Nežinote, kokią jūrą rinktis buriavimui? Lietuvos entuziastai atskleidžia, kada ir kur vykti

Šaltai lietuviškai žiemai niekaip nesibaigiant svajojate apie saulėtus pasiplaukiojimus jachta? Svarstote, kurioje Viduržemio jūros pakrantėje tai padaryti? Neskubėkite! Lietuvos buriuotojai primena, kad šią sporto šaką galima išbandyti ir Lietuvoje. „Mūsų tėvynėje netrūksta nei vandens, nei gero vėjo. Tereikia noro ir ryžto“, – drąsina buriavimo akademijos „Vėjo pamušalai“ įkūrėjas Vilius Tamkvaitis. Jis tikina, kad kai kurie entuziastai pradeda buriuoti iškart nutirpus sniegui, rašoma pranešime spaudai.
Akademijos „Vėjo pamušalai“ instruktorius Rokas Arbušis ir įkūrėjas Vilius Tamkvaitis
Akademijos „Vėjo pamušalai“ instruktorius Rokas Arbušis ir įkūrėjas Vilius Tamkvaitis / Asmeninio albumo nuotr.

„Įprastai Lietuvoje komfortiška buriuoti tampa tik balandžio pabaigoje ar gegužės pradžioje, ir didžioji dalis buriuotojų buriuoja apie penkis mėnesius. Tačiau atsidavę entuziastai buriuoja iškart, kai tik ištirpsta ledas vandens telkiniuose.

Šiems drąsuoliams buriavimo sezonas tęsiasi 9-10 mėnesių. Tiesa, tokiu atveju reikėtų būti pasiruošus atšiauriam vėjui, dažnam lietui. O štai patys atkakliausieji buriuoja ir ištisus metus. Galiausiai vandens telkiniams pasidengus ledu, jachtos ar burlentės keičiamos ledrogėmis ir buriuojama tiesiog ant ledo“, – sako V.Tamkvaitis.

Visgi kol orai žvarbūs, siūlantis koncentruotis į teorinius mokymus. Taip pat buriuotojas pabrėžia įvairių sričių išmanymo svarbą (nuo navigacijos iki jūrų teisės), kai yra ruošiamasi kelti bures į atvirą jūrą.

Asmeninio albumo nuotr./Akademijos „Vėjo pamušalai“ įkūrėjas Vilius Tamkvaitis
Asmeninio albumo nuotr./Akademijos „Vėjo pamušalai“ įkūrėjas Vilius Tamkvaitis

„Šaltasis metų laikas – puikus laikotarpis pradedantiesiems buriuotojams kibti į mokslus. Jachtos įgula turi išmanyti begalę dalykų – tai jachtos konstrukcija bei jos valdymo technika, navigacija, hidrometeorologija, jūrų teisė“, – įžvalgomis dalijasi V.Tamkvaitis, kuris į plačiuosius vandenis išleido jau ne vieną savo kursantą.

Baltijos jūroje – neramūs pasiplaukiojimai

Baltijos jūra – puikus pasirinkimas buriuotojams, norintiems išbandyti jėgas lietuviškomis oro sąlygomis. Taip pat čia pasiplaukioti vertėtų norintiems savo akimis pamatyti išskirtinio grožio ir Lietuvą skalaujančios jūros pakrantes.

„Ištyrinėti visas Baltijos jūros pakrantes tikriausiai neužtektų viso gyvenimo. Buriuodamas pamatai Baltiją, kuri būtų nepažįstama likus ant kranto. Vis dėlto, ramūs pasiplaukiojimai mūsų jūroje – reti. Išplaukus iš Klaipėdos uosto nėra kur slėptis, tenka susitaikyti su ne pačiomis maloniausiomis oro sąlygomis. Vidurvasario štormui visiškai nerūpi, kad jums kaip tik prasidėjo atostogos“, – pasakoja buriavimo akademijos „Vėjo pamušalai“ instruktorius Rokas Arbušis.

Viduržemio ir Adrijos jūrose oro sąlygos palankesnės. Pastarosiose net galima pasirinkti, kokiu stiliumi buriuosite, teigia R.Arbušis.

„Priešingai nei Lietuvoje, pietų jūrose galima buriuoti beveik ištisus metus. Dažnai net ir pati atšiauriausia pietietiška žiema būna švelnesnė nei vidurvasaris Baltijos jūroje. Viduržemio ir Adrijos jūros – puiki vieta mokytis buriuoti pradedantiesiems. Juk ir mokydamiesi vairuoti automobilį pirmąją dieną nevažiuojame į pačią judriausią Vilniaus gatvę.

Pirmiausia mokomės aikštelėje, kur niekas neblaško mūsų dėmesio, vėliau – išvažiuojame ir į gatves. Lygiai taip pat ir su buriavimu. Mokytis buriuoti pietų jūrose – paprasčiau, nes mokinys gali sutelkti visą dėmesį į jachtos valdymą. Po šiltų pietietiškų mokymų Baltijos jūra nebeatrodo tokia grėsminga ir netgi pradeda vilioti savo iššūkiais“, – teigia R.Arbušis, vedantis praktinius mokymus Viduržemio jūroje.

Asmeninio albumo nuotr./Akademijos „Vėjo pamušalai“ instruktorius Rokas Arbušis
Asmeninio albumo nuotr./Akademijos „Vėjo pamušalai“ instruktorius Rokas Arbušis

Kita priežastis, kodėl buriuotojai renkasi pietų jūras – galimybė aplankyti nematytus Italijos, Graikijos ir kitų pietų valstybių uostus.

„Šiltieji kraštai juos vilioja išskirtine savo kultūra, kuri yra persmelkta antikinio pasaulio palikimu, taip pat įspūdingais gamtos vaizdais ir, žinoma, gardžiais vietiniais patiekalais bei gėrimais, – šypsosi R.Arbušis.

Viduržiemio regiono uostai – ne tik puiki vieta buriavimą suderinti su noru pamatyti bei pažinti vietinę kultūrą, tačiau ir įvaldyti įmantresnių jachtos valdymo subtilybių.

„Viduržemio jūroje gausu įvairiausių uostų, esančių uolėtose salose ir pusiasaliuose, giliose bei sekliose pakrantėse, kurie yra puiki praktinė mokykla tiek pradedantiesiems, tiek jau pažengusiems buriuotojams išmokti prisišvartuoti bei įprasti valdyti jachtą įvairiausiomis aplinkos sąlygomis“, – pastebi R.Arbušis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis