Nepalas žavi ne tik įstabaus grožio gamta, tačiau ir savo kultūra: senoviniai miestai, etninės bendruomenės, šimtametės šventyklos... Įdomybių čia tikrai nestinga. „Kelionių akademijos“ egzotinių kelionių ekspertai jums siūlo paskaityti apie išskirtines Nepalo vietas, kurias, viešint šioje Azijos valstybėje, tikrai verta aplankyti.
Katmandu
Katmandu slėnis – tai tarpukalnių įduba, esanti tarp Mažųjų Himalajų, dar žinomų kaip Mahabharatos kalnagūbris, ir Didžiųjų Himalajų. Šis slėnis – tankiausiai apgyvendinta teritorija visoje šalyje. Čia įsikūrusi ir šalies sostinė – Katmandu – apie kurią ir norime jums papasakoti.
Katmandu – labai gyvybingas, šurmuliuojantis miestas. Jis užburia savo garsais, kvapais ir kontrastais: viešint Katmandu galima išvysti tiek netvarką ir chaosą, tiek išdabintas aikštes, alėjas, šventyklas. Be galo įdomus miestas! Ką gi jame verta aplankyti? Rekomenduojame pasivaikščioti po Thamel rajoną. Siauros gatvelės, nedidukės alėjos, galybė parduotuvių, šviežių vaisių ir daržovių kioskelių, gatvės maistą siūlančių prekeivių, tradicinių restoranų – vaikštinėjant Thamel gatvelėmis akys raibsta nuo spalvų įvairovės.
Viešėdami Katmandu mieste būtinai aplankykite ir garsiąją Durbar aikštę, kuri įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Čia stūksantys rūmai ir pagodos mena XV–XVIII a., ne veltui Durbar aikštė laikoma Katmandu vizitine kortele. Beje, norime pabrėžti, jog 2015 metais, žemės drebėjimo metu, dalis aikštės pastatų buvo suniokoti. Tad šiandien čia vyksta rekonstrukcijos darbai.
Pasakiško grožio šventyklų Katmandu mieste tikrai nestinga. Visgi, jei lankysitės Nepalo sostinėje, nepatingėkite nukeliauti maždaug 11 km atstumą nuo miesto centro. Čia stūkso didinga Baudhanatho budistinė stūpa, kurios aukštis net 36 metrai. Įdomu tai, jog šis stūpa – viena iš didžiausių pasaulyje. Ne veltui tai svarbus budistų piligrimų dvasinis centras.
Stūpa pastatyta VI a., svarbiame kelyje tarp Indijos ir Tibeto. Ji išdėstyta mandalos pavidalo erdvėje: apskritas pagrindas simbolizuoja žemę, stūpos puskupolis – vandenį, bokštelis su trylika pakopų link nirvanos – ugnį, skėtis – orą, o stūpos smailė – dangų. Architektūra ne tik sudėtinga, tačiau ir labai simboliška.
Patanas
Patanas – tai dar vienas miestas, įsikūręs vidurio Nepale, Katmandu slėnyje. Kadaise jis buvo atskiras miestas, tačiau šiandien Patanas laikomas vienu iš Nepalo sostinės Katmandu priemiesčių. Kuo gi jis įdomus? Patane stūkso daug hinduistų šventyklų, budistų paminklų. Ir tai dar ne viskas – šis miestas tituluojamas Nepalo kultūriniu centru. Čia gausu menininkų, amatininkų, kuriančių iš medžio, metalo, akmens. Įdomu tai, jog remiantis statistika, tik mažoji dalis Patano gyventojų dirba žemės ūkyje. Dauguma užsiima kūrybinėmis veiklomis, o taip pat turizmu.
Planuojantiems viešnagę Patano mieste, rekomenduojame aplankyti Patano Durban aikštę. Kaip ir mūsų aptartoji Katmandu Durban aikštė, Patano aikštė įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.
Ši aikštė – tikras Nevaro tautos architektūrinis perlas. Raudonų plytų danga, išskirtinės šventyklos, rūmai – ši vieta skleidžia tikrai nepaprastą aurą. Norime atkreipti dėmesį, jog Patano Durban aikštė 2005-aisias taip pat nukentėjo nuo žemės drebėjimo, tad šiandien čia vis dar vyksta rekonstrukcijos darbai.
Jei viešėsite Patane, nepraleiskite progos aplankyti įspūdingosios Krišnos Mandiros šventyklos, kuri mena XVII a. Ji pastatyta vien iš akmens, kuris išpuoštas epinių siužetų raižiniais. Tikras architektūrinis šedevras.
Čitvano nacionalinis parkas
Kaip jau minėjome straipsnio pradžioje, Nepalas gali didžiuotis išties kerinčio grožio gamta. Puikus to įrodymas – Čitvano nacionalinis parkas, kuris dažnai įvardijamas ne tik kaip Nepalo, tačiau ir kaip visos Azijos pažiba.
Pietinėje šalies dalyje, Indijos pasienyje esanti saugoma gamtos teritorija gali pasigirti subtropiniais miškais, pelkynais. Čia gyvena daug egzotinių gyvūnų rūšių: bengaliniai tigrai, leopardai, panteros, drambliai, šarvuotieji raganosiai ir kt. Beje, ar žinojote, jog šarvuotieji raganosiai – nykstanti rūšis? Už jų medžiojimą Nepale gali būti skirta netgi mirties bausmė.
Čitvano nacionalinis parkas – bene labiausiai turistų lankoma vieta visame Nepale. Čia organizuojami pėsčiųjų žygiai, turai visureigiais. Jų metu galima išvysti laukinėje gamtoje gyvenančius gyvūnus iš labai arti. Nacionalinis parkas įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.
Pokhara ir Anapurnos regionas
Pokhara – tai miestas, įsikūręs vidurio Nepale, Himalajų papėdėje, greta pasakiško grožio Pevos ežero. Kaip jau supratote, Pokharą supa išties nepaprastas kraštovaizdis. Ne veltui, šis miestas – populiari turistinė Nepalo kryptis.
Dauguma Pokharoje viešinčių keliautojų laiką leidžia prie gėlavandenio Pevos ežero – aplink jį įsikūrę daug viešbučių, restoranų, parduotuvių, barų. Ežere vystoma komercinė žvejyba, turistams siūloma pasiplaukioti valtelėmis gėrintis tolumoje spindinčiomis Himalajų viršukalnėmis. Beje, ežere slepiasi ir sala, kurioje stūkso dievybei Barahi skirta šventykla. Įdomu tai, jog čia vyksta tiek budistų, tiek hinduistų apeigos.
Susipažinę su Pokharos miesto grožybėmis, dalis keliautojų leidžiasi į žygį po Anapurnos regioną. Čia siūlomi net keli populiarūs maršrutai, kurių ilgis siekia nuo 160 iki 230 km. Upės, slėniai, kalnai, tropiniai miškai, kriokliai – gamta čia išties užburianti. Anapurnos regione Nepalas atsiskleidžia visu savo gražumu.
Bhaktapuras
Bhaktapuras – tai dar vienas miestas, įsikūręs Katmandu slėnyje ir įeinantis į Katmandu bei Patano aglomeraciją. Šis miestas sužavės tuos keliautojus, kurie nemėgsta būti didelėse žmonių miniose: Bhaktapure turistų kur kas mažiau nei Katmandu.
Nors turistų šiame mieste mažiau, jo architektūrinis lobynas tikrai nenusileidžia kitiems Katmandu slėnio miestams. Siauros pėsčiųjų gatvelės, įspūdinga Darbar aikštė, kurioje stūkso buvę Malų dinastijos karalių rūmai, Auksiniai vartai, daugybė ne vieną šimtmetį menančių šventyklų, sanskrito raštų biblioteka – čia tikrai yra kuo pasigerėti.
Lumbinis
Lumbinis – tai budistų šventyklų kompleksas esantis pietų Nepale. Tai vienas iš pagrindinių budistų piligrimystės centrų visame pasaulyje. Kodėl? Manoma, jog čia, maždaug 563 metais, pasaulį išvydo Sidharta Gautama – budizmo pradininkas. Tad nenuostabu, jog ši vietovė sutraukia milijonus piligrimų ir entuziastų iš viso pasaulio.
Šventasis sodas, Budos motinos Majadevi šventykla, šventasis prūdas, Ašokos stulpas – Lumbinio komplekse įdomybių tikrai nestinga. Įdomu tai, jog šią vietovę lanko ne tik budistai, tačiau ir hinduistai, kurie laiko Budą vienu iš Višnos avatarų. Dėl savo religinės ir kultūrinės reikšmės Lumbinio kompleksas įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.
Nagarkotas
Svajojate pasigerėti Nepalo gamtos didybe, tačiau jaučiatės fiziškai nepasirengęs žygiams po kalnus? Ne bėda – siūlome aplankyti Nagarkoto kaimelį, kuris garsėja kaip vieta, idealiai tinkanti stebėti saulėtekius ir saulėlydžius.
Kaimelis įsikūręs 2175 metrų aukštyje virš jūros lygio, tad nenuostabu, jog čia atsiveria išskirtinio grožio panoramos: tolumoje šurmuliuojantis Katmandu slėnis, kalvoti slėniai, didingai stūksantys Anapurnos, Manaslu, Langtang kalnų masyvai, Everesto viršukalnė – tai vaizdai, kurie trumpam užgniaužia kvapą ir atmintyje išlieka visam gyvenimui.
Kelionių akademija – ieškantiems kelionių į Nepalą.