Juokauja, kad su mama keliauti gera, bet ne per dažnai
Vaikystėje Makalius su mama niekur nekeliavo – tėvai turėjo didesnių prioritetų, kur išleisti uždirbtus pinigus, nei kelionėms. Tad su mama į pirmą kelionę jis leidosi jau beveik pilnametis – keliavo į Londoną. Laikotarpį, kuomet būna neįdomu ar gėda keliauti su mama, sako, matyt, jau buvo išaugęs.
„Pastebiu, kad kuo toliau, tuo mažiau jaunoji karta praleidžia laiko su savo tėvais. Pamenu, kaip man tapus pilnamečiu ir pradėjus studijuoti Vilniuje, su pavydu žiūrėjau į savo kursiokus, kurių gimtasis miestas nebuvo sostinė, tad jie, atsikraustę į Vilnių, praktiškai pradėjo savo savarankišką gyvenimą. O aš, vilnietis, juk pas mamą gyvenau – jokio asmeninio gyvenimo!
Nutariau kuo skubiau išsikraustyti, apsigyventi nuomojamame bute su kursiokėmis. Pamačiau, kad ne aš vienas toks, norintis užaugus tapti nepriklausomu, išmokti gyventi savarankiškai ir, natūralu, mažiau laiko praleisti su tėvais. Tad kelionė su mama, visų pirma, yra tas brangus laikas kartu, kurio taip visiems trūksta. Be telefonų, be televizorių priešais – tiesiog keliaujant, ilsintis ar kažką naujo atrandant“, – įsitikinęs R.Širvinskas.
Keliautojas sako, kad jis nėra pionierius tokio tipo kelionėse: „Daugybė mano draugų vežasi mamas ar tėčius į kelionę ir leidžia su jais laiką. Vis pajuokaujame, kad vieną kartą į tokią kelionę per metus galime nuvažiuoti, bet daugiau – gal nereikia (juokiasi, aut. pastaba). Kas spėja jau pirmą dieną susipykti dėl gyvenimo pamokų, kai būnant suaugusiu, tėvai pradeda auklėti. Įsivaizduokite, jei tam vaikui tuoj 40 metų, bet pasikartosiu, tai sakau juokais, nes tėvai visuomet bus tie, kurie dalins patarimus kitiems, o rečiau – klausys vaikų patarimų ar pamokymų“.
Maldyvai – mamai geriausia vieta
Su mama R.Širvinskas yra po kelis kartus buvę Egipte ir Maldyvuose, Ispanijos Maljorkos saloje, Jungtinėse Amerikos Valstijose, kruize Karibų jūroje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose. Šalių sąrašas, sako, nėra ilgas, nes mamai kai kur norėjosi grįžti ir dar kartą, be to, pandemija kaip ir visiems, buvo pakišusi koją, tad keliones buvo sustabdę.
„Pati mieliausia mamai vieta yra Maldyvai, ji galėtų kasmet po kelis kartus vykti! Jau ir draugų čia turi, pažįsta mano verslo partnerius, čia gyvena ir draugė lietuvė, tad galime visad jaustis jaukiai lyg namuose. Man regis, iš esmės ši kryptis sukurta būtent mano mamai, nes daug vandens pramogų, saulės, šilumos, vaizdų, mažai aktyvumo, nors panorėjus, galima lengvai rasti veiklos“, – paklaustas, kur mamai patiko labiausiai, atsako Makalius.
Organizuodamas keliones būna ir prašauna, tad mokosi iš klaidų
„Kelionės kryptį mamai pasiūlau aš arba jeigu noriu padaryti staigmeną, tuomet parenku savo nuožiūra. Kartu su ja keliaujant išryškėja, kas kelionėse mamai patiktų labiausiai, o ko nereikėtų organizuoti.
Pavyzdžiui, jau žinau, jog mamai labiau patiks pasyvus poilsis šiltuose kraštuose.
Kol kas nebuvo jokių prieštaravimų mano pasiūlytoms kryptims, nes jas tikrai atsargiai stengiuosi parinkti arba... pasimokiau iš prieš tai padarytų klaidų! Pavyzdžiui, jau žinau, jog mamai labiau patiks pasyvus poilsis šiltuose kraštuose ir kažin, ar ji pasimėgaus kokiu nors rudeniniu oru, išvyka į kalnus ar į kurio nors miesto sostinę, kur reikės neįtikėtinai daug vaikščioti – jau žinau, kad tai ne jai.
Nepaisant to, vis tiek norisi kažką parodyti, kad išliktų atmintyje – ne tik baseiną, kokteilį ir gultą. Štai, kaip pavyzdys, keliavome kartu į Jungtinius Arabų Emyratus. Planavau tą savaitę aktyvią, užsakiau daug lankytinų objektų ir tai buvo mano klaida – atvykus supratau, kad mama labiau nori ramaus poilsio, nieko neveikimo, tad veiklą teko labai stipriai sumažinti.
Kadangi apsiimu visą kelionės planavimą, tai prisiimu ir atsakomybę, jeigu kas nors jai nepatiktų. Dabar jau esu prisitaikęs, tad nieko per daug nepriplanuoju ir žiūriu dienos eigoje, ko mama norėtų.
Planavau tą savaitę aktyvią, užsakiau daug lankytinų objektų ir tai buvo mano klaida.
Labiausiai patinka parodyti tai, kas jai dar nepatirta – patirtį kruiziniame laive, pirmąjį transatlantinį skrydį ar pirmą kelionę verslo klase, kuri, beje, nustebsite ir juoksitės – mamai visiškai nepatiko! Tiesiog sėdynės per daug atsilenkė iki lovos režimo!“, – juokiasi dalindamasis patirtimi keliautojas.
Pagrindiniai namų darbai prieš išsiruošiant keliauti su mama
Į klausimą, kokie būtų esminiai patarimai norintiems keliauti su savo mamomis, R.Širvinskas sako, kad reikėtų įsiklausyti į mamos pageidavimus, nes jūs ją geriausiai pažįstate ir neversti jos daryti to, kas jai neįdomu, per sunku.
Gamta ar miestas, šiluma ar vėsesni orai, aktyvi diena ar pasyvus poilsis nieko neveikiant, o gal abiejų dalykų suderinimas vienoje kelionėje – turint šią svarbiausią informaciją, toliau tokią kelionę suplanuoti jau itin lengva. O galbūt mamai geriausias laikas kartu būtų Lietuvoje, kuriame nors sveikatinimo kurorte plaukiojant baseine, kartu keliaujant į procedūras ar burbuliuojančias vonias.
Taip pat reikėtų ne tik pasirūpinti sveikatos draudimu, bet ir kuo daugiau visko suplanuoti iš anksto, kad kelionės metu mamai nebūtų streso, bet pasilikti ir šiek tiek lankstumo, kad ji nesijaustų labai įpareigota išpildyti visą suplanuotą dienos programą“, – pataria keliautojas.
Ir dar Makalius pataria nepamiršti savęs: „Kelionė yra ne vienos mamos kelionė, bet ir jūsų, todėl nepamirškite savęs, savo norų ir pageidavimų – rekomenduoju pagalvoti ir apie tai, ko jūs patys norite. Tai turi būti visų keliautojų pageidavimų išpildymas ir prisitaikymas vienas prie kito, tuomet kelionė bus tobula ir norėsi dar daug kartų į ją išvykti kartu“.
Mamos dažniausiai renkasi šiltus kraštus, aktyvios mėgsta kruizus
„Galiu užtikrinti, kad ne tik mano mamai, bet ir didžiajai daliai mamų patinka vykti į šiltus kraštus. Labai dažnai organizuojame tokias keliones į Turkiją, Egiptą ar Graikiją. Aktyvesnės mamos poilsio metu vyksta į ekskursijas, tačiau turi ir pakankamai laiko poilsiui.
Išvykos autobusu į artimą užsienį tinkamos tiems, kas neturi daug laiko kelionei, kuriai gali skirti ilgąjį savaitgalį, arba nori pasibandyti, ar mamai tokios kelionės yra tinkamas atostogų praleidimo būdas.
Čia kartu keliauja lietuviškai kalbantis gidas, todėl mamai, nekalbančiai užsienio kalbomis, nereikės vertėjauti, ji jausis gerokai saugiau ir kelionė bus gerokai turiningesnė. Bet to nereikia stresuoti rūpinantis kelionės maršrutu, dėliojant lankytinus objektus – tiesiog sekti savo gidą“, – privalumus vardina R.Širvinskas.
Makalius sako pastebėjęs, kad aktyvios mamos renkasi kruizus ir jeigu atrodo, kad laivuose nėra ką veikti, nuobodu ir kad labai pasyvus poilsis, tai smarkiai klystate: „Laive tiek pramogų, kad tik spėk suktis. O kaskart išlipus – jų dar daugiau. Nori eini, nori neini. Visiška laisvė rinktis.
Mums su mama labai patinka kruizai. Smagu tai, kad daiktus išsipakuoti reikia vos vieną kartą – įlipus į laivą, aišku, ir juos susirinkti (šypsosi). Daugiau keliaujate, plaukiate per įvairiausias šalis ir nereikia jaudintis dėl logistikos ar daiktų su savimi nešiojimo. Kruizų šiandien pasirinkimų nemažai, tad jei nebandėte, tikrai verta bent kartą gyvenime tai padaryti.
Jeigu mama mėgsta pažinti naujus miestus ir, vėlgi, yra pakankamai aktyvi, nusivežkite ją į vieną Europos didmiesčių. Su mama galima leistis į gurmanišką kelionę Barselonoje. Galbūt mamai patinka mada – apsilankykite muziejuose Paryžiuje ar Milane. O gal jai patinka kalnai ir vaizdai į juos – važiuokite į Madeirą. Saloje yra ir nesunkių trasų, kiekvienam pagal galimybes.
Nuostabioji Roma taip pat labai populiari. Bet to, kas puiku, kad Romoje visus įdomiausius objektus galima pasiekti pėsčiomis, viskas patogiai išsidėstę. Ir šiaip visi keliai veda į Romą, mamoms tas irgi galioja, tad tik pirmyn ir naujų atradimų su savo brangiausiu žmogumi, nes kada, jei ne dabar!“.