„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Plungės kraštas: amžių istorija su Šaltojo karo dvelksmu

Traukiniu pasiekti Plungę – vieni juokai. Tiesiog reikia išlipti laiku ir tu jau miesto centre, visai šalia gražuolių Oginskių rūmų su visu parku. Tačiau tai ne vienintelis dalykas, ką verta pamatyti Plungės apylinkėse.
Plungė: šalia amžių istorijos glaudžiasi šaltojo karo šešėliai
Plungė: šalia amžių istorijos glaudžiasi šaltojo karo šešėliai / Alvydo Januševičiaus nuotr.

Jei aplankėte Telšius, tai pažinote tik mažą dalį Žemaitijos. Jei išnaršysite dar ir Plungę bei jos apylinkes, galėsite sakyti, kad apie Žemaitiją šį bei tą nutuokiate.

Plungėje verta apsilankyti vien dėl didžiulę istoriją menančio Oginskių dvaro – rūmų, parko, „tadžmahalo“ ir daugybės smulkmenų, kurias žino tik čia dirbantys ir turistus priimantys žmonės.

Dvaras ir apylinkės yra tiesiog lobynas tiems, kurie labai domisi Mikalojaus Konstantino Čiurlionio talentu ir šio meno genijaus istorija. Čia yra žinančių, kaip M.K.Čiurlionis iš sniego gniūžtės pataikė grafui į veidą.

Daug vertas ir Platelių dvaras su savo ekspozicijomis, ežero dugne papuoštomis kalėdinėmis eglutėmis, dviračių taku aplink visą ežerą ir apžvalgos bokštais.

Netoliese yra Energetinių labirintų ir geometrinių figūrų parkas. Atgavus energiją, šeimininkų galima paklausti, o kur keliauti toliau ir pamatyti ką nors žemaitiško?

Sužinosite daugybę sodybų, kuriose pavaišins žemaitiškais patiekalais, parodys, kaip gimsta sūriai ir tautiniai kostiumai. Rodos, vieni vienkiemiai su paprastais žmonėmis, o žino ir supranta, ką reiškia žodis „klasteris“ – kai, rodos, didžiausi konkurentai sujungia jėgas ir tampa dar stipresni.

Alvydo Januševičiaus nuotr./Plungė: šalia amžių istorijos glaudžiasi šaltojo karo šešėliai
Alvydo Januševičiaus nuotr./Plungė: šalia amžių istorijos glaudžiasi šaltojo karo šešėliai

Tai toli gražu ne viskas, kai tariame Plungės vardą. Visai šalia yra vieta, kur kadaise kojos neįkeldavo net laukiniai žvėrys. O jei įkeldavo, būdavo nutrenkti elektros srovės.

Tikrų tikriausia apleista raketų bazė, kurioje gražiai sudėlioti tikri kariški dalykai, smalsuoliams pritaikyta, ačiū Dievui, niekada neiššovusi raketų šachta.

Plokštinės Šaltojo karo ekspozicija yra unikali vieta, kurioje galima pajausti sovietmečio beprotybę. Galbūt, kiek panašią į tai, kokią dabar jaučia Šiaurės Korėjos žmonės.

Tai ne šiaip ekspozicija, o tikrų tikriausia apleista raketų bazė be raketų, kurioje gražiai sudėlioti tikri kariški dalykai, smalsuoliams pritaikyta, ačiū Dievui, niekada neiššovusi raketų šachta.

Kabinetuose vietoj tikrų kareivių – manekenai su tikrais mundurais. Vienas jų vaizduoja karininką, kuris neva turėjo visą laiką laikyti pirštą ant mygtuko – jeigu ką.

Čia gidė atskleidžia keletą mitų, kurie anuomet buvo labai gyvi, o ir dabar nėra visiškai užmiršti. Pavyzdžiui, daugelis 35-erių metų amžiaus žmonių pamena civilinės saugos treniruotes ar pamokas.

Atominio karo atveju geriausia būtų susivynioti į baltą paklodę ir tvarkingai judėti kapinių link.

Sukaukia sirena. Visi užsideda dujokaukes arba iš marlės ir vatos pagamintas kaukes ir tvarkingai juda į slėptuvę arba kokio namo gilesnį rūsį.

Dujokaukes anuomet iš tiesų turėjo kone kiekvienas save gerbiantis sovietinis pilietis. O dar uolesni kišenėje visada nešiojo kalio jodido tablečių. Ir kuriems galams?

„Atominio karo atveju geriausia būtų susivynioti į baltą paklodę ir tvarkingai judėti kapinių link“, – šmaikštavo gidė, paminėdama ir minutes ar sekundes – tiek tevertos visos civilinės saugos žinios, jei iš tiesų prasidėtų branduolinis karas.

Taip pat mitas, kad šioje bazėje buvo galima išgyventi visą atominį karą. Kariai turėjo maisto ir vandens atsargų tik neilgam laiko tarpui. O kam, juk vos iššovus raketą, bazė sulauktų atsakomojo smūgio. Protingiausia būtų sprukti iš čia viršgarsiniu greičiu, tačiau ir tai vargu ar padėtų.

Alvydo Januševičiaus nuotr./Plungė: šalia amžių istorijos glaudžiasi šaltojo karo šešėliai
Alvydo Januševičiaus nuotr./Plungė: šalia amžių istorijos glaudžiasi šaltojo karo šešėliai

Kaip apibūdinti šios bazės slaptumą? Šaltojo karo metais čia tarnaudavo vaikinai iš kuo tolimesnių kraštų. Jei čia patekdavo lietuviai, atveždavo juos užrištomis akimis ir ilgai sukdavo ratus, kad šie nesuvoktų, kur esą.

Prieiti per miškus – neįmanoma net laukiniams žvėrims. Visos apylinkės buvo nuklojamos metaliniu tinklu, kuriuo tekėjo mirtina elektros srovė.

Tai Sovietų Sąjungos balistinių raketų šachtinis paleidimo kompleksas, veikęs nuo 1963 iki 1978 metų. Čia buvo dislokuotos keturios vidutinio nuotolio balistinės raketos SS-4, apginkluotos 2 megatonų galios termobranduolinėmis galvutėmis. Visos raketos buvo nutaikytos į Vakarų Europos miestus.

VIDEO: Plokštinė – šaltojo karo muziejus

Gidė leidžia visiems suprasti, koks beprasmiškas buvo šaltasis karas. Karas, kuriam prasidėjus, laimėtojų nebūtų. Ta prasme – visai nebūtų.

Be galingų ginklų ir 30 metrų gylio šachtų dar galima pamatyti ir politinės propagandos ekspoziciją. Pasiskaitai ir supranti, kad aplinkui – vien tautos priešai ir NATO agentai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“