01 08

Lietuvius užsienyje pribloškė priekaištai dėl Sovietų Sąjungos griūties: gąsdino, kad teks atsakyti

Neseniai šnekėjome apie vieną uždariausių pasaulio valstybių – diktatūrinį Turkmėnistaną. Bet, žinokite, nėra taip, kad tame regione jis būtų vienintelė diktatūra. Beveik visi jo kaimynai yra daugiau ar mažiau valdomi autoritariškai. Abejojate? Pamatykite patys.
Kirgizija
Kirgizija / Vaido Mikaičio nuotr.

Rusija, Iranas, Azerbaidžanas, Kazachstanas, Afganistanas, Uzbekistanas... Visos jos yra didesnės ar mažesnės diktatūros, kurias valdo arba ilgamečiai diktatoriai, arba kariniu perversmu valdžią užgrobę veikėjai. Turkmėnistano režimas, žinia, yra labiausiai represinis iš jų visų, bet tai nekeičia fakto – Vidurinėje Azijoje diktatūrų yra apstu.

Bet, žinokite, yra ir išimčių. Viena iš jų yra Kirgizija arba Kirgizstanas. Ir, sakyčiau, jis net ne viena tokių, o apskritai – vienintelė tokia. Kirgizija yra demokratiškiausia ir mažiausiai autoritarinė šalis iš visų Vidurinės Azijos valstybių – joje veikia daugiapartinė sistema, organizuojami laisvi rinkimai bei egzistuoja nepriklausoma žiniasklaida.

Kirgizijos demokratiją didele dalimi lemia ir aktyvi visuomenė.

Aišku, jos demokratija nėra absoliuti, Kirgizija irgi turi šiokių tokių autoritarizmo požymių, tačiau, o kas jų neturi – pažiūrėkite į Vengriją, Slovakiją ar pan.

Kirgizijos demokratiją didele dalimi lemia ir aktyvi visuomenė, neleidžianti potencialiems diktatoriams patogiai įsitaisyti. O tokių bandymų yra tikrai būta. Štai griūnant sovietinei diktatūrai, valdžią šalyje paėmė toks vietinis kolūkietis A.Akajevas. Kaip kolūkietis jis atrodė ir vizualiai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai