„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Mažiau galimybių turintys jaunuoliai bangose: kaip įveikti baimę ir įgauti motyvacijos

Jaunimo užimtumas vasarą yra rimtas iššūkis visiems vaikus auginantiems tėvams. Mažiau galimybių turinčioms šeimoms – dvigubas. Aktyvaus laisvalaikio veiklos vaikams su ypatingais poreikiais retai prieinamos dėl infrastruktūros ir paslaugų pritaikymo. Ypač didelė atskirtis pastebima kalbant apie paslaugas pajūryje, vandens sporto sektoriuje. Taip pat tokios veiklos dažnai turi aukštas finansines sąlygas, kurių ne kiekviena šeima gali sau leisti, – rašoma pranešime spaudai.
Vaikų vasaros stovykla
Vaikų vasaros stovykla / Organizatorių nuotr.

Liepos 19–21 d. jaunuoliai iš Ukrainos, paaugliai su judėjimo negalia, turintys Dauno ir autizmo sindromo sutrikimus Klaipėdoje dalyvavo įtraukioje stovykloje „JUDU ant bangos“.

Viena jos dalyvių, 14 metų Upė, nuo gimimo turinti judėjimo negalią, pasakojo, kad užsiregistruoti į stovyklą jai pasiūlė mama.

„Pirmą dieną, kai mama mane atvežė ir pasodino ant suoliuko – galvojau, kodėl aš čia atvažiavau. Pradžioje buvo labai nedrąsu, bet paskui, kai prasidėjo veiksmas nurimau, pamilau vandenį ir galiu pasakyti – tapau vandens žmogumi. Visiškas atsipalaidavimas, atsiguli ant banglentės, pravalai visas mintis ir apie nieką negalvoji. Jūroje, žinoma, man reikėjo pagalbos, bet kadangi mano rankos gerai veikia, galėjau apsisukti ir irkluoti. Jei nukrisdavau man padėdavo treneriai ir savanoriai“, – savo įspūdžiais dalinosi mergaitė.

Organizatorių nuotr./Įtraukioji vaikų stovykla „JUDU ant bangos“
Organizatorių nuotr./Įtraukioji vaikų stovykla „JUDU ant bangos“

„Visi nori padėti, bet noriu pati“

Iššūkių žmonėms, turintiems judėjimo negalią, dar gana daug. Pasak Upės, sunkiausia susitaikyti su nepritaikyta infrastruktūra gatvėse.

„Labiausiai mane erzina borteliai, nes viena negaliu per juos pervažiuoti – visada reikia pagalbos. Žinoma, žmonės dažnai nori padėti ir padeda, bet jei būtų pritaikytas pravažiavimas, aš galėčiau ir pati. Kai buvau jaunesnė, mano artimoje aplinkoje visi norėjo padėti, daryti viską už mane, o dabar suprato, kad viską galiu padaryti ir pati. Jaučiuosi daug geriau, kai galiu pati viską pasidaryti.“, – šypsodamasi sako Upė.

Pasak paauglės, stovyklos metu ir banglenčių užsiėmimuose, labiausiai žavėjo galimybė išeiti iš komforto zonos. „Pirmą kartą atsigulti ant banglentės buvo baugu, bet kai save įveiki – jausmas nuostabus ir norisi kartoti dar ir dar“, – pasakojo paauglė.

Organizatorių nuotr./Vaikų stovykla „JUDU ant bangos“
Organizatorių nuotr./Vaikų stovykla „JUDU ant bangos“

Apie emocijas ir šypsenas, kai yra pagaunama pirmoji banga kalba ir Surf Style banglenčių mokyklos įkūrėjas Marius Satkevičius, vedęs banglenčių užsiėmimus stovyklavusiems jaunuoliams.

„Be šios stovyklos susidurti su ypatingų poreikių jaunuoliais ar žmonėmis su negalia, kurie norėtų išbandyti ir užsiimti banglenčių sportu, tenka labai retai. Tokie žmonės dažnai nedrįsta, nesiryžta bandyti. Ateina tik paraginti draugų, artimųjų. Nors, patikinu, skrosti bangomis gali kiekvienas. Laisvė, kurią suteikia bangos – geriausia terapija, meditacija, sportas“, – įsitikinęs Marius.

Įtrauktis – raktas į sąmoningą visuomenę

Stovykloje iš viso dalyvavo 15 jaunuolių, tarp jų dalis, turinčių negalią ir paaugliai iš Ukrainos. Stovyklos metu ypatingas dėmesys buvo skiriamas savarankiškumo ir lyderystės formavimui įtraukioje tarptautinėje aplinkoje. Jaunuoliai ne tik mokėsi plaukti ant banglenčių, bet ir dalyvavo saugaus elgesio vandenyje mokymuose, mitybos ir psichologiniuose užsiėmimuose, teatro dirbtuvėse.

Organizatorių nuotr./Vaikų stovykla „JUDU ant bangos“
Organizatorių nuotr./Vaikų stovykla „JUDU ant bangos“

Stovyklos organizatorė Ema Navickienė pasakojo, kad pastebimas vis didesnis žmonių noras išbandyti vandens sporto veiklas, nepaisant jų fizinių gebėjimų ir amžiaus.

„Mūsų asociacijos siekis yra įvairias sporto šakas padaryti labiau prieinamomis žmonėms, kurie turi mažiau galimybių. Tokio tipo stovyklas organizuojame jau nuo 2020 m. Šiemet stovykla buvo orientuoja į paauglius ir jaunuolius iki 29 metų. Ši stovykla yra dalinai finansuojama Jaunimo iniciatyvų ir programų projektų dalinio finansavimo Klaipėdos miesto savivaldybės biudžeto lėšomis. Džiaugiamės, kad stovykloje dalyvavo įvairaus amžiaus jaunuoliai, taip pat prie dalyvių prisijungė paaugliai su judėjimo negalia, sergantys diabetu, turintys Dauno ir autizmo spektro sutrikimą bei jaunuoliai iš Ukrainos.“, – sakė E.Navickienė.

Ukrainiečių brolių dvynių Dmytro ir Tymofii mama Inna paklausta kaip sūnūs jautėsi ir su kokiais įspūdžiais grįžo iš stovyklos, akcentavo – pasitikėjimą savimi ir galimybes.

„Esame šeima iš Ukrainos, berniukai labai aktyvūs, judrūs. Jiems visada reikia veiksmo. Apsidžiaugiau, sužinojusi apie galimybę stovykloje berniukams dalyvauti nemokamai. Deja, patys to neišgalėtume. Sūnūs grįžo labai laimingi, banglentės jiems be galo patiko. O ir kitos veiklos stovykloje, pats bendravimas tarp vadovų, savanorių ir kitų dalyvių juos sužavėjo. Grįžo tikrai paaugę. Esame labai dėkingi,“ – apie sūnų stovyklą kalbėjo moteris.

Organizatorių nuotr./Stovyklautojai
Organizatorių nuotr./Stovyklautojai

Jaunimui labai svarbu motyvacija, palaikymas ir emocinis saugumas. Aktyvios ir stiprius vertybinius pamatus turinčios stovyklos yra puiki erdvė skleistis ir auginti asmenybę visiems jaunuoliams.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“