Tai šarminga šalis, kurioje pribloškia Kaukazo kalnų grožis, o urvai, ežerai, upės ir slėniai atima žadą. Gruzijos miestai pasitinka lengvu šurmuliu, o nuoširdūs vietiniai gyventojai stengiasi, jog keliautojai pažintų ir pamiltų jų šalį.
Be abejonės, jei ketinate keliauti į Gruziją, stengsitės pamatyti kuo daugiau lankytinų objektų, pasigrožėti unikalia gamta. Visgi, manome, jog norint pažinti svečią šalį, svarbu sutelkti visas jusles, ne tik regėjimą. Šį kartą mūsų tema – skonis, todėl siūlome paskaityti apie Gruzijos virtuvės šedevrus, kurių tikrai turėtumėte paragauti lankantis šioje rytinėje Juodosios jūros pakrantėje esančioje šalyje.
Gruziniški chačapuri
Sakoma, jog kiekviename gruziniškame patiekale yra paslėpta kokia nors vietinė tradicija, užkoduota senųjų laikų legendose ir padavimuose. Bene garsiausias gruziniškas patiekalas – chačapuri, jau pažįstamas daugeliui europiečių. Vis daugiau žemyno restoranų siūlo paragauti šios duonelės, paplotėlio su sūriu, varške, kartais ir kiaušiniu. Viešint Gruzijoje būtų nuodėmė nepaskanauti šio puikaus užkandžio, kuris, tikėtina, ne tik pamalonins jūsų gomurį, tačiau ir padės pajusti šalies autentišką dvasią. Chačapuri būna įvairių rūšių: sluoksniuotų, ragelio ar laivelio formų. Išbandykite ir grįžę namo galėsite jaustis tikri chačapuri ekspertai.
Lobio pupelės
Lobio – neįtikėtinai paprastas patiekalas, kuris gruzinų šeimose valgomas kone kasdien: tiek kaip pagrindinis patiekalas, tiek kaip užkandis ar garnyras. Tai pupelės, kurios ilgą laiką mirkomos vandenyje, o paskui verdamos su žolelėmis, vietiniais prieskoniais. Skirtinguose Gruzijos regionuose šis patiekalas gaminamas kiek kitaip, naudojamos įvairios prieskonių kombinacijos. Sveika ir labai skanu.
Chinkaliai
Dar vienas puikus patiekalas, kurį tikrai rekomenduojame paragauti Gruzijoje – chinkaliai. Tai tradiciniai koldūnai, kurie dabar išplitę po visą Kaukazą. Dažniausiai jų įdarui naudojamas jautienos arba kiaulienos, retkarčiais avienos, faršas, su prieskoniais: kalendra, svogūnais, česnakais. Kartais vietoje mėsos įdaras gaminamas iš sūrio, bulvių ar grybų. Įprasta chinkalius valgyti vienus, be padažų, pasibarsčius pipirais.
Chinkalių forma ypatinga – viršuje susukama tarsi tešlos uodegėlė. Nepatyrę valgytojai pradeda nuo jos, visgi – nerekomenduojame. Ši uodegėlė sausa ir neskani. Daugelis vietinių jos nevalgo iš viso.
Ajapsandali troškinys
Jei nevalgote mėsos, ajapsandali troškinys kaip tik jums! Šis Gruzijos bei Azerbaidžano nacionalinis patiekalas originaliame savo recepte gaminamas iš baklažanų, pomidorų, česnako, kalendros, paprikų. Kai kur pridedama bulvių ir aitriųjų pipirų. Žinoma, kai kurie restoranų šefai sukčiauja ir pataikauja turistams, todėl viešėdami Gruzijoje nesunkiai rasite ir ajapsandali „patobulinimų“ su mėsa. Visgi, rekomenduojame paragauti autentišką, itin spalvingą šio troškinio variantą.
Churchkhela saldumynas
Churchekhela – gruziniškas saldumynas, kuris, dėl savo išvaizdos, turistų dažnai sumaišomas (kaip bebūtų keista) su dešromis. Ilgos, nelygios, spalvingos virvelės kabo vos ne visuose gruziniškose parduotuvėle ar turguose. Jos gaminamos iš riešutų, džiovintų vaisių miltų ir vynuogių sulčių. Visas procesas reikalauja daug laiko ir kantrybės: riešutai ir džiovinti vaisiai suveriami ant virvelių, o tada merkiami į sulčių bei miltų mišinį ir džiovinami. Nededama jokio papildomo cukraus. Vietiniai juokauja, jog šis saldumynas – gruziniškas „Snickers“.
Mtsvadi šašlykai
Jei esate šašlykų mėgėjas, Gruzija – šalis, kurioje tikrai verta paragauti šio puikaus patiekalo! Kaukazo regiono šalys tiesiog dievina šašlykus, jie kepami tiek iš ėrienos, tiek iš jautienos, kiaulienos ar vištienos. Mėsos marinatui naudojami svogūnai, taip pat vietiniai prieskoniai. Paragaukite gruziniškų šašlykų ir palyginkite su tais, kuriuos valgome Lietuvoje.
Charčio sriuba
Tai vienas iš tų patiekalų, kuriuos ragaujant gruziniška dvasia tarsi persismelkia į visas kūno ląsteles! Charčio, tradicinė sriuba, gaminama iš jautienos ar vištienos, ryžių, kapotų graikiškų riešutų, rūgštaus vyšnių padažo, kalendros. Priklausomai nuo Gruzijos regiono naudojami prieskoniai skiriasi. Nors Gruzijos virtuvėje sriubos ant stalo vietos palikti mažai, visgi charčio rasite kiekvienoje kavinėje ar restorane. Ši sriuba itin populiari šaltuoju metų laiku, mat suteikia daug energijos, sušildo.
Badrijani užkandis
Puikus gruziniškas užkandis – badrijani. Baklažanai šios šalies virtuvėje užima ypatingą vietą, todėl badrijani – baklažanų suktinukai – itin mėgstami vietinių gyventojų. Užkandis patiekiamas suktinukų arba juostelių pavidalu, siūlomas su graikinių riešutų užtepėle. Dažnai puošiamas granatų sėklomis. Lengva ir skanu.
Satsivi graikiškų riešutų padažas
Satsivi – puikus graikinių riešutų pažadas, gaminamas iš riešutų, vandens, česnakų, acto, žolelių mišinio, kajeno pipirų ir druskos. Nors šį padažą vietiniai kulinarai naudoja daugeliui patiekalų paskaninti, bene labiausiai populiariu jame troškinti vištienos ar kalakutienos gabaliukus. Tai mėgstamas Kalėdų bei Naujųjų metų patiekalas Gruzijoje. Padažas naudojamas ir kaip užtepėlė, į kurią mirkomos daržovių juostelės, skaninami žuvies gabalėliai.
Mchadi duonelė
Gruziniška mchadi duonelė itin populiarus patiekalas, naudojamas tiek prie pusryčių, tiek prie pietų ir vakarienės stalo. Tai kukurūzų miltų duona, kuri itin mėgstama drauge su mūsų jau minėtomis lobio pupelėmis, taip pat vietiniais sūriais.
Skirtingi regionai kepa kiek skirtingas mchadi duoneles. Vienur jos mėgstamos storesnės, kitur plonesnės. Vienur traškesnės, kitur minkštesnės. Vis dėlto, tai neatsiejama gruziniško stalo dalis!
Ojakhuri mėsos gabaliukai
Ojakhuri – labai sotūs kiaulienos arba jautienos gabaliukai, patiekiami su užkeptomis bulvėmis bei daugybe žolelių ir prieskonių. Šis patiekalas mėgstamas šeimų, mat jį pagaminti nėra itin sudėtinga, jis skanus ir sotus. Nors panašūs patiekalai gaminami ne tik Gruzijoje, šis žavi švelniai subalsuotais prieskoniais, kurie suteikia gruziniškos autentikos. Tarškios bulvės ir minkšta mėsa, puikus pietų patiekalas.
Pkhali daržovių užkandis
Puikus ir lengvas daržovių užkandis phali – patiks tiems, kurie mėgsta lengvą maistą. Daržovės smulkiai sukapojamos ir sumalamos į košės konsistenciją. Tada lipdomi nedideli rutuliukai, kurie dažniausiai apibarstomi granatų sėklomis. Šie užkandžiai gaminami iš įvairių daržovių: špinatų, burokėlių lapų, pupelių, kopūstų ir kt. Paskaninami graikinių riešutų užtepėle, svogūnu, česnaku, žolelėmis, actu.
Egzotinių kelionių į Gruziją specialistai – kelioniuakademija.lt