Nors kelionių organizatoriai pastebi, kad šventinių kelionių pardavimai kasmet auga, populiariausios naujametinių kelionių kryptys beveik nesikeičia – lietuviai ir toliau renkasi šiltus kraštus, aktyvų poilsį kalnuose arba kruizą Baltijos jūra. Tiesa, pastebima tendencija, kad už paslaugas lietuviai vis dažniau atsiskaito lizingu, tad vidutinis kelionių krepšelis brangsta, skelbiama pranešime spaudai.
Naujametinės kryptys beveik nesikeičia
Lietuvos statistikos departamento duomenimis, praėjusiais metais Lietuvos turistų skaičius, kai keliones organizuoja kelionių agentūros arba kelionių organizatoriai, palyginti su 2014 m., išaugo 14,2 proc. Pasinaudoję jų paslaugomis, daugiausia lietuvių pernai ilsėjosi Turkijoje – 24,4 proc., Graikijoje – 10,3 proc., Egipte – 8,8 proc., Ispanijoje – 6,3 proc., Bulgarijoje – 5,4 proc. ir Italijoje 5,1 proc.
Pasak turizmo agentūrų tinklo „West Express“ Vilniaus regiono vadovės Linos Vaitkevičienės, lietuviai perima vakarų kultūros patirtį ir keliones planuoja kelis kartus per metus, todėl nebeliko „metų“ kelionių ir sezoniškumo.
„Pirmieji 9 šių metų mėnesiai buvo itin sėkmingi – pastebime, kad „ramesnių“ sezonų poilsio kelionių sektoriuje beveik nebeliko: jeigu anksčiau lietuviai mėgdavo kelionėmis save palepinti vasaros atostogų metu, per Velykas ar vaikų atostogas, dabar keliaujama nepriklausomai nuo sezono. Tai atsispindi ir parduotų naujametinių kelionių statistikoje – palyginti su praėjusiais metais, norinčių per žiemos šventes atsipalaiduoti svetimoje šalyje skaičius išaugo apie 20 proc.“, – sako L.Vaitkevičienė.
Pasak jos, Lietuvoje didėjant darbo užmokesčiui, augant darbuotojų užimtumui ir jų perkamajai galiai, vartojimo prioritetai persidėliojo, nes pirmo būtinumo prekes ir paslaugas keičia emocinės, taip vadinamos premium sektoriaus prekės ir paslaugos. Tai parodo ir didėjantis prabangių kelionių poreikis bei populiarėjančios „savaitgalio“ atostogos užsienyje. Nuo ilgo žiemos sezono pavargę ir saulės išsiilgę lietuviai šventiniu laikotarpiu labiausiai nori pabėgti į šiltus kraštus: mėgstamiausios lietuvių kryptys – Kanarų salos, Tenerifė, Jungtiniai Arabų Emyratai, Egiptas. Ilgesnes atostogas susiplanavusieji vis dažniau renkasi ir tolimas keliones, iš kurių populiariausios – Tailandas, Kuba, Dominykos Respublika, Balio sala.
„Nemažai atostogautojų nepabūgsta šalčio ir renkasi savaitės kelionę į kalnus – vis dažniau keliaujama į Italijos, Prancūzijos ir kitus žiemos kurortus, kur galima suderinti Naujųjų metų sutikimo šventę su aktyviu poilsiu, – pasakoja L.Vaitkevičienė. – Šiais metais per šventes turėsime mažiau laisvadienių, todėl nemažai keliautojų pasirinko trumpesnes, kelių dienų keliones – į Europos sostines ar didmiesčius, taip pat įvairius kruizus Baltijos jūra. Vis daugiau lietuvių nori pradžiuginti savo vaikus ir šventiniu laikotarpiu ryžtasi kelionei autobusu į vaikų svajonių šalį – Laplandiją. Šeimos su vaikais per šventes taip pat dažnai keliauja į naujametinį Disneilendą, pasinaudodami galimybe pakeliui stabtelėti ir pasigrožėti Paryžiaus vaizdais“.
Kelionėms skolinasi
L.Vaitkevičienės teigimu, lietuviai dar palyginti gana konservatyvūs keliautojai – jie linkę kelionei taupyti ir ją planuoti dar gerokai iki atostogų pradžios, rečiau renkasi menkai žinomas kryptis, taip pat visuomet įvertina pragyvenimo lygį užsienyje ir renkasi tą šalį, kurioje kainos žemiausios. Visgi dalis, ypač jaunesnio amžiaus, keliautojų yra spontaniški ir atviri pasiūlymams – jie sprendimą keliauti priima greitai, dažniau renkasi egzotiškas kelionių kryptis ir retai kada važiuoja į tą pačią vietą kelis kartus.
Pasak L.Vaitkevičienės, keliavimo būdų ir krypčių kaip niekada daug, todėl patraukliausią variantą pagal savo norus ir kišenę gali išsirinkti kiekvienas. Pasak jos, Naujuosius kaimyninėse šalyse ar populiariausiose Europos sostinėse galima atšvęsti ir patiriant minimalias išlaidas, tik tolimesnės egzotiškos kelionės gali pareikalauti didesnių kaštų, tačiau norintys įgyvendinti savo šventinį svajonių scenarijų randa įvairių alternatyvų.
„Pastebėjome, kad kelionių krepšelis kiekvienais metais didėja, kelionių per metus pasirenkama daugiau ir įvairesnių – tam įtakos gali turėti ir populiarėjanti atsiskaitymo lizingu paslauga, kai ilsėtis galima vykti iškart, o už kelionę atsiskaityti vėliau. Nuotykių pasiilgę lietuviai linkę keliones įsigyti išsimokėtinai ir neretai už šventinius įspūdžius moka dalimis kelis mėnesius ar mokėjimo planą išsidėlioja per visus metus. Kiekvienais metais šia paslauga naudojasi vis daugiau mūsų klientų – 2016 m. keliones lizingu įsigijo apie 15 proc. daugiau keliautojų nei praėjusiais metais“, – pasakoja L.Vaitkevičienė.
Augantį paslaugos populiarumą įsigyjant keliones stebi ir finansinių paslaugų bendrovė „Mokilizingas“ – įmonės duomenimis, praėjusiais metais keliones lizingu iš įvairių šalies kelionių agentūrų įsigijo 26 proc. daugiau klientų nei 2014-aisiais, o šiais metais fiksuojamos panašios tendencijos.
„Lizingu įsigyjamų kelionių populiarumas rodo, kad žmonės stengiasi surasti ir išlaikyti darbo bei poilsio balansą. Kokybiškas poilsis tampa neatsiejama kiekvieno dirbančio lietuvio gyvenimo dalimi, tad kelionė jau seniai nebėra prabanga, o toks pat būtinas ir planuojamas pirkinys, kaip buitinė technika ar kompiuterinė įranga, – sako „Mokilizingo“ Komercijos vadovas S.Kuliešius. – Šiuolaikinis vartotojas kitoks nei prieš 17 metų – vis labiau artėjame prie vakarietiškų standartų, kai paslauga norima naudotis iškart, o įmoką atidėti vėlesniam laikui.
Lietuviai taip pat darosi vis labiau finansiškai išprusę, naudojasi įvairiais finansiniais įrankiais, tiksliai pasiskaičiuoja būsimas pajamas ir išlaidas bei tinkamai valdo savo finansinius srautus. Tad kelionės išsimokėtinai yra puikus sprendimas ne tik tiems, kurie neturi pakankamai santaupų, bet ir tiems, kurie planuoja savo finansus ir nori paskirstyti patirtas išlaidas ilgesniam laikotarpiui.“
Pasak jo, nors konservatyvesni lietuviai keliones įpratę planuoti ir joms iš anksto taupyti, šis pirkinys vis dažniau įsigyjamas vadovaujantis emocijomis, pamačius akcijos ženklą, radus paskutinės minutės pasiūlymų ar pigių lėktuvo bilietų. Didžiausia problema kyla tada, kai atsiradus geram pasiūlymui, banko sąskaitoje nepakanka pinigų jam įsigyti.
„Pastebėję hedonistinį naujos kartos vartotojų poreikį viską turėti čia ir dabar, rinkai pasiūlėme lizingo kortelę, kuri taupo laiką ir leidžia greitai bei patogiai internetu įsigyti keliones ir kitus pirkinius, nepajudant iš namų ar darbo vietos.
Remiantis mūsų sudarytų sutarčių statistika, internetinėse parduotuvėse lizingu dažniausiai perkama pirmadieniais 9-11 val. – greičiausiai, geriant rytinę kavą ir pastebėjus patrauklų pasiūlymą internete. „Mokilizingo“ kortele galima atsiskaityti ir atėjus į kelionių agentūrą ar bet kurią kitą parduotuvę, kurioje priimamos tarptautinės „MasterCard“ mokėjimo kortelės, o kortelės turėtojas visada žino savo kredito limitą ir kiek dar gali išleisti“, – teigia S. Kuliešius.
Nors kelionė šiuolaikiniam žmogui neretai tampa spontanišku pirkiniu, kelionių organizatoriai rekomenduoja Naujųjų metų planavimo neatidėlioti ir šventines keliones įsigyti iš anksto.
„Šventines keliones lietuviai vis dažniau įsigyja iš anksto – kartais netgi vasaros pradžioje, tad priešventiniu laikotarpiu kelionių kainos gali šoktelėti iki maždaug 20 proc., – teigia L.Vaitkevičienė. – Jau dabar matome, kad šventiniam laikotarpiui vis sudėtingiau rasti laisvų vietų lėktuvuose, pavyzdžiui, į Egiptą jau likusios vos kelios laisvos vietos. Gali būti, kad paskutinės minutės pasiūlymų didelei daliai krypčių šiais metais iš viso nebeliks ir iš anksto kelionės planais nepasirūpinę lietuviai įsigyti tokio pirkinio negalės.“