Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Plokštinės miške – ne tik karinės paslaptys iš Šaltojo karo laikų

„Iš lankytojų centro – į gamtą“ – tokiu šūkiu saugomos teritorijos kviečia ne tik keliauti po regioninius ir nacionalinius parkus, tačiau ir geriau juos pažinti. Žiniomis praturtinti kelionių įspūdžiai kur kas vertingesni, todėl toks šūkis nėra tik pigus marketinginis triukas. O štai Žemaitijos nacionaliniame parke yra vieta, kur į gamtą galima keliauti ne iš lankytojų centro, bet iš muziejaus.
Plokštinės pažintinis takas
Plokštinės pažintinis takas / Nesėdėk namuose nuotr.

Daugiau kelionių Lietuvoje istorijų ir fotoreportažų rasite tinklaraštyje „Nesėdėk namuose“ ir feisbuke

Buvusiame Sovietų Sąjungos balistinių raketų paleidimo komplekse, Plokštinės raketų bazėje, 2012 metais buvo įrengtas Šaltojo karo muziejus. Čia galima sužinoti nuo informacijos apie Šaltąjį karą iki karinių paslapčių ir autentiškos įrangos pavyzdžių. Tačiau pažinimas šioje vietoje vien karine tema neapsiriboja, kadangi prie įėjimo į muziejų prasideda Plokštinės pažintinis takas, kuriame karo temą keičia gamta.

Take tikėtis rasti daug karinių paslapčių neverta. Kadangi maršrutas kerta raketinės bazės teritoriją, kuri buvo apjuosta spygliuotos vielos tvoromis, elektros užkardomis ir signalizacijomis, galima pamatyti vieną kitą išlikusį jų fragmentą. Tarsi norėdamas atsiriboti nuo karo temos, Žemaitijos nacionalinis parkas įrengtuose informaciniuose stenduose kalba išimtinai tik apie gamtą. O daugiausia dėmesio sulaukia miško žvėrys, apie kuriuos stenduose kalbama trumpai drūtai – vienu, dviem ar trimis sakiniais.

Rytinė Platelių ežero pakrantė išsiskiria kalvotu reljefu. Čia apaugusi mišku plyti Plokštinės plokščiakalvė, kurios net pats pavadinimas kilęs nuo žodžio „plokščias“. Toks reljefas sovietams pasirodė tinkamiausia vieta įrengti požeminę raketų paleidimo aikštelę. Aplink plokščiakalvę ledynai sustūmė kalvas ir išgremžė daubas, todėl Plokštinės pažintinis takas driekiasi lengvai kalvotu mišku.

Vienos tokių kalvų papėdėje trykšta Pilelio šaltinis. Paveldėjęs prie jo gyvenusio žmogaus pavardę Pilelio šaltinio vanduo tekėdamas mažu upeliuku įsilieja į Pilelio šaltinio „akį“. Šį gėlo vandens šaltinį nuo versmės skiria 200 metrų atstumas, o juos abu galima aplankyti einant Plokštinės pažintiniu taku.

Nesėdėk namuose nuotr./Plokštinės pažintinis takas
Nesėdėk namuose nuotr./Plokštinės pažintinis takas

Beveik pusę maršruto Plokštinės pažintinis takas vedė pramintu miško taku, tačiau pasiekęs miško kelią su juo nesiskiria iki tako pabaigos. 3 kilometrus ratu pagal laikrodžio rodyklę einantis maršrutas apjuosia visą raketinės bazės teritoriją.

Šaltojo karo likučių jame beveik nesimato, o vienintelis sustoti paskatinantis gamtos objektas take – Pilelio šaltinis, todėl pažintiniam takui kovoti su Šaltojo karo muziejumi dėl lankytojų dėmesio sunku.

O gal šioms temoms reikia ne konkuruoti, o draugauti? Gamtos temą take papildžius tam tikra karine informacija, Plokštinės takas taptų tikra ir natūralia Šaltojo karo muziejaus tąsa gamtoje.

Daugiau kelionių Lietuvoje istorijų ir fotoreportažų rasite tinklaraštyje „Nesėdėk namuose“ ir feisbuke

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų