„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Moksliniai tyrimai atskleidė: išgėrę kavos tampame laimingesni

Mokslininkai teigia, kad kavos gėrimas gali įpūsti mums optimizmo ir padėti geriau įžvelgti šviesiąją gyvenimo pusę. Psichologų komanda iš Vokietijos nustatė, kad 200 mg kofeino (beveik 3 puodeliai kavos) gavę savanoriai, atlikdami įvairius testus, informacijos sraute daug greičiau pastebėdavo teigiamus žodžius. Tokio efekto nepastebėta su neigiamais žodžiais.
Vien kavos kvapas privečia nusišypsoti
Vien kavos kvapas privečia nusišypsoti / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Eksperimentinės psichologijos tyrėjas Larsas Kuchinkė su kolegomis iš Rūro Universiteto atliko bandymus su 66 savanoriais. Pusė iš jų vartojo kofeino tabletes, likę – laktozės piliules, kurios neturėjo jokio poveikio. Tyrėjai nustatė, kad kofeino tabletes išgėrę savanoriai testuose 7 proc. tiksliau pastebėdavo pozityvius žodžius. Profesorius L. Kuchinkė mano, kad tai nulėmė kofeino savybė stimuliuoti smegenų dalis, atsakingas už teigiamas emocijas (kava padidina cheminio junginio dopamino kiekį smegenyse).

Skatina bendrauti

Howardo Schultzo, pusę pasaulio užkariavusio „Starbucks“ kavinių tinklo įkūrėjo įsitikinimu, kavos gėrimas skatina bendrauti. Tokį atradimą jis padarė Italijoje be jokių specialių tyrimų. Ryte užsukęs į perpildytą kavos barą, kuriame visi gėrė tik espresso – gryną kavos esenciją – jis pajuto, kaip aplink pulsuoja energija. Tuomet H. Schultzas suprato akivaizdžią, bet tuomet dar ne visų žinotą tiesą: italams kava yra ne vien tik mėgstamas gėrimas. Jiems kava gal net svarbesnė kaip savotiškas „tarpininkas“, padedantis kurti tarpasmeninius santykius.

Kavos barai Italijoje – tai ne tik vieta, kur gali išgerti skanios ir kokybiškos kavos, tačiau ir aplinka, kur užsimezga santykiai. Tai įsisąmoninęs verslininkas, nepaisydamas didžiulio kolegų skepsio, šią patirtį nusprendė perkelti į JAV. Rezultatas – sukurta populiari, kavos gėrimo madas diktuojanti pasaulinė kavinių imperija.

Kava – socialinio gyvenimo dalis

Į klausimą, kodėl pokalbis prie kavos puodelio kelia malonias asociacijas bei padeda sukurti šiltą ir atvirą atmosferą, neseniai atsakė Gary Wenkas, Ohajo Universiteto psichologijos ir molekulinės virusologijos profesorius. Mokslininkas tikina, kad tokia palaiminga būsena kyla dėl cheminio junginio dopamino poveikio: kava stimuliuoja jo padidėjimą smegenyse. Dopaminas geba sukurti euforijos ir malonaus pojūčio būseną, kuri žmonėms dažnai ir asocijuojasi su pirmuoju rytiniu kavos puodeliu.

Be to, sociologas Stevenas Topikas tikina, kad tokie plačiai pasaulyje paplitę kavos gėrimo ritualai, kaip rytinė kava ar darbo dienos viduryje atsirandančios kavos pertraukėlės neišvengiamai rodo kavos reikšmę mūsų socialiniame gyvenime. Kava tapo simboliu, kuris šiandieninėje visuomenėje tapo svarbia bendravimo dalimi.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs