Vytaras Radzevičius: nuo užeivio iki dzūkuojančio vietinio
Vienu ryškiausių Merkinės ambasadorių galima pavadinti keliautoją, restorano „Pasaulio puodai“ įkūrėją Vytarą Radzevičių.
„Kurį laiką čia mane laikė užeiviu. Na, bet galioja tokia nerašyta taisyklė: jei užeivis į tą kraštą, kuriame įsikūrė, pakviečia dar kelis užeivius, jis tampa vietiniu. Tai aš jau toks esu“, – su nuotaika apie prieš vienuolika metų prasidėjusį gyvenimą netoli Merkinės pasakoja žinomas vyras.
V. Radzevičius užsimena kol kas tobulai neišmokęs dzūkų tarmės, bet patikina, kad jai būdingus žodžius naudoja kasdien.
Jis pastebi, kad Merkinė tampa vis ryškesniu kultūros ir žinių centru, į kurį keliautojai plūsta norėdami ragauti, patirti, pažinti, išmėginti. Tai buvo viena iš priežasčių atgaivinti ir istorinį miestelio festivalį. Prieš trejus metus į Merkinę grįžęs festivalis tarpukariu buvo žinomas kaip Senovės dienos, kuriose, pasak Merkinės gyventojų, lankėsi ir pats Antanas Smetona. Pastaraisiais metais šventė grįžo nauju simboliniu pavadinimu „SAMANOS“. Pasak V. Radzevičiaus, rugpjūčio 17 dieną Merkinės fabrike viecinių ir užeivių lauks paskaitos, koncertai, ekskursijos, virtualios realybės bei gyvi patyrimai, amatininkų turgelis. „Turime daug idėjų. Aplink Merkinę buriasi iniciatyvus kolektyvas, kuris turi entuziasmo ir noro kurti“, – pastebi pašnekovas.
Pranas Gataveckas: Merkinę atranda korporatyviniai renginiai iš Lietuvos ir užsienio
Vienas tokių žmonių yra ir Pranas Gataveckas, kartu su artimaisiais kuriantis keliautojų namus „Ryt rytas“. Šiuo metu iš didmiesčio į Dzūkiją atsikraustęs Pranas yra pasinėręs į išskirtinių žygių sausuma ir vandeniu organizavimą. Pavyzdžiui, šeimų pamėgtus turus baidarėmis iš Puvočių į „Pasaulio puodų“ restoraną: po 3–4 val. kelionės upe įdomių patirčių ieškantys entuziastai gali mėgautis gardžiausiais V. Radzevičiaus paruoštais skanėstais.
Muzikines, su užduotimis ar kitaip paįvairintas upiukelias.lt komandos rengiamas pramogas yra pamėgę ir įmonių kolektyvai.„Mūsų regione daugėja veiklių žmonių. Šį savaitgalį vyksiantį elektroninės muzikos festivalį įsuks ir jaunosios kartos atlikėjai. Daug kas jau laukia šio renginio“, – pastebi P. Gataveckas.
Robertas Semeniukas: Merkinės medžiai ošia dainomis Eurovizijai
Gyvenimu Merkinės miškų prieglobstyje džiaugiasi ir grupės „Žalvarinis“ narys Robertas Semeniukas. Čia jis kartu su žmona Edita atsikraustė prieš tris vasaras. Iškeisti didmiestį į atokesnį kraštą pora nusprendė tuomet, kai naujam artimųjų verslui reikėjo pagalbos. „Taip ir likome“, – sako muzikantas.
Atlikėjas iš pradžių kiek nerimavo, ar pakeitus aplinką pavyks ir toliau kurti. Tačiau, pasak R. Semeniuko, viskas susiklostė daug palankiau nei tikėtasi – pernai namų kieme gimė Eurovizijai skirta daina, su kuria pirmą kartą šiame konkurse dalyvavęs „Žalvarinis“ pateko į atrankos finalą.
„Kaip gali jaustis žmogus, nuolat būnantis gamtoje? Puikiai! Pažinome kraštą, vietinius gyventojus, dažniau grybaujame, uogaujame, kasdien pasivaikštome po mišką. Ramybė užburia, o iš kur vykti koncertuoti, nėra svarbu“, – pasakoja pašnekovas. Roberto ir Editos Semeniukų gyvenime įvyko ir dar vienas reikšmingas pokytis – prieš kelias savaites pora tapo tėvais. „Dabar Merkinėje gyvename jau trise, su dukrele“, – sako laimingas tėtis.
Žygimantas Buržinskas: vietovė auga ir intelektualiai
Miestelio populiarumo augimą pastebi ir Merkinės krašto muziejaus direktorius Žygimantas Buržinskas. „Jau tampa įprasta matyti didelius intelektualių, kokybiško poilsio ieškančių lankytojų srautus pačiame miestelyje ir jo aplinkoje. Merkinės istorinis pasakojimas unikalus, nes aprėpia bene visus valstybės raidai aktualius klausimus. Ši vietovė taip pat priklauso vertingiausių laukinės gamtos teritorijų tinklui Europoje“, – teigė direktorius.
Ž. Buržinskas taip pat atskleidė, kad per ateinančius kelerius metus planuojama ne tik sutvarkyti miestelio infrastruktūrą, bet taip pat atgaivinti Nemuno vagą, sujungsiančią Panemunės miestus ir miestelius. Tai skatins pramoginę laivybą ir platesnius turizmo ryšius tarp šių gyvenviečių. „Galiu tik pabrėžti, kad Merkinėje darbai tik įsibėgėja“, – tikino Ž. Buržinskas.
Alkas Paltarokas: trauka kyla iš praeities
Miestelio renesansu, nuostabaus grožio gamtos apylinkių populiarmu džiaugiasi ir visuomenės veikėjas bei pilietinės iniciatyvos „Vanago Lietuva“ vadovas Alkas Paltarokas: „Merkinė tapo nepamainomu savo šalies patriotų traukos centru. Čia nuostabios gamtos bei neįkainojamų istorijos paminklų sinergija sukuria ypatingą aplinką kiekvienam, siekiančiam giliau pažinti savo kraštą bei ugdyti pilietiškumo dvasią. Nepaprastai džiaugiuosi matydamas, kad miestelį iš naujo atranda daugybė savo valstybės istoriją, jos kultūrinį paveldą vertinančių žmonių“, – kalbėjo A. Paltarokas.
Alkas Paltarokas džiaugiasi, kad į prieš penkerius metus startavusias „Vanago Lietuva“ pilietines iniciatyvas įsitraukia jaunimas, skautai, šauliai, Lietuvos kariuomenės atstovai, įvairios organizacijos bei įmonės ir net svečiai iš užsienio. „Esu laimingas, jog partizaniniai žygiai ir integruotos edukacijos tapo masiniu reiškiniu ne tik čia, istorinėje Laisvės kovų Dainavos apygardoje, bet ir visoje Lietuvoje. Mums su stipria profesionalų komanda pavyko išvystyti patrauklias, sportiškas ir ypač turtingas pažintines, patirčių žygių-edukacijų programas, kurios įdomios jas atradusiam: nuo jauno iki brandaus amžiaus žmonių, tiek vyrams, tiek moterims.“
Kaip užsidegęs kalba A. Paltarokas, žygių metu kiekvienas pajunta, kas yra drąsa, valia gintis, kovoti, žingeidumas, meilė Lietuvai ir bendrystė. Pasak jo, visi kartu, nesvarbu kokio amžiaus, išsilavinimo ar profesijos, – mes esame Lietuva. Pilietinė, patriotiška visuomenė yra brandžios ir stiprios valstybės stuburas. „Mūsų visų energija ir gebėjimas sutarti bei dirbti išvien ir susitelkti vardan tikslo parododvasios stiprybę ir skatina augimą. Mėgstu sakyti: Historia est magistra vitae (iš lot. k. Istorija yra gyvenimo mokytoja)“ – viena garsiausių romėnų frazių užbaigia pasakojimą pilietinių iniciatyvų vadovas Alkas Paltarokas.