Link didžiausio Lietuvos etnografinio regiono: Europos geografinis centras, pramogos ir aukščiausia Lietuvos bažnyčia

Vasarai einant į pabaigą, nuotykių ieškotojams Aukštaitija pažeria ne tik unikalių pasivaikščiojimo takų, bet ir įvairiausių laisvalaikio pramogų. Vos keliolika kilometrų nuo Vilniaus esantis Europos geografinis centras, nuotykių ir labirintų parkai bei aukščiausia Lietuvos bažnyčia – visa tai ir dar daugiau galima aplankyti vykstant į Aukštaitiją, o dalis jų – visai netoli Anykščių.

Dar vieną patogiai elektromobiliu įveikiamą maršrutą link Aukštaitijos sudarė elektromobilių įkrovimo sprendimus teikiantis „Ignitis grupei“ priklausantis prekės ženklas ir platforma „Ignitis On“.

Ignitis nuotr./Kelionės maršrutas
Ignitis nuotr./Kelionės maršrutas

Europos geografinis centras

Pirmasis kelionės į Aukštaitijos regioną sustojimas – Europos geografinis centras, kuris nuo Vilniaus yra nutolęs vos kelioliką kilometrų ir įsikūręs šalia Purnuškių kaimo. Įdomu tai, jog nustatant Europos geografinį centrą gali būti naudojami skirtingi metodai ir kadangi nėra vienareikšmiškai nustatytos ribos tarp Europos ir Azijos, net keletas vietovių gali būti vadinamos Europos geografiniu centru.

Europos geografinis centras yra ne tik Lietuvoje, bet ir Ukrainoje, Slovakijoje, net dvejose vietose Vokietijoje ir Lenkijoje. Tačiau Lietuvoje esantis geografinis centras yra vienintelis įtrauktas į Gineso rekordų knygą. Taip įvyko todėl, kad 1989 m. Prancūzijos nacionalinis geografijos institutas padarė oficialią išvadą: Europos geografinis centras yra Lietuvoje, Puruniškių kaime.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Europos geografinis centras
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Europos geografinis centras

Asvejos tiltas ir Dubingių piliavietės pažintinis takas

Judant toliau maršrutu, galite užsukti prie pirmojo medinio tilto per ežerą Lietuvoje, 1934 m. pastatyto Lietuvos prezidento Antano Smetonos iniciatyva. 1995 m. Dubingių tiltas paskelbtas technikos ir istorijos paminklu.

Vos keli šimtai metrų nuo tilto yra Dubingių piliavietės pažintinis takas. Piliavietėje lankytojų laukia Radvilų rūmų fragmentai, uždengti gaubtu, bei buvusios evangelikų reformatų bažnyčios vieta su Radvilų laidojimo panteonu.

Bijutiškio bažnyčia

Tęsiant kelionę elektromobiliu toliau ir nuo Dubingių judant link Anykščių, Bijutiškio miestelyje rasite neįprastą bažnyčią, o jos neįprastumas rožinė spalva. Bijutiškio Šv. Onos bažnyčia daug kartų buvo statyta, nugriauta ir vėl iš naujo atkurta. Dabartinę bažnyčią XX a. pirmoje pusėje pastatė kunigas Karolis Bielinis.

Mindūnų apžvalgos bokštas

Kiek daugiau nei dvidešimt kilometrų spinduliu nutolęs nuo Bijutiškio bažnyčios stovi ir 36 metrų aukščio – antrasis pagal aukštį Lietuvoje – Mindūnų apžvalgos bokštas. Šis bokštas stūkso Labanoro regioniniame parke, tad ir vaizdai iš aukščiausio jo taško – kvapą gniaužiantys.

Iš bokšto viršūnės atsiveria Siesarčio hidrografinis draustinis, vaizdingiausias Aukštaitijoje Lakajų kraštovaizdžio draustinis, kuris tęsiasi miškingų kalvų apsuptais Baltųjų ir Juodųjų Lakajų ežerų duburiais bei pasižymi unikaliais pusiasaliais, salomis, retų rūšių augalais ir gyvūnais.

Ados Alejūnaitės nuotr./Mindūnų (Labanoro) apžvalgos bokštas
Ados Alejūnaitės nuotr./Mindūnų (Labanoro) apžvalgos bokštas

Kaltanėnų dvaro parkas

Tęsiant kelionę Anykščių link, nuvažiavus beveik pusę suplanuoto maršruto, pasitiks Kaltanėnų dvaro parkas ir „Ignitis On“ įkrovimo stotelė. Kol elektromobilis bus pilnai įkrautas, galima pasivaikščioti po senąsias žemes, kuriose kadaise stovėjo Kaltanėnų dvaras.

Kaltanėnų dvaras egzistavo XVI – XX amžiuose, šiuo metu yra likęs tik vienas dvaro pastatas – svirnas. Pastarasis turi liaudies architektūros ir klasicizmo architektūros stiliaus bruožų.

Lajų takas

Įkrovus elektromobilį, kitas taškas maršrute – Lajų takas. Dar tako papėdėje lankytojus pasitinka gerai žinomi veidai – nuo Puntuko akmens žiūrintys pilotai Steponas Darius ir Stasys Girėnas.

Na, o palypėjus rasite ir patį Lajų taką – pirmąjį taką Baltijos šalyse ir visoje Rytų Europoje, kur galima pasivaikščioti medžių lajų lygyje. Tako pabaigoje yra 34 m. aukščio apžvalgos bokštas, iš kurio puikiai matosi Antano Baranausko apdainuotas ir aprašytas Anykščių šilelis, Šventosios upės vingiai bei tolumoje stūksantys Šv. Mato bažnyčios bokštai. Lajų take ypatingai gražu vasarą, kuomet viskas žalia bei rudenį, kai medžių lapai nusidažo auksinių, raudonų ir geltonų spalvų gama.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Anykščių šilelio medžių lajų takas
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Anykščių šilelio medžių lajų takas

Labirintų parkas

Tęsiant kelionę toliau, vos už septynių minučių kelio galima pasiekti nuotykingą Labirintų parką. Tai unikalus ir vienintelis tokio tipo pramogų parkas visose Baltijos šalyse. Jame gausu ne tik navigacinių galvosūkių, bet ir pramogų, kurias išbandyti smagu ir su šeima, ir su draugų kompanija.

Parke apstu labirintų, kuriuose galima išbandyti orientavimosi įgūdžius bei pasisemti puikių emocijų ir naujų patirčių. Viena iš netradicinių pramogų – vasaros lauko čiuožykla, kurioje net karščiausiomis dienomis galėsite čiuožti pačiūžomis! Nestigs ir kitų pramogų: vandens atrakcionų, karuselių, kreivų ar net besisukančių namų, taip pat ir mini zoologijos sodas bei kiti žaidimai.

Dainuvos nuotykių slėnis

Norintiems dar aktyviau praleisti laiką ir pasidžiaugti gamta, labiausiai tiks sekantis sustojimas – Dainuvos nuotykių slėnis. Šiame slėnyje reikės kopinėti medžiuose, įveikti įvairias trasas, o drąsuoliams – leistis lynu per Šventosios upę. Dainuvos nuotykių slėnis siūlo ir kitas pramogas – dažasvydį, laisvą kritimą iš 11 m. aukščio, taip pat yra galimybė išsinuomoti dviratį ar elektrinį paspirtuką ir pakeliauti po Anykščius!

Anykščių Šv. Mato bažnyčia

Nuo Dainuvos keliaujant į Anykščių miesto centrą, keliautojus pasitinka aukščiausia Lietuvoje – Šv. Mato bažnyčia.

Viename iš bažnyčios bokštų yra įrengta apžvalgos aikštelė, iš kurios lankytojai gali pažvelgti į Anykščių apylinkes iš 33 m. aukščio. Na, o dešiniajame 79 m. aukščio bokšte, į kurį veda 186 metaliniai laiptai, užkopę į viršų lankytojai atsiduria po trimis bažnyčios varpais. Iš šios bokšte įrengtos aikštelės atsiveria Šventosios upės slėnio panorama, vyskupo A. Baranausko tiltas bei užtvanka.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Anykščių Šv. Mato bažnyčia
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Anykščių Šv. Mato bažnyčia

Kalitos kalnas

Netoliese veikia ir Kalitos kalnas, kuris išgarsėjęs kaip vienintelis kalnas Lietuvoje turintis rogučių trasą. Ji veikia kiaurus metus – tiek vasarą, tiek žiemą. Tačiau tai nėra vienintelė pramoga šiame kalne. Čia taip pat rasite ir nusileidimų padangomis trasą, virtualios realybės atrakcioną bei po visos dienos kelionės galėsite prisėsti išgerti kavos ar užkąsti.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Vasaros rogučių atrakcionas ant Kalitos kalno
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Vasaros rogučių atrakcionas ant Kalitos kalno

Siauruko muziejus

Na ir po visų nuotykių, paskutinis maršruto taškas – siaurukas – tai visų meiliai vadinamas Aukštaitijos siaurasis geležinkelis, kuris XX a. pirmoje pusėje buvo pagrindinė transporto priemonė Aukštaitijoje. Iš Anykščių geležinkelio stoties Siaurukas rieda gegužės – spalio mėnesiais, pagal skelbiamą reguliariųjų reisų grafiką. Taip pat, galima iš anksto užsisakyti ir privačią kelionę specialiai suderintu laiku.

Visą šį maršrutą aplankė ir „Elektromobiliu aplink Lietuvą“ kelionių laidų ciklą uždarė Paulius Mikolaitis, dar žinomas kaip Paul de Miko. Šį kartą nuotykių ieškojimui jis pasitelkė projekto draugų „Deals on Wheels“ paskolintą Hyundai Ioniq 5 ir tik žaliąją energiją teikiantį „Ignitis On“ įkrovimo stotelių tinklą. Kaip jam sekėsi keliauti paskutiniuoju maršrutu galite pamatyti video laidoje.

VIDEO: Aukštaitijos pramogos: Europos geografinis centras, nuotykių parkai ir aukščiausia Lietuvos bažnyčia

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis