Paryžiaus gyventojai dalijasi fotografijomis, kuriose – Paryžius ne kaip iš romantinių filmų ar kelionių vadovų. Jo istorinės gatvės užverstos šiukšlėmis, Senos pakrantėje mėtosi net seni čiužiniai, parkuose voliojosi atliekų krūvos.
Pradėta kampanija socialiniame tinkle nustebino ir pasaulį. Tiek kiti internautai, tiek pasaulio žiniasklaida stebisi drastiškai suprastėjusia situacija mieste. Ikoniškasis šviesų miestas atrodo virtęs dideliu apleistų automobilių, išmestų buitinių prietaisų ir baldų, šiukšlių, maisto atliekų sąvartynu.
Viskas prasidėjo nuo vieno „Twitter“ vartotojo, kuris pradėjo kelti šokiruojančias nuotraukas – kaip viešosios Paryžiaus erdvės jau kurį laiką yra užverstos šiukšlėmis. Jis jas palydėjo grotažyme #SaccageParis – „Šiukšlių Paryžius“.
Netrukus jo nuotraukos pradėjo plisti, prie grotažymės jungėsi vis daugiau vietos gyventojų, kurie Paryžių vadino „atliekų miestu“, galiausiai tai sulaukė ir pasaulio žiniasklaidos dėmesio.
Paryžiaus miesto tarybos pareigūnai dėl susidariusios situacijos kaltina dėl pandemijos 10 proc. sumažėjusį miesto tvarkytojų skaičių. Visgi pikti paryžiečiai sako, kad gatvėse ir parkuose šiukšlės kauptis pradėjo dar prieš COVID-19 pandemiją, nes miestą tiesiog apleido politikai.
Paryžiaus gyventojai piktinasi ne tik nesutvarkomomis šiukšlėmis, bet ir prastėjančia miesto priežiūra – nuotraukose rodomi grafičiais apipaišyti arba apdaužyti, aplaužyti augalų vazonai, seniai nudžiūvę krūmai parkuose, sulūžę ir netaisomi suoliukai, nukritę gatvių pavadinimų ženklai ir t. t.
Daugelis besipiktinančių pirštu rodo į Paryžiaus merę Anne Hidalgo, kuri praėjusiais metais išrinkta antrai kadencijai. Esą tai jos nekompetencijos ir aplaidumo padarinys.
Tačiau už šios kritikos gali slypėti ir politika. Antradienį Paryžiaus miesto taryba galiausiai pakomentavo kilusį ažiotažą ir pareiškė, kad kampanija „Twitteryje“ yra kraštutinės dešinės atstovų purvinos politikos žaidimas. Miesto merė – Socialistų partijos narė, o į šią diskusiją apie šiukšles aktyviai įsitraukusi kraštutinės dešinės atstovė Marine le Pen.
Kartu taryba pripažino, kad yra problemų su tvarka mieste, tačiau tai esą nesiskiria nuo kitų didmiesčių problemų. „Jeigu kasdien fotografuotum blogiausius savo gyvenimo aspektus, tai neparodytų realybės, – žiniasklaidai sakė vicemeras Emmanuelis Gregoire'as. – Privalome atskirti tai, kas yra retkarčiais pasitaikančios švaros problemos, ir tai, kas yra politinė kritika.“