Nors tai šiek tiek mažiau nei 8,1 proc. šuolis, kurį tas pats tyrimas užfiksavo 2022 m., šie skaičiai išlieka gerokai didesni nei „istorinės tendencijos“, rašoma CNN.
Tačiau yra ir gerų naujienų. Komunalinių paslaugų kainos, 2022 m. apklausoje sparčiausiai augusios kategorijos, šį kartą parodė mažiausią infliaciją.
Infliacijos prognozės
Kainos didėja lėčiau, nes mažėja tiekimo grandinės problemų po to, kai 2022 m. pabaigoje Kinija panaikino COVID-19 apribojimus.
Tačiau maisto produktų kainos ir toliau kyla, nes mažmenininkai didesnes sąnaudas perkelia vartotojams.
„Tikimės, kad 2024 m. infliacija ir toliau lėtės, nes vėluojantis palūkanų normų didinimo poveikis pradės daryti įtaką ekonominiam aktyvumui, o kartu ir vartojimo paklausai“, – teigė EIU pasaulinių pragyvenimo išlaidų skyriaus vadovė Upasana Dutt.
U.Dutt taip pat įspėjo, kad išlieka ginkluotų konfliktų ir ekstremalių oro sąlygų rizika.
Dėl didėjančių pragyvenimo išlaidų neišvengiamai pabrango gyvenimas daugelyje miestų.
„Tolesnis Izraelio ir „Hamas“ karo eskalavimas padidintų energijos kainas, o didesnis nei tikėtasi El Nino poveikis dar labiau padidintų maisto kainas“, – pridūrė ji.
Dėl didėjančių pragyvenimo išlaidų neišvengiamai pabrango gyvenimas daugelyje miestų, tačiau kai kurie jų nukentėjo labiau nei kiti.
Brangiausi miestai
Singapūro miestas-valstybė ir Šveicarijos Ciurichas buvo paskelbti brangiausiais pasaulio miestais.
Pastarasis miestas, kuris praėjusių metų sąraše užėmė šeštąją vietą, pabrango dėl stipraus Šveicarijos franko ir aukštų maisto produktų, namų apyvokos ir poilsio prekių kainų. Taip pat pažymėta, kad Singapūre brangsta transportas ir drabužiai.
Nors praėjusiais metais Niujorkas pirmavo kartu su Singapūru, ši populiari JAV kryptis, kurioje, remiantis tyrimo duomenimis, kainos padidėjo 1,9 proc., nukrito į trečiąją vietą ir susilygino su Šveicarijos Ženeva.
Honkongas, vienintelė kita Azijos kryptis, patekusi į dešimtuką, užėmė penktąją vietą, Los Andželas – šeštąją, o Paryžius buvo pripažintas septintuoju brangiausiu pasaulio miestu.
Izraelio Tel Avivas dalijasi aštuntąja vieta su Danijos Kopenhaga. Tačiau verta paminėti, kad apklausa buvo atlikta prieš spalio mėn. prasidėjusį Izraelio ir „Hamas“ konfliktą.
Galiausiai San Fransiskas, vienas iš trijų JAV miestų, patekusių į pirmąjį dešimtuką, užėmė dešimtąją vietą.
Judėjimas ir pokyčiai
Toliau sąraše Rusijos miestai Maskva ir Sankt Peterburgas patyrė didžiausią nuosmukį – šių metų reitinge jie nukrito atitinkamai 105 pozicijomis iki 142 ir 74 pozicijomis iki 147. Rublio vertė labai sumažėjo nuo 2022 m. vasario mėn. įvykusios Rusijos invazijos į Ukrainą.
Damaskas (Sirija) išlieka pigiausiu pasaulio miestu.
Apklausoje teigiama, kad lėtas atsigavimas po pandemijos ir „sumažėjusi vartojimo paklausa“ buvo vieni iš veiksnių, dėl kurių Kinijos miestai, pavyzdžiui, Pekinas, pernai užėmęs 34 vietą, nukrito keliomis pozicijomis žemyn.
Damaskas (Sirija) išlieka pigiausiu pasaulio miestu. Teheranas (Iranas) ir Tripolis (Libija) taip pat yra netoli dugno – atitinkamai 172 ir 171 vietoje.
Komunalinių paslaugų, pagalbos buityje ir tabako išlaidos buvo didžiausios JAV miestuose, o Vakarų Europos miestuose poilsio, transporto ir namų apyvokos prekių kainos buvo vienos brangiausių.
Apklausos duomenimis, Azijos miestuose brangiausiai kainavo maisto produktai ir alkoholis.
2023 m. pasaulinės pragyvenimo sąnaudos apklausė 173 didžiuosius miestus ir palygino daugiau kaip 400 atskirų 200 produktų ir paslaugų kainų. Į tyrimą nebuvo įtrauktas Venesuelos Karakasas, kuriame kainos nuo 2022 m. išaugo 450 proc.
10 brangiausių pasaulio miestų 2023 m.
1. Ciurichas ir Singapūras (lygiosios)
3. Niujorkas ir Ženeva (lygiosios)
5. Honkongas
6. Los Andželas
7. Paryžius
8. Tel Avivas ir Kopenhaga (lygiosios)
10. San Fransiskas