti ir paragauti Lietuvoje, rasite bendroje Šiaulių banko ir „Pasaulis kišenėje“ projekto rubrikoje „Mūsų Lietuva“.