Vienas populiariausių ir brangiausių alkoholinių gėrimų pasaulyje – viskis |
1. Ar žinojote, pavyzdžiui, jog šiuolaikinis viskio pavadinimas rašomas kaip „Whisky“ reiškia tik škotiškąjį viskį, o „Whiskey“ – visas kitas šio gėrimo rūšis. Todėl, jei ant butelio užrašyta „Whisky“, tai jis būtinai bus pagamintas pačioje Škotijoje, o jei – „Whiskey“, tai jis gali būti pagamintas bet kur kitur, tik ne Škotijoje. Dažnai specifinėje žiniasklaidoje ir literatūroje vartojamas kombinuotas variantas – „Whisk(e)y“, tai reikštų, jog medžiagoje kalbama ir apie škotiškąjį ir apie airiškąjį ar kokį kitokį viskį.
2. Šio brandaus ir šildančio pavargusį keliautojo kūną gėrimo pavadinimas kildinamas iš keltų posakio „uisce beatha“, kuris reiškia „gyvąjį vandenį“.
3. Prancūzijoje per mėnesį viskio parduodama daugiau nei konjako per visus metus. O štai Didžiojoje Britanijoje viskis – viena iš penkių pagrindinių šalies eksporto eilučių.
4. Keletą kartų specialistų skaičiuota, jog kas sekundę pasaulyje nuperkama po 30 škotiško viskio butelių. Tuo metu per tą patį laiką amerikietiško, japoniško ir airiško viskio kartu paėmus pasaulyje nuperkama dvigubai mažiau.
5. Vien pernai šeimynines škotiškas viskio daryklas aplankė per 1 mln. turistų iš viso pasaulio. Škotijos valdžia skelbia, jog viskio turizmas – tai viena pagrindinių strateginių šalies ekonomikos vystymosi sričių.
Vienas populiariausių ir brangiausių alkoholinių gėrimų pasaulyje – viskis |
6. Sovietų Sąjungoje buvo gaminamas tik vienos rūšies viskis, artimas kanadiečių tipui, –„Viski-73“. Gėrimas buvo gaminamas iš specialiu būdu apdirbto spirito ir aromatinių priemaišų, kurių sovietų technologai įsigydavo užsienyje. Gerti šio „viskio“ buvo neįmanoma.
7. Apskritai, viskio gamybos taisyklės pasaulyje itin griežtos. 1915-aisiai, pavyzdžiui, įstatymiškai įtvirtinta trumpiausia viskio laikymo medinėse statinėse trukmė – ne mažiau dviejų metų. O nuo 1916-ųjų šis laikotarpis padidėjo iki trijų metų.
8. Škotijoje viskio porcija vadinama dram‘u. Kai „dram“ pilstomas baruose, tai jis vos dengia specialios viskio stiklinės dugną. Tačiau kai geriate su draugais, savo „dram“ dydį turite nusistatyti patys. Škotai ir airiai neginčijamai sutaria vienu klausimu: „Good dram“ – trys pirštai nuo dugno.
Vienas populiariausių ir brangiausių alkoholinių gėrimų pasaulyje – viskis |
9. Tarp Airijos ir Škotijos iki šiol vyksta aktyvios „viskio atradimo“ dalybos. Vieni kitus jie kaltina šio tautos mėgstamo gėrimo gamybos recepto vagyste. Štai škotai tvirtina, jog viskį į jų šalį užvežė misionieriai ir iš pradžių jis paplito būtent vienuolynuose. Tuo metu vienuoliai šį gėrimą naudodavo gydymui. Oficialia škotiško viskio gimimo data laikomi 1494-ieji, būtent tuomet Karališkajame finansiniame žurnale minima, jog kažkoks Johnas Koras užpirko 500 kg salyklo, „aqua vitae“ gamybai.
10. Savo ruožtu Airijoje viskis atsirado kiek anksčiau – VI-ajame amžiuje. Manoma, jog į šiuos kraštus gėrimą atvežė keliaujantys vienuoliai. Kurie, „skanios samanės“ gamybos ir varymo paslaptį atsivežė iš Šiaurės Afrikos. Būtent ten vienuoliai išmoko iš grūdų ir vynuogių kauliukų liekanų „varyti“ ir distiliuoti samanę. Patys airiai mano, jog viskis atsirado ankstyvuosiuose krikščionių vienuolynuose, atsiradusiuose saloje. Su pasididžiavimu daugelis airių jums pasakys, jog viskį išrado Šv. Patrikas – šventasis Airijos globėjas. Žinoma, jokių tai patvirtinančių dokumentų pasaulyje neegzistuoja. Tiesa, vienas dokumentas Airijoje vis dėlto yra – tai 1556-ųjų parlamentinis aktas, kuriame minimas viskis. Be kita ko, pati seniausia viskio darykla Europoje – Old Bashmills – taip pat yra Airijoje. Ji pastatyta 1608-aisiais.
Vienas populiariausių ir brangiausių alkoholinių gėrimų pasaulyje – viskis |