„Maistas yra regiono kultūros atspindys, todėl pažintis su skirtingomis virtuvėmis leidžia ne tik pasimėgauti išskirtiniais patiekalais, bet ir atrasti turtingą šalių istoriją. Ragaudami tradicinius patiekalus bei vietinius produktus, pietaudami „Michelin“ žvaigždutėmis įvertintuose restoranuose, turistai gilinasi į regiono kulinarinį paveldą“, – sako Sigita Vaitelė, „Tez Tour“ produkto vadovė.
Kelionių organizatoriaus atstovė dalijasi rekomendacijomis, ką būtina paragauti lietuvių pamėgtų atostogų šalyse, bei įvardija geriausius vietinius restoranus, įvertintus „Michelin“ gidų.
1. Italija – gurmaniškų kelionių perlas
Italijoje, kurią pagrįstai galima vadinti kulinarinio meistriškumo šalimi, yra keli regionai, puikiai tinkantys gastronominiam turizmui. Kalabrija žinoma dėl savo išraiškingų skonių, aštraus maisto, gardinamo vietos čili pipirais ir mėlynaisiais svogūnais, siūlomų autentiškų pietų Italijos skonių: čia nevalia praleisti tokių tradicinių skonių kaip aštrios tepamos dešros nduja ir kardžuvės patiekalų.
Sardinijos sala taip pat garsėja savo unikaliais patiekalais, tarp kurių – džiovinti kefalių arba tuno ikrai bottarga, jūros ežiai. Tuo metu Adrijos jūros pakrantėje įsikūrusi Emilija-Romanija sritis ir Riminio kurortas yra ne tik paplūdimio atostogų, bet ir kulinarinis rojus. Regionui būdingas iš miltų kepamas paplotėlis piadina, įdarytas sūriu, žuvimi, daržovėmis, grybais ar mėsa. Taip pat čia būtina įvertinti ir garsųjį Modenos balzaminį actą, Parmigiano sūrį bei Parmos kumpį.
Netikėti deriniai: lietuviams saldžių figų ir sūraus kumpio derinys Italijoje gali pasirodyti netikėtas, nors tai puikiai dera kartu. Nustebinti gali rissoto ir gorgonzola sūrio bei kriaušių derinys, kuriame aštrumas susilieja su sultingais, saldžiais vaisiais. Be to, balzaminio acto ir braškių dermė desertuose taip pat suteikia intriguojantį rūgštaus ir saldaus skonių balansą, kuris gali būti naujas mūsų skoniui.
„Michelin“ gidų įvertinti restoranai: Kalabrijoje XIX a. rūmuose įkurtas „Luigi Lepore“ restoranas istoriniame Lamezijos miestelio centre džiugina svečius geriausiais regioniniais ingredientais, kuriuos meistriškai derina šiuolaikiniuose patiekaluose, pasižyminčiuose subtilia karčių ir rūgščių skonių pusiausvyra bei intriguojančiu citrusinių vaisių prieskoniu.
Riminio apylinkėse yra net 5 restoranai, įvertinti bent viena žvaigždute.
Mažame San Pantaleo miestelyje Sardinijos saloje atidarytame „Il Fuoco Sacro“ restorane patiekiami modernūs Viduržemio jūros regiono patiekalai, daugiausia dėmesio skiriant vietiniams ingredientams: aromatinėms žolelėms, auginamoms šalia esančio viešbučio ūkyje, daržovėms, sūriams ir vietinei mėsai.
Riminio apylinkėse yra net 5 restoranai, įvertinti bent viena žvaigždute. Vienas jų – elegantiškoje viloje Longiano miestelyje įsikūręs dviejų „Michelin“ žvaigždučių restoranas „Magnolia“, kuriame siūloma sudėtinga ir rafinuota virtuvė, joje derinami skirtingi ingredientai, todėl skoniai visuomet nustebins.
2. Madeira – „Atlanto perlas“ ir lėkštėje
Portugalijai priklausanti, lietuvių itin pamėgta atostogų sala Madeira tampa vis dažniau atrandama ir gurmanų. Dėl subtropinio klimato Madeiroje užauginama daug šviežių produktų, kurie sudaro tradicinės virtuvės pagrindą – jūros gėrybės, tropiniai vaisiai, daržovės. Čia verta paragauti ir tradicinio Madeiros gėrimo poncha bei garsiojo salos pasiflorų pudingo.
Netikėti deriniai: juodoji kalavija espada – giliavandenė žuvis, kuri gyvena šalia Madeiros krantų. Ji dažnai ruošiama su įvairiais netikėtais priedais, pavyzdžiui, bananų, pasiflorų ar Madeiros vyno padažu, taip pabrėžiant, kad saloje prioritetai teikiami vietiniams ingredientams.
„Michelin“ gidų įvertinti restoranai: dvi „Michelin“ žvaigždutes turinčiame restorane „Il Gallo d'Oro“ Funšalyje dirba prancūzų virtuvės šefas Benoît Sinthon, jis kuria gardžius bei originalius patiekalus, kuriuose atsiskleidžia visi Atlanto vandenyno skoniai. Jis naujai interpretuoja senus receptus, naudodamas šiuolaikines technologijas ir vietinius maisto produktus. Tikrai verta užsukti.
3. Viduržemio jūros regiono, maurų, romėnų įtaka Ispanijos virtuvei
Ispanijos virtuvė garsėja įvairiais regioniniais skoniais ir šviežių, aukštos kokybės ingredientų naudojimu, o jos kultiniai patiekalai – paella, tapas ir jamón ibérico nepalieka abejingų. Šios šalies virtuvei įtakos darė ir istoriniai laikmečiai – Viduržemio jūros regiono skoniai čia dera su maurų, romėnų ir Naujojo pasaulio prieskoniais.
Atostogaujant Barselonoje, S.Vaitelė rekomenduoja užsukti į La Boqueria turgų. Šiame triukšmingame, netoli La Rambla gatvės įsikūrusiame turguje, garantuosiančiame autentišką patirtį, galima rasti visus ingredientus tapas ar kitų kataloniškų patiekalų gamybai.
O Maljorkos virtuvei būdinga Viduržemio jūros regiono įtaka, todėl verta apsilankyti salos sostinės Palmos žuvų turguje, paragauti šviežių austrių, įsigyti tipinių produktų tapas vakarėliams.
Netikėti deriniai: šalyje nuolat derinami skirtingi skoniai – saldumas su sūrumu. Vienas įdomiausių patiekalų – kataloniškai ruošta triušiena šokolado padaže, suteikianti unikalų skonio kontrastą, tai išties gali būti netikėtas derinys lietuvio gomuriui.
„Michelin“ gidų įvertinti restoranai: Ispanijoje yra net 267 restoranai, turintys bent vieną „Michelin“ žvaigždutę. Dar 226 restoranai turi „Bib Gourmand“ įvertinimą.
Ypatingų liaupsių vertas 2 žvaigždutes turintis „Voro“ restoranas Maljorkos salos Canyamel miestelyje. Patraukliose restorano erdvėse, kurias vainikuoja aukštos lubos, galima paragauti virtuvės šefo Álvaro Salazaro ruoštų patiekalų, ruoštų atsižvelgus į Viduržemio jūros regiono tradicijas.
4. Graikijos kulinarinis paveldas
Graikų virtuvėje yra giliai įsišaknijusios tradicijos, o senoviniai receptai derinami su Viduržemio jūros regiono skoniais, siekiant sukurti turtingą ir aromatingą valgymo patirtį. Šalyje daugiausia dėmesio skiriama šviežiems, vietiniams ingredientams, tad nenuostabu, kad graikiškas alyvuogių aliejus, čia pat auginamos prieskoninės žolelės, daržovės ar jūros gėrybės sudaro tradicinių patiekalų pagrindą.
Atostogų metu kviečiama paragauti graikiškų salotų, mėsos iešmelių souvlaki, baklažanų ir faršo patiekalo moussaka, į vynuogių lapus susuktų „balandėlių“ dolmades, kepto sūrio saganaki.
Netikėti deriniai: Graikijoje mėsos kukuliai keftethes gardinami ne tik mums įprastomis prieskoninėmis žolelėmis, bet ir mėtomis, o valgomi su jogurto pagrindu ruošiamu tzatziki padažu – visa tai lietuviams gali pasirodyti gan netikėtas derinys.
„Michelin“ gidų įvertinti restoranai: sostinėje esantis vienintelis dviem žvaigždutėmis įvertintas „Delta“ restoranas maloniai nustebina savo valgomojo erdvių dizainu, išskirtinio dizaino bronziniu baru ir įspūdingu vaizdu į jūrą. Čia virtuvės šefai George Papazacharias ir Thanos Feskos, kurie dirbo geriausiuose Europos restoranuose, demonstruoja savo kūrybiškumą virtuvėje, joje svarbiausia – tvarumas, todėl čia skiriamas didelis dėmesys ingredientų kilmei.