Geografijos ekspertai ekspedicija vykdė rugsėjo viduryje. Jos metu apskaičiavo, kad Prancūzijos Alpėse esančio kalno aukštis – 4 807,81 m. Paskutinį kartą prieš tai Monblano oficialus aukštis buvo skelbtas 2017 m., jis tuomet buvo 4 808,72 m.
Kitaip sakant, per 4 metus kalnas „sumažėjo“ 92 cm. Dar niūriau atrodo, kai duomenys palyginami su 2007 m. Tais metais buvo skelbta, kad Monblano aukštis – 4 810,90 m. T.y., kalnas buvo net 3 metrais aukštesnis.
„Dabar klimatologų, glaciologų ir kitų mokslininkų eilė įvertinti visus surinktus duomenis ir sudėlioti teorijas, kurios paaiškintų šį fenomeną“, – spaudos konferencijoje trečiadienį paskelbė ekspediciją vykdę ekspertai.
Jų teigimu, kalnas kasmet nuo 2001 m. „praranda“ vidutiniškai 13 centimetrų.
Kalno aukštis reguliariai matuojamas siekiant sukurti ledo dangos modelį ir sukaupti duomenų bazę, kuri būtų prieinama visiems ekspertams.
Kalno aukštis vis svyruoja priklausomai nuo amžinojo sniego lygio viršūnėje.
„Nuo senų laikų Monblano aukštis nuolat keitėsi“, – teigė ekspertai, pridurdami, kad uolėtoji kalno dalis siekia 4 792 m.
Kalno aukštis matuojamas kas dvejus metus, bet ekspertai trečiadienį atskleidė, kad 2019 m. jie nepaskelbė „išskirtinai žemų“ skaičių – 4 806,03 m. Jie aiškino, kad matavimus visuomet reikia vertinti atsargiai, todėl tuomet buvo nuspręsta palaukti 2021 m. rezultatų.
Ekspedicijos dalyvių teigimu, šiemet buvo itin geros oro sąlygos, dėl to matavimai buvo patys tiksliausi iš visų darytų.
Visgi jie įspėjo, kad nereikia daryti skubotų interpretacijų, nes tokie tikslūs matavimai vykdomi tik nuo 2001 m.