Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

7 vietos Lietuvos saugomose teritorijose, kurias galite aplankyti šią žiemą

Atėjusi žiema nėra priežastis užsidaryti namuose. Toks oras – nuostabi proga pažinti Lietuvos krašto nacionalinius ir regioninius parkus bei pajusti besiilsinčios gamtos grožį, rašo Gowild.lt
Biržų regioninio parko teritorijoje prie Kirkilų karstinių ežerėlių pastatytas apžvalgos bokštas, kurio forma primena kanoją arba grimztančią valtį.
Biržų regioninio parko teritorijoje prie Kirkilų karstinių ežerėlių pastatytas apžvalgos bokštas, kurio forma primena kanoją arba grimztančią valtį. / Visitbirzai.lt nuotr.

Žiemą augmenija ilsisi, tačiau žiemojantys paukščiai ir gyvūnai gyvena savo ritmu. Tokiu metu net lengviau juos pastebėti iš pėdsakų, paliktų sniege.

Kviečiame apsilankyti saugomose teritorijose, kur pastaruoju metu įrengta daug naujų gamtos takų, pastatyta naujų apžvalgos bokštų, nuo kurių atsiveria unikalūs kraštovaizdžiai.

Šią žiemą Gowild.lt siūlo aplankyti 7 vietas saugomose teritorijose.

1. Medžių lajų takas žiemą Anykščių regioniniame parke

Medžių lajų takas 2015 m. sumušė lankymo rekordus. Bet ne visi dar suspėjo jį pamatyti. Be to, medžių lajos keičiasi keturis kartus per metus.

Kiekvienu metų laiku jos vis kitokios: pavasarį skleidžiantis pumpurams jos švelniai žalios, vasarą lapija sodriai žalia, rudenį lapai pagelsta, paruduoja, o žiemą – šakos be lapų.

Būtent tada, kai medžiai numeta lapus, atsiveria ne tik medžio struktūra, bet ir tolimesni, platesni vaizdai; iškritus sniegui arba šarmos metu medžiai primena pasakų karalystę… Keičiasi medžių lajos, keičiasi pojūčiai tarp jų.

Žiemiškas oras tinka ir ilgesniems pasivaikščiojimams po Anykščių šilelį, Šventosios pakrantėmis. Būtina aplankyti ir legendinį Puntuką. O jei orai nelepintų, galima užsukti į Anykščių regioninio parko lankytojų centrą ir čia sušilti bei pagilinti žinias apie šį Aukštaitijos kraštą. 

VSTT nuotr./Žemyna
VSTT nuotr./Žemyna – vienas iš Mitologinio tako objektų

2. Mitologinis takas žiemą Sirvėtos regioniniame parke

Ne visi žiemos metu gali leistis į tolimas keliones. Žiemos metu ne visos gamtos vertybės lengvai pasiekiamos, ne visais augalais pasidžiaugsi.

TAIP PAT SKAITYKITE: Lino verdenė – šaltinis, kuris „maitina“ šalia esantį ežerą

Gyvūnus vėlgi ne visuomet sutiksi. Bet Sirvėtos regioniniame parke, miške, visai greta Švenčionių, Šventos kaime, bet kokiu oru galima „pabendrauti su neįprastais miško gyventojais“, nes čia visais metų laikais rymo profesionalų skulptorių sukurtos skulptūros baltų mitologijos tema.

Jos byloja protėvių gyvenseną, pasaulėžiūrą. Na, o jei žinių dar trūktų, galima užsukti į netoli tako esantį Sirvėtos regioninio parko lankytojų centrą, susipažinti su šio regioninio parko lankytinomis vietomis.

Neringos Skrudupaitės nuotr./Apsilankymo Aukštaitijos nacionaliniame parke akimirka
Neringos Skrudupaitės nuotr./Apsilankymo Aukštaitijos nacionaliniame parke akimirka

3. Gamtos pažinimo edukacijos gamtoje Aukštaitijos nacionaliniame parke

Čia moksleiviai kviečiami pažinti Lietuvoje žiemojančius vandens paukščius. Vaikai mokosi juos atpažinti, sužino apie apskaitų metodikas. Po to visi lankytojai gauna užduotis ir stebi bei skaičiuoja paukščius pasirinktuose taškuose.

Vėliau vyksta antrasis užsiėmimas, kurio metu susumuojami ir apibendrinami rezultatai.

Kita įdomi edukacija – dirbtinių lizdaviečių antims gamyba iš nendrių (veiklos dalyviai prisipjauna nendrių ir iš jų gamina dirbtines lizdavietes antims, kurias vėliau pavasarį išdėlios paežerėse).

Aukštaitijos nacionalinio parko specialistai kviečia žaisti ir pėdsekius – pasnigus miškeliuose, palaukėse moksleiviai supažindinami su gyvūnų pėdsakais, sužino apie jų gyvenimo būdą.

Aukštaitijos nacionalinio parko specialistai kviečia žaisti ir pėdsekius – pasnigus miškeliuose, palaukėse moksleiviai supažindinami su gyvūnų pėdsakais, sužino apie jų gyvenimo būdą.

Dar viena pamoka gamtoje – „Žiemojantis miškas“.

Jos dalyviai supažindinami su tuo, ką stebi aplinkoje: kaip žiemoja spygliuočiai, lapuočiai ir žoliniai visžaliai augalai, kam augalams reikalingas ramybės periodas ir šaltis, gyvūnų pėdsakai ir veiklos ženklai, žiemojantys mažieji miško paukščiai, pavyzdžiui, geniai ir kt.

​​4. Krekenavos regioninio parko Pojūčių takas žiemą

Greta Krekenavos regioninio parko lankytojų centro rymo apžvalgos bokštas. Žiemą nuo jo atsiveria platesnės panoramos.

Tiems, kam viršuje per šalta, rekomenduosime iš karto rinktis šalia bokšto vinguriuojantį Pojūčių taką. Vasarą juo galima pakeliauti basomis, ypač skirtingais jo paviršiais, o žiemą – prisiliesti rankomis.

Smagu įsiamžinti ir Nevėžio slėnio fone. Nuotrauka su puikiu vaizdu geroje kompanijoje tikrai papuoš nuotraukų albumą arba „Facebook“ sieną.

Marcinkonys
Marcinkonys

5. Dzūkijos nacionalinis parkas žiemą

Pasivaikščiokime ramiais archaiškais Dzūkijos kaimais. Marcinkonyse, Dzūkijos nacionalinio parko lankytojų centre galima išmokti senovinio amato – žvakių liejimo.

Tai – ne tik naudingas senovinis užsiėmimas, bet ir sielą sušildantis bendravimas. Ilgais žiemos vakarais mūsų senoliai susiburdavo draugėn ir kartu ne tik laiką leisdavo, bet ir darbus dirbdavo: žvakes liedavo, krepšius pindavo…

Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių gamtinio rezervato direkcija organizuoja žiemos žygius ir edukacijas „Gamta žiemą“. Norintiems į juos leistis tereikia pasirinkti tinkamą datą ir užsiregistruoti. 

Birzuparkas.lt nuotr./Smegduobės prie Biržų, Naciūnuose
Birzuparkas.lt nuotr./Smegduobės prie Biržų, Naciūnuose

6. Biržų regioninio parko geologinis takas ir apžvalgos bokštas žiemą

Biržų regioninis parkas garsus karstinėmis įgriuvomis. Žiemą, kai medžiai numeta lapus, atsiveria smegduobių grožis. Keliaudami geologiniu taku sužinosite viską apie šių smegduobių įvairovę, formas, susidarymą.

O Biržų regioninio parko unikalaus kraštovaizdžio grožis puikiai matomas nuo naujojo savitos formos apžvalgos bokšto šalia Kirkilų karstinių ežerėlių.

7. Kauno marių regioninis parkas

Kauno marių regioninio parko lankytojų centre galima užsisakyti gamtos pamokas, pritaikytas žiemos sezonui: „Gyvasis rūsys“, „Ką žinai apie Kauno marių regioninį parką“, „Sparnuotos peštynės“, „Biologinės įvairovės gelbėjimo operacija“, „Ar iš balos tas gražumas“.

Kauno regiono turizmo informacijos centro nuotr./Kauno marių regioninis parkas
Kauno regiono TIC centro nuotr./Kauno marių regioninis parkas vasarą. Tačiau apsilankyti jame verta ir žiemą

Jei leidžia oro sąlygos, kviečiame pamiklinti kojas ir pasivaikščioti Kauno marių pakrantėje įrengtu geologiniu taku: jame rekomenduotina prisiliesti prie įdomių geologinių darinių (atodangų, konglomeratų), sužinoti daugiau apie gamtos vertybes informaciniuose stenduose arba tiesiog stebėti gamtą žiemą. Ir tuo mėgautis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai