Marokas per ramadaną: už ir prieš

Marokas toks geras ir taip arti, kad neseniai apsilankiau jame jau šeštąjį kartą. Ir šį kartą per karščiausią laiką metuose – rugpjūčio vidurį ir dar patį ramadaną – šventąjį mėnesį musulmonų kalendoriuje. Bet kuris musulmonų kraštas per ramadaną kitoks, nei per kitus vienuolika mėnesių, taip pat ir Marokas. Taigi, pažvelkime į Maroko karalystės kasdienybę ramadano ritmu.
Dainius Kinderis Maroke
Dainius Kinderis Maroke / D.Kinderio nuotr.

„Tas vyras negarbingas – jis nesilaiko ramadano pasninko“, – žiūrėdamas į vieną valgantį marokietį pasipiktinęs pasakė mūsų gidas berberas Ibrahimas. Tuo vienu sakiniu jis viską pasakė – ramadanas yra šventas dalykas ir visi tikintys musulmonai turi jo laikytis. Kad būtų paprasčiau suprasti – per ramadaną, 28 dienas nuo aušros iki saulės laidos, negalima valgyti, gerti, rūkyti ir lytiškai santykiauti. Nuo šitos prievolės atleidžiamos nėščios moterys, mažamečiai vaikai, senyvi žmonės, keliautojai ir dirbantys, taigi šis sąrašas būtų ilgas, bet dauguma iš išimtis turinčių marokiečių vis tiek stengiasi pasninkauti.

D.Kinderio nuotr./Atgaiva karatyje
D.Kinderio nuotr./Atgaiva karštyje

Planuojant savo keliones po musulmoniškas šalis, reikėtų atkreipti dėmesį, ar tuo metu nėra dviejų švenčių – ramadano ir po 70-ies dienų sekančio Eid al-Adha – ėriukų aukojimo šventės.

Šiemet ramadano mėnuo tęsėsi liepos 20 – rugpjūčio 18 dienomis. Ką reiškia keliauti po musulmonišką šalį šio švento mėnesio laikotarpiu? Už ir prieš.

Už 

Ramadano kultūra ir tradicijos

Kada gi jei ne per patį ramadaną galima sužinoti tiek daug apie šį unikalų religinį laikmetį? Svarbiausias dalykas, kurį turėtų žinoti visi keliaujantys, yra tai, kad vietiniai negali nieko burnoje turėti visą dieną, todėl šiukštu nesiūlykite jiems prisijungti prie jūsų arbatos stalelio ar pasiūlyti kartu papietauti. Daugeliui rūkalių sunkiausia ne susilaikyti nuo gėrimo ar valgymo, bet nerūkyti. Vis tik marokiečiai tai pratę daryti iš metų į metus, todėl ir vairuodami visą dieną ir dirbdami biuruose išlieka gana energingi, nors ir mažiau kalbūs.

D.Kinderio nuotr./Marokietiakai paruoata žuvis
D.Kinderio nuotr./Marokietiškai paruošta žuvis

Pasninkas baigiasi apie 7 val. 35 min. vakaro ir vadinamas ramadano pusryčiais, nuo angliško žodžio „breakfast“ (užbaigti pasninką). Vietiniai gali restoranuose užsisakyti staliukus, kur visada bus įpakuotos salotos, duona, apelsinų sultys, jų tradicinė sriuba „harira“ ir keli saldumynai – viena kita datulė ir desertas iš medaus. Šiek tiek apmalšinę troškulį ir alkį musulmonai prie stalų sugrįžta po geros valandos, tada kaip reikiant papuotauja ir laukia kito šventojo mėnesio ryto.

Nors paprastai musulmonai nesimeldžia penkis kartus per dieną, kadangi ne visada suspėja ir ne visur yra tam sąlygos, tačiau per ramadaną jie būtinai melsis penkis kartus. Net jeigu nespėjo pavalgyti, jie atiduos prioritetą maldai nei skrandžio reikalavimams jį papildyti. 
  
Tušti keliai


Kas Maroke galėtų įprastai erzinti – per ramadaną neegzistuoja. Tai yra visada sausakimši keliai miestuose ir aplink juos bei pietietiškas erzelis. Atvykus į Feso tarptautinį oro uostą nebuvome, kaip įprasta, pasitikti būrio taksistų ir pagalbininkų, tik vienas kitas nevalgęs ir negėręs vairuotojas vangiai siūlėsi pavežti ir dievagojosi, kad autobuso nėra, nes ramadanas, todėl važiuokite su manimi. Ir še tau – jis nemelavo, pralaukę mistinio autobuso visą valandą, įsitikinome, kad vienintelis būdas nuvažiuoti į miestą – imti taksi. Čia marokiečių šventinis letargas baigėsi ir dėl mūsų nuvežimo į miesto centrą du taksistai net susimušė.    

D.Kinderio nuotr./Iatuatėjusios Maroko miestų gatvės
D.Kinderio nuotr./Ištuštėjusios Maroko miestų gatvės

Gerumas

Per ramadaną – kaip per Kalėdas katalikai, musulmonai stengiasi atiduoti skolas, nesipykti su kaimynais, daryti gerus darbus ir labai daug melstis. Pirmą kartą svečiuojantis Maroke pataikiau į pirmą ramadano dieną. Tada, išėjus į kelią „tranzuoti“ man sustojo pirma pasitaikiusi mašina. Autostopas toks geras Maroke, pagalvojau. Ne, tai ramadano pradžia ir žmonės, net tie kurie šiaip nesustotų, per ramadaną sustoja.

Musulmonai labai linkę dalintis savo ramadano „pusryčiais“ ir prie stalo, kaip per Kūčias Lietuvoje, jaučiasi, kaip jie tam atsidavę. Valgant antrą kartą, galima įsitikinti, kad ant marokiečių stalo garuoja ne tik tadžinas, harira ir kuskusas, bet jie turi daug daugiau įdomių ir nematytų patiekalų – berberišką picą, kaktuso vaisių.

Sėdint prie stalo reikia atminti du dalykus: neimti maisto su kaire ranka ir valgyti tik tai, kas pasiekiama ištiesus ranką, stiebtis ir lankstytis per stalą – labai nemandagu.     

Prieš

Uždaryti viešbučiai ir restoranai

Be to, kad per šį ramadaną buvo net 45 laipsniai karščio, kaip vienintelį kelionių šiuo laikotarpiu minusą paminėčiau uždaras viešojo maitinimo vietas – daug kur dienos metu negalima pavalgyti, išskyrus turistines vietas.

D.Kinderio nuotr./Karačiausiu metu suima miegas
D.Kinderio nuotr./Karščiausiu metu suima miegas

Nemažai viešbučių pietų Maroke per ramadaną išvis būna uždaryti, ypač tada, kai šventas mėnuo sutampa su karščiausiais vasaros mėnesiais. Jeigu kišenėje nešvilpauja vėjai – Maroke rekomenduoju apsistoju tradiciniuose namuose, vadinamuose riadais. Tai turtingiems sultonams priklausę namai su dideliu kiemu ir terasa, įrengti ypač skoningai ir prabangiai, su vietiniu koloritu ir europietišku komfortu. Net esant dykumoje, tokiose riaduose visada čiulba paukščiai, žydi gėlės ir čiurlena vanduo. Terasoje keliautojai traukia kaljano dūmą, o aptarnaujantis personalas, kaip tikri senovės laikų tarnai lankstosi ir šokinėja aplink juos. Kambariai tokiuose riaduose kainuoja apie 70–100 eurų, bet pabuvęs ten gali bent minutei pasijausti Šachrazados pasakoje.  

Bus tęsinys apie įdomiausias Maroko vietas.
 
Daugiau apie keliones po Maroką galite sužinoti www.magelanokeliones.lt 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų